RANKING: Najlepsze filmy wszech czasów - 10 produkcji, które MUSISZ ZOBACZYĆ!

06 Sierpnia 2012

Oto złota dziesiątka kina! Sprawdź, które filmy znalazły się na liście!

VERTIGO

Dokładnie pół wieku temu brytyjski magazyn `Sight & Sound` zamieścił na swoich łamach listę 10 najlepszych filmów wszech czasów. Potem powtarzał ten cykl periodycznie co dekadę – i w ten oto sposób po pół wieku pojawiła się szósta odsłona rankingu.

Za każdym razem o złotej dziesiątce kina decyduje blisko 850 krytyków, dystrybutorów i wykładowców akademickich. Kto tym razem zasłużył według nich na wyróżnienie? Otóż po raz pierwszy liderem zestawienia nie został `Obywatel Kane` Orsona Wellesa, który pierwszą pozycję zajmował niezmiennie od... pół wieku. Zdetronizował go po burzliwych obradach `Zawrót głowy` Alfreda Hitchcocka. Trzecią pozycję zajął z kolei film Yasujiro Ozu z 1953 roku, pt. `Tokijska opowieść`.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (46)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2012-08-07 12:53:28

A gdzie "Titanic", "Śniadanie u Tiffany'ego", "Casablanca" czy "Dirty Dancing"?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-08-07 17:40:48

wygłupiasz się, nie?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-08-12 20:43:54

mam nadzieję, że się wygłupia... ;p

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-08-07 11:50:04

A gdzie filmy Kieślowskiego?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-08-07 01:26:55

Pi Aranofskiego.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-08-06 23:07:15

Ja oglądałamm wiele świetnych filmów ALE OST jestem pod wrażeniem produkcji ''Słodki listopad'' cudowny film o miłości nie pokazany w sposób banalny ze świetną obsadą i podkładem muzycznym ahh:) oglądany z ukochana osoba w dodatku to juz idealnie :* moj Szyyyymuś:*

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-08-08 10:48:44

miłość? gdzie w tym filmie miłość? kobieta ma jakąś dziwną misję mającą chyba nadać jakiś tam sens jej życiu. miłości faktycznej tam nie uświadczysz

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-08-06 23:03:17

SKAZANI NA SZOŁSZENK I FORREST GUMP !!!!!!!!!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-08-06 16:13:11

ja uwielbiam śniadanie u Tiffaniego :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-08-06 15:58:11

cinema paradiso, piękny film o przyjaźni

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-08-06 15:48:49

Przeminęło z wiatrem! Mój ulubiony film wszech czasów ;) I tylko osoby, które go nie widziały mówią, że to tanie romansidło dla kobiet.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-08-06 19:58:00

Film racja, ale w książce jest poruszanych więcej wątków, bardziej rozwinięta kwestia wojny, głodu, biedy, jeśli uwielbiasz ekranizację, to polecam pierwowzór, na pewno Ci się spodoba :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-08-06 15:38:57

moim zdaniem to trochę trudna sprawa z takimi rankingami, bo to co wychwalają krytycy jest jakby niedostępne dla przeciętnego człowieka bez wykształcenia w tym kierunku, w sensie, że ja np nie rozumiem tych wszystkich symboli itd więc dla mnie te filmy mogą się wydać beznadziejnee, każdy lubi co innego

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-08-06 16:43:20

To chyba bardziej kwestia tego z czym obcujesz. Możesz kształtować swój gust choć wymaga to pewnego wysiłku intelektualnego. Ja bym kiedyś chciała docenić w pełni filmy w stylu "Śmierć w Wenecji", których teraz boję się dotknąć, bo to oczywiste, że nie jestem na tyle oczytana, obyta z kulturą i tak dalej. Mam dopiero 20 lat i jeszcze dużo czasu przede mną, wystarczy tylko pracować nad sobą. Nie wykreślać wszystkich popularnych filmów na rzecz tych narzuconych przez krytyków ale raz na jakiś czas obejrzeć coś uznanego za arcydzieło. Myślisz, że ci wszyscy znawcy urodzili się mądrzejsi od nas? ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-08-06 15:36:29

krytycy mogliby się trochę rozwinąć, a nie że w rankingach umieszczają filmy sprzed pół wieku i starsze.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz