Zofia, żona Lwa Tołstoja: trudne życie z geniuszem

31 Stycznia 2016

Przez lata żyli jak pies z kotem, osamotnieni, zamknięci w sobie, wciąż rzucający sobie wzajemne oskarżenia. A mimo to spędzili razem przeszło pół wieku.

Zofia Tołstoj

„W ogóle nie lubię mężczyzn; zawsze byli mi obcy i wstrętni pod względem fizycznym. Długo muszę lubić w człowieku jego duszę i talent, aby stał mi się drogi i abym go polubiła bez reszty. W całym moim pięćdziesięcioletnim życiu było trzech takich mężczyzn, z których najważniejszym był mój mąż. A jednak i on!” – zanotowała w swoich pamiętnikach Zofia Andriejewna, żona wybitnego rosyjskiego powieściopisarza Lwa Tołstoja (1828-1910). Ich małżeństwo było trudne, bo Zofia nie była typem kruchej kobiety i potulnej partnerki. Mimo to Tołstojowie przeżyli razem blisko pięćdziesiąt lat.

Targana zazdrością

Przyszła na świat jako Zofia Bers w 1844 roku. Była piękną kobietą: szatynka o ciemnych oczach i bystrym spojrzeniu, któremu Lew Nikołajewicz Tołstoj nie potrafił się oprzeć. Jej imponowało jego pochodzenie – Tołstoj był hrabią – i oczytanie. Zakochali się w sobie i mimo dużej różnicy wieku (ona miała 18 lat, on – 34) we wrześniu 1862 roku stanęli na ślubnym kobiercu. Zamieszkali w dworku w Jasnej Polanie, rodzinnym majątku rodu Tołstojów, w którym pisarz urodził się, mieszkał, tworzył i został pochowany.

Małżeństwo dla młodziutkiej Zofii okazało się najtrudniejszym życiowym wyzwaniem. Niespełna miesiąc po zaślubinach kobieta odnotowała w swoich pamiętnikach: „Przez te dwa tygodnie, tak mi się wydawało, byłam z nim, mężem, zupełnie swobodna; przynajmniej było mi lekko, on był moim pamiętnikiem, nie miałam przed nim nic do ukrywania. Od wczoraj zaś, odkąd powiedział, że nie wierzy w moją miłość, poważnie się zlękłam. Wiem jednak, dlaczego nie wierzy. Wydaje mi się, że nie potrafię ani opowiedzieć, ani napisać, o co mi chodzi”.

Zofia była typem zdecydowanej, charakternej kobiety. „Nigdy nie stałam w miejscu, lecz zawsze bez namysłu szłam naprzód. Teraz, odkąd wyszłam za mąż, należałoby wszystkie swoje dawne marzenia uznać za głupie, wyrzec się ich, a ja nie potrafię. Cała jego (męża) przeszłość jest dla mnie tak okropna, że wątpię, czy kiedykolwiek się z nią pogodzę”.

To nawiązanie do bujnego życia Lwa Nikołajewicza, który jako mężczyzna po trzydziestce był bogaty w doświadczenia, zwłaszcza erotyczne. Nigdy się zresztą z nimi nie krył: dał Zofii do przeczytania swoje młodzieńcze pamiętniki, w których roiło się od pikantnych szczegółów. Dla młodej kobiety lektura okazała się szokująca. Do tego doszła rozłąka z rodziną i częste nieobecności męża-literata. Oraz nieustanna obawa, że jest przez niego zdradzana.

Strony

Komentarze (14)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2016-01-31 22:32:02

re: Zofia, żona Lwa Tołstoja: trudne życie z geniuszem

W końcu coś interesującego!!! również poproszę o więcej artykułów chętnie poczytam.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-01-31 21:48:22

re: Zofia, żona Lwa Tołstoja: trudne życie z geniuszem

Bardzo interesujące, więcej takich artykułów proszę:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-01-31 20:59:26

re: Zofia, żona Lwa Tołstoja: trudne życie z geniuszem

Super, nareszcie coś fajnego :) dawać więcej tego typu artykułów, a nie wymiary Lady Rozenek -.-

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-01-31 14:16:47

re: Zofia, żona Lwa Tołstoja: trudne życie z geniuszem

Chociaż znam historię Tołstojów - więcej takich artykułów! Proponuję cały cykl. Wielu artystów było w takich trudnych, burzliwych związkach, można z tego stworzyć cały cykl i przestać w końcu pisać o "pierdołach dla kobiet", a skupić się na "inspirujących historiach dla kobiet".

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-01-31 18:53:17

zgadzam się w 100%

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
a.
(Ocena: 5)
2016-01-31 13:19:40

re: Zofia, żona Lwa Tołstoja: trudne życie z geniuszem

w końcu jakiś interesujący, godny przeczytania artykuł! aż w szoku byłam jak go zobaczyłam na papilocie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-01-31 12:19:48

re: Zofia, żona Lwa Tołstoja: trudne życie z geniuszem

Czytałam o Zofii Tołstoj w "Drugiej płci". Biedna kobieta, żyła ciągle w cieniu męża, umierała z nudów podczas gdy on balował w wielkim świecie. W tamtych czasach kobiety nie miały wykształcenia, nie pracowały. Pozostawało jej siedzenie w czterech ścianach i zastanawianie się nad bujną przeszłością a być może i teraźniejszością męża. Ciągle wahała się między miłością do męża a nienawiścią i żalem o to co uczynił z jej życia. Przepisywała jego książki, lecz pewnego dnia zatrudnił kogoś innego do tej roboty - poczuła się zupełnie bezużyteczna. Skarżyła się na jego chłód i zamknięcie w sobie. Widać było, że szanuje go szacunkiem, pragnie jego miłości, lecz on był niedostępny emocjonalnie. Nikomu nie życzę takiej miłości!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-01-31 12:20:55

darzy go szacunkiem*

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-01-31 10:48:13

re: Zofia, żona Lwa Tołstoja: trudne życie z geniuszem

myślę ze idelanie do siebie pasowali. To rodzaj miłości której my zwykli szarzy ludzie nigdy nie zrozumiemy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-01-31 10:35:31

re: Zofia, żona Lwa Tołstoja: trudne życie z geniuszem

popieram wiecej artykulow takich, a swoja droga, jesli jej nie odpowiadal seks i brzydzili ja mezczyzni mogla nie wychodzic za maz albo isc do zakonu. a po drugie po co sie ludzie wiaza jesli maja pozniej cale zycie siebie nienawidzic to lepiej niech zostaja singlami

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-01-31 14:10:55

niby tak, ale miłość to nie motylki i kwiatki. związki ogólnie nie są łatwe, a czasem trafiają się wręcz bardzo trudne. ale to nei znaczy że są bezwartościowe i niepotrzebne. powyższy przykład doskonale pokazuje, że mimo trudności oboje byli sobie wzajemnie potrzebni. a ostatecznie o sile miłości nie decyduje to czy są jakieś problemy, tylko to czy potrafimy dźwigać ten krzyż i być ze sobą mimo wszystko.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-01-31 10:34:44

re: Zofia, żona Lwa Tołstoja: trudne życie z geniuszem

Bardzo fajny artykuł

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-01-31 01:49:57

re: Zofia, żona Lwa Tołstoja: trudne życie z geniuszem

Oby więcej takich ciekawych artykułów! W końcu coś interesującego :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-01-31 10:23:54

zgadzam się, brawo!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz