Czesne w prywatnej podstawówce - gigantyczne pieniądze za... No właśnie, za co?

Za prestiż trzeba płacić. I to słono!
Czesne w prywatnej podstawówce - gigantyczne pieniądze za... No właśnie, za co?
12.03.2012

Coraz więcej rodziców zapisuje swoje dzieci do prywatnych szkół. Dorośli są w stanie zapłacić nawet 50 tys. zł rocznie, żeby ich pociecha nie musiała chodzić do szkoły państwowej. Najdrożej jest oczywiście w Warszawie i okolicach, nieco taniej w innych polskich miastach. W Białymstoku miesięczne czesne kosztuje około 500 zł.

Skąd ten nagły boom na niepubliczne placówki? Jak zauważył Dziennik Gazeta Prawnarodzice cenią sobie przede wszystkim indywidualne podejście, bezpieczeństwo i wysoki poziom nauczania. Wydaje im się również, że nauka w prywatnej szkole zapewni ich pociechom znacznie lepsze wykształcenie.

Nie trudno więc domyślić się, że miejsca w najlepszych niepublicznych placówkach trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem. Niektórzy zapisują swoje dzieciaki tuż po ich narodzinach. Rodziców nie zniechęca nawet specjalna rozmowa kwalifikacyjna oraz szczegółowy egzamin, któremu poddawane są siedmiolatki. Wszyscy wychodzą z założenia, że selekcja jest konieczna.

Czy rzeczywiście jednak w szkole prywatnej można nauczyć się czegoś więcej niż w placówce publicznej? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami...

Alicja Piechowicz

Zobacz także:

W tym kraju dzieci są przekonane, że jogurt rośnie na drzewie! CO JESZCZE?

Głupota młodych ludzi jest przerażająca.

Świat schodzi na psy. Niektórzy dorośli nie wiedzą nawet, ile jest 1+1! (TO NIE ŻART)

Ich wiedza zatrzymała się podobno na poziomie siedmiolatka.

Polecane wideo

Komentarze (46)
Ocena: 4.93 / 5
Oleńka (Ocena: 2) 17.04.2014 11:47
Z artykułu nie dowiedziałam się nic ciekawego. Moja opinia jest taka, że prywatne szkoły są o wiele lepsze i skuteczniej przygotują dziecko do egzaminu niż państwowe. Owszem, program jest ten sam, ale klasy są mniejsze, co powoduje że każde dziecko może być indywidualnie ocenianie. W szkołach państwowych tego nie doświadczymy. Do tego często posiadają one własne stołówki, nie zamawiają jedzenia, rodzic ma grafik na cały miesiąc z dokładnym rozpisem co kiedy będzie podawane dzieciom. Mają urozmaicone zajęcia dodatkowe, zależne od potrzeb dzieci a nie od tego, czy któremuś z nauczyciel się aktualnie nudzi i poprowadzi gazetkę szkolną. Tyle jest przewagi nad szkołami państwowymi, że aż trudno mi je wszystkie wymienić. Najlepiej przejrzyjcie programy któryś ze szkół, np Aurusa z Warszawy. Gołym okiem widać, co bardziej opłaca się wybrać.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.06.2012 06:47
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Znaczna większość ludzi zarabia około trzech tysięcy złotych miesięcznie na rodzinę, więc, o czym my mówimy. Z drugiej strony w wielkich aglomeracjach pojawia się problem z dyscypliną u dzieci, ale to my rodzice jesteśmy sami sobie winni pozwalając naszym dzieciom na wszystko. Jednakże w większości posyłane dzieci do prywatnych szkół, to po prostu prestiż( mówiąc krótko SNOBIZM W CZYSTEJ POSTACI)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.03.2012 00:10
Chodziłam do prywatnej szkoły podstawowej i gimnazjum. Niestety poszłam do publicznego liceum...bardzo żałuję! Już wiem, że nigdy nie puściłabym mojego dziecka do publicznej szkoły... Szkoły prywatne są warte swoje ceny, nawet jeżeli jest bardzo wysoka!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.03.2012 18:28
kończę właśnie prywatne liceum, bylam w publlicznym gimnazjum i podstawówce. Jak słyszę od znajomych z publicznych liceów, co się u nich dzieje, jakie są wyniki testów/matur/sprawdzianów, to stwierdzam, że nigdy nie poślę dziecka do publicznej szkoły. Nie trzeba być mega bogatym, żeby chodzić do prywatnych. W mojej szkole można się rozwijać, nauczyciel interesuje się i 'walczy' o każdego ucznia. Szkoły publiczne to bydło (są oczywiście wyjątki) i nauczyciele, którzy zachowują się jakby nienawidzili swojej pracy.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 13.03.2012 00:43
nie jest z tą Polską i zarobkami, aż tak źle, skoro rodzice są w stanie płacić tyle za swoje "widzi mi się".
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie