Wieczór z dreszczykiem: Dziesięć najlepszych polskich i zagranicznych kryminałów

Zbrodnia, podejrzenia, żmudne śledztwo – jeśli lubisz zagadki, koniecznie przeczytaj proponowane przez nas kryminały!
Wieczór z dreszczykiem: Dziesięć najlepszych polskich i zagranicznych kryminałów
13.03.2011

Agatha Christie „Morderstwo w Orient Expressie”

Hercules Poirot wraca z Azji, gdzie właśnie rozwiązał pewną zawiłą sprawę kryminalną. Mężczyzna wraca do Europy słynnym pociągiem Orient Express. Podczas podróży zwraca się do niego pewien mało sympatyczny amerykański milioner, Samuel Ratchett, który twierdzi, że od pewnego czasu dostaje dziwne listy z pogróżkami. Mężczyzna prosi detektywa o wykrycie ich autora. Mimo propozycji wysokiego honorarium, Hercules Poirot odmawia, zrażony gburowatością klienta.

Następnego ranka martwy Ratchett zostaje znaleziony w swoim przedziale. Jego ciało zostało niemalże zmasakrowane, ponieważ wygląda na to, że morderca, kimkolwiek był, działał w furii. Krąg podejrzanych udaje się zamknąć do dwunastu osób - pasażerów wagonu. Drzwi do innych części pociągu pozostawały bowiem zamknięte, a zbrodniarz nie mógł uciec na żadnej ze stacji, ponieważ pociąg wpadł w nocy w olbrzymie śnieżne zaspy i utknął w okolicy Bałkanów.

Hercules Poirot rozpoczyna śledztwo. Przesłuchania podejrzanych odbywają się w pociągu, ponieważ wszyscy pasażerowie są w nim uwięzieni przez żywioł…

Simon Beckett „Chemia śmierci”

Doktor David Hunter trafia do małego, spokojnego miasteczka Manham. Tutaj szuka schronienia przed okrutną przeszłością. Sądzi, że przeżył już wszystko, co najgorszego może przeżyć człowiek. Myśli też, że wie o śmierci wszystko.

W miasteczku zaczynają jednak dziać się potworne rzeczy: giną młode kobiety, dzieci znajdują makabrycznie okaleczone zwłoki, ktoś podrzuca pod drzwi martwe zwierzęta i zastawia sidła na ludzi… Śmierć staje się w Manham wszechobecna i objawia się w najbardziej wynaturzonych formach.Mieszkańcy czują strach i nienawiść. Każdy może być ofiarą. I każdy może być zwyrodniałym mordercą...

Stieg Larsson „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”

Pewnego wrześniowego dnia w 1966 roku szesnastoletnia Harriet Vanger znika bez śladu. Prawie czterdzieści lat później Mikael Blomkvist - dziennikarz i wydawca magazynu "Millennium" otrzymuje nietypowe zlecenie od Henrika Vangera - magnata przemysłowego, stojącego na czele wielkiego koncernu. Ten prosi znajdującego się na zakręcie życiowym dziennikarza o napisanie kroniki rodzinnej Vangerów. Okazuje się, że spisywanie dziejów to tylko pretekst do próby rozwiązania skomplikowanej zagadki.

Mikael Blomkvist, skazany za zniesławienie, rezygnuje z obowiązków zawodowych i podejmuje się niezwykłego zlecenia. Po pewnym czasie dołącza do niego Lisbeth Salander - młoda, intrygująca outsiderka i genialna researcherka. Wspólnie szybko wpadają na trop mrocznej i krwawej historii rodzinnej.

Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” to pierwsza część trylogii „Millenium”. Pozostałe to „Dziewczyna, która igrała z ogniem” i „Zamek z piasku, który runął”.

polskie kryminały

Krzysztof Kotowski „Noc Kapłanów”

Ksiądz Krzysztof Lorent od kilku tygodni jest pacjentem szpitala psychiatrycznego w Warszawie. Twierdzi, że przeżył całą historię świata: był m.in. rzymskim żołnierzem, wikingiem i pułkownikiem Władysława IV. Nagle zaczął też mówić w kilkudziesięciu językach i stał się fenomenalnym karateką.

Gdy jego przypadkiem zaczynają interesować się tajemniczy i groźni ludzie z zewnątrz, ksiądz postanawia uciec ze szpitala...

Marek Krajewski, Mariusz Czubaj „Aleja samobójców”

Gdańsk, lipiec 2006. W luksusowym domu spokojnej starości "Eden" zostaje popełnione morderstwo, którego ofiarą pada starszy mężczyzna, poruszający się na wózku. Sprawa zostaje przydzielona Jarosławowi Patrowi, magistrowi filologii polskiej, a przy tym hazardziście i odludkowi. Szybko ustala on, że mężczyzna sztucznie się postarzał i wcale nie musiał poruszać się na wózku…

W tym momencie sprawa zostaje mu odebrana i przekazana ABW. Zaintrygowany Pater prowadzi jednak własne śledztwo.

Joanna Chmielewska „Wszyscy jesteśmy podejrzani”

Akcja toczy się w pracowni projektów architektonicznych. Joanna pragnie napisać powieść kryminalną. Wymyśla, że ofiarą pada jeden z kolegów z pracy. Pewnego dnia dzieli się tym pomysłem z resztą współpracowników i towarzystwo bawi się w grę intelektualną - symulowane zabójstwo w biurze projektów.

Kilka godzin później zabójstwo zdarza się naprawdę. Okazuje się, że większość pracowników miała motyw, by pozbyć się nielubianego kolegi, i nikt nie wychodzi spoza ścisłego kręgu podejrzeń…

Leopold Tyrmand „Zły”

Akcja powieści toczy się w Warszawie na początku lat 50. XX wieku. Pośród murów odbudowującej się stolicy grasują szajki złodziei i przestępców. Społeczeństwo, zastraszone chuligaństwem, czeka na wybawiciela. Walkę przestępczej Warszawie wypowiada jeden człowiek - Zły. Jego metody są jednak podejrzane, dlatego ściąga na siebie organy ścigania i warszawskich dziennikarzy, którzy są żądni sensacji…

Maja Zielińska

Zobacz także:

Najbardziej kontrowersyjne książki wszech czasów: Zakazana miłość, przemoc, narkotyki!

Szokujące, perwersyjne, pełne okrucieństwa – zobacz, które książki wywołały prawdziwy obyczajowy skandal!

Literatura kobieca: Polecamy nowości wydawnicze!

Niezależnie od tego, czy jesteś molem książkowym, czy może czytasz tylko przy okazji długich kąpieli w wannie pełnej piany, polecamy Ci kilka wartych uwagi propozycji wydawnictwa Amber.

polskie kryminały

Greg Iles „W martwym śnie”

Fotografka Jordan Glass, podczas wizyty w muzeum w Hongkongu, rozpoznaje na jednym z obrazów swoją zaginioną siostrę bliźniaczkę, Jane. Z katalogu dowiaduje się, że anonimowy artysta namalował aż dziewiętnaście portretów w cyklu „Śpiące kobiety”. W kręgach koneserów panuje przekonanie, że obrazy przedstawiają osoby martwe. Jordan wie, że w Nowym Orleanie, oprócz jej siostry, w tajemniczych okolicznościach zaginęło dziesięć innych kobiet; prawdopodobnie zostały zamordowane. Postanawia odnaleźć autora prac. Składa wizytę jego marszandowi; ten jednak ginie w pożarze, nie ujawniając tożsamości poszukiwanego. Jordan nawiązuje więc współpracę z FBI. Coraz więcej poszlak wskazuje, że to nie Jane, lecz Jordan miała być modelką malarza...

Karin Fossum „Za podszeptem diabła”

Dwóch znudzonych nastolatków – Andreas i Zipp - krąży po mieście, szukając rozrywki i pieniędzy na kilka piw w barze. Pełni młodzieńczej adrenaliny chłopcy planują napad. W wypadku, który inicjują, prawdopodobnie zginęło dziecko. Ale to dopiero początek... Andreas włamuje się do domu Irmy Funder i wtedy Zipp widzi go po raz ostatni. Inspektor Sejer z pomocnikiem Skarrem wiele razy przejdą obok domu, gdzie unieruchomiona ofiara będzie czekała na pomoc...

Śledczy znajdą się w matni zeznań, na każdym kroku trafiając na mur ludzkiej obojętności, niechęci i zakłamania.

Alistair MacLean „Siła strachu”

John Talbot siedzi w swoim biurze i czeka na sygnał radiowy z pewnego samolotu. Oczekiwanie go denerwuje, bo jego firma wykonuje największe zlecenie w swojej historii. W końcu nawiązuje kontakt, ale tylko po to, by dowiedzieć się, że stracił wszytko, co było dla niego najcenniejsze. Samolot wraz z wartościowym ładunkiem i trzema osobami z jego rodziny (bratem, żoną i dzieckiem) zostaje bowiem zestrzelony.

3 lata po wypadku mężczyzna za wszelką cenę stara sie dowiedzieć prawdy o tym, co się stało. Okazuje się, że kluczem do rozwiązania całej sprawy jest strach o własne życie…

Polecane wideo

Komentarze (38)
Ocena: 5 / 5
dunikowski (Ocena: 5) 27.12.2012 22:47
Z polskich pisarzy mogę gorąco polecić Gaję Grzegorzewską - zanim się zapoznałem z jej książkami nie przepadałem za kryminałami, a teraz czytuję dosyć często. Jej ostatnia książka "Grób" zbiera mnóstwo pochwał, a poprzednia "Topielica" otrzymała nagrodę za najlepszy kryminał roku 2011 - więc chyba warto zapoznać się też z rodzimym kryminałem :D A jak miło się czyta, kiedy akcja rozgrywa się w znanych miejscach..!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.03.2011 19:30
Maxime Chattam
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.03.2011 18:44
polecam simona becketta (chemia smierci) i wszystkie jego ksiazki
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.03.2011 17:48
jeśli ktoś lubi specyficzne kryminały z dużą dozą humoru, to Chmielewska i jej "wszyscy jesteśmy podejrzani" jest idealna. dla mnie jest :D
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.03.2011 14:09
Karen Slaughter, Harlan Coben, Tess Gerritsen i oczywiście saga Millenium :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie