Guma do żucia - jak (i co) żuć, żeby sobie nie zaszkodzić?

Dobra na odchudzanie czy wprost przeciwnie? Szkodzi zębom czy pomaga? Pora rozwiać wszelkie wątpliwości.
Guma do żucia - jak (i co) żuć, żeby sobie nie zaszkodzić?
16.03.2013

Guma do żucia wielu osobom towarzyszy praktycznie przez całe życie. Dzieci chętnie żują kolorowe, słodkie kulki, dorośli lubią od czasu do czasu odświeżyć sobie oddech miętową drażetką. Choć już starożytni Grecy żuli kawałki kory drzewa gumowego Pistacia lentiscus, wytwarzanie gumy zostało opatentowane w 1869 roku, a pod koniec XIX wieku guma była już podobna do tej, jaką znamy współcześnie. Obecnie, z powodów ekonomicznych i jakościowych, guma do żucia wykonywana jest z polimerów. Do wyboru mamy gumy w listkach, drażetkach, pastylkach, ukryte w lizakach itp.

Żujemy na zdrowie czy… chorobę?

Na podstawie licznych badań przeprowadzonych na całym świecie można wysnuć prosty wniosek – guma jest zdrowa, o ile żujemy ją z umiarem. I jeśli sięgamy po tę bez cukru. Przede wszystkim żucie jest dobre dla higieny jamy ustnej. Guma neutralizuje pH, wzmacnia szkliwo i odświeża oddech. Naturalne pH w ustach przywróci żucie gumy przez kwadrans. Dzięki gumie zwiększa się również wydzielanie śliny, co z kolei ogranicza rozwój bakterii i zapobiega infekcjom dziąseł. Wskazane jest żucie gumy po każdym posiłku – w ten sposób oczyszczamy zęby i przestrzenie międzyzębowe z resztek pokarmów. Faktem jest, że żucie gumy zapobiega cukrzycy, ale uwaga – jeśli będzie to guma słodzona czy owocowa, efekt może być przeciwny. Pamiętajmy jednak, że guma nie zastąpi regularnego mycia zębów.

Uwaga, trucizna

Jest jednak pewna wątpliwość, o której producenci nie wspominają, ale na którą zwraca uwagę grono specjalistów. Wiele gum dostępnych na rynku zawiera popularny słodzik – aspartam (E 951). Z niektórych badań wynika, że jest to szkodliwa neurotoksyna, która m.in. niszczy komórki nerwowe, zaburzając prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Amerykański Departament Zdrowia przygotował raport, z którego płynie wniosek, że aspartam może powodować dotkliwe bóle głowy, drętwienia, utratę słuchu, bezsenność, utratę smaku i pamięci, skurcze mięśni, palpitacje serca czy depresję. Naukowcy twierdzą, że aspartam może wywołać także cukrzycę kliniczną, a nawet raka.

Wnioski? Guma do żucia jest dobra, pod warunkiem, że sięgamy po bezcukrową i robimy to w granicach zdrowego rozsądku.

EPN

A jednak może zaszkodzić

Żucie gumy jest dobre dla mięśni twarzy, które dzięki temu się rozluźniają. Czynność ta wzmacnia mięśnie szczęk, ale pod warunkiem, że robimy to z głową, od czasu do czasu. Zbyt częste żucie gumy może obciążyć staw skroniowo-żuchwowy. Niekiedy dochodzi również do przerostu mięśni żwaczy (chodzi o parzyste mięśnie żucia, znajdujące się po obu stronach głowy). Niestety, jeśli będziemy żuć gumę tylko po jednej stronie, w skrajnym przypadku może dojść do asymetrii twarzy. Zbyt długie żucie gumy czasem prowadzi do jeszcze innego przykrego schorzenia – bruksizmu, czyli patologicznego zgrzytania zębami w nocy. Dlatego pamiętajmy, że w zupełności wystarczy żuć gumę przez 10-15 minut po posiłku.

Balonowe odchudzanie

Wiele sporów dotyczy faktu, czy guma jest pomocna w odchudzaniu. Okazuje się, że tak. Guma jest dobra m.in. na suchość w ustach i nieświeży oddech, które wywołują niektóre diety. Poza tym zaspokaja głód (choć, co ciekawe, są osoby, u których efekt ten jest odwrotny) i zwiększa wydzielanie soków trawiennych. Niektóre gumy zawierają witaminy, np. C oraz wapń, co również ma znaczenie w przypadku osób na diecie. Witaminy uwalniają się z gumy pod wpływem śliny i łatwo zostają przyswojone przez organizm. Na rynku dostępne są nawet specjalne gumy odchudzające, zawierające m.in. składniki wywołujące uczucie sytości, choć dietetycy zwracają uwagę, że takie produkty działają wyłącznie doraźnie, czyli tylko wtedy, gdy je stosujemy. Warto też pamiętać, że guma żuta w nadmiarze może powodować efekt przeczyszczający.

Świetna na koncentrację

Najnowsze badania potwierdzają natomiast, że guma do żucia jest bardzo dobra na koncentrację. Analizy przeprowadzone pod kierownictwem Craiga Johnstona z Baylor College of Medicine w Houston w stanie Teksas dowiodły, że żucie gumy zmniejsza napięcie, jednocześnie zwiększając czujność i poprawiając koncentrację, dzięki czemu możemy zapamiętać więcej. Jak to możliwe? Otóż ruchy szczęki w czasie żucia gumy przyśpieszają dopływ krwi do mózgu, dzięki czemu zwiększa się dopływ tlenu. Podobne wnioski znalazły się również w brytyjskim magazynie naukowców „British Journal of Psychology”. Artykuł dowodzi, że guma pomaga skupić się na zadaniach, które wymagają stałej koncentracji przez długi czas.

Dla każdego coś dobrego

W sklepach gum do żucia mamy do wyboru, do koloru. Na rynku dostępne są np. produkty dla palaczy, którzy chcą rozstać się z nałogiem – zawierają one różne dawki nikotyny. Popularne są gumy wybielające, które usuwają przebarwienia po kawie czy tytoniu. Niektóre gumy do żucia zawierają m.in. guaranę albo kofeinę, czyli substancje pobudzające. Faktem jest, że guma do żucia korzystnie wpływa na psychikę – wystarczy przez kilka minut pożuć miętową pastylkę przed ważnym spotkaniem albo randką, aby poczuć się pewniej. Guma podczas rozpuszczania w jamie ustnej pobiera ciepło, powoduje więc efekt odświeżający i chłodzący.

Polecane wideo

Komentarze (20)
Ocena: 5 / 5
maniaczka (Ocena: 5) 26.03.2013 23:28
a ja uwielbiam gume do zucia jednakze mam na nia dozywotni zakaz od lekarza :( kiedys zulam ja non stop poniewaz odchudzalam sie i faktycznie nie czulam glodu zujac gume- taki efekt psychologiczny ze przezuwajac ze cos jem i niestety rozwalilam sobie staw zuchwowo skroniowy ;(
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.03.2013 17:48
Ja żuję 20 gum dziennie ;) i nic mi nie jest :D
odpowiedz
Guma nie pomaga w odchudzaniu ! (Ocena: 5) 17.03.2013 10:03
Guma naprawdę nie pomaga w odchudzaniu. Wysarczy pomyśleć logicznie. Wiele osób twierdz, że jest to sposób aby oszukać żołądek i mówzg, że niby organizm coś je. Ale tak naprawe daje to tylko sygnał aby wyprodukować wiecej soków trawiennich w żoładku który potem nie ma czego trawić, a to sprawia, że jest się jeszcze głodniejszym.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 16.03.2013 22:39
ja zuje gume 24/h serio, jestem uzalezniona :D
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 16.03.2013 17:56
Niszczy plomby.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie