Psychologiczne powieści Williama Whartona

William Wharton tworzył psychologiczne powieści, w których bohaterem było zawsze jego alter ego. Przekazywał w nich wyjątkową filozofię życiową, którą warto poznać.
Psychologiczne powieści Williama Whartona
23.05.2010
>

William Wharton to najpopularniejszy zagraniczny pisarz lat dziewięćdziesiątych w Polsce. Urodził się w 1925 r. w Filadelfii. Uważał się przede wszystkim za malarza. Swoje pisarstwo traktował początkowo jako autoterapię po przeżyciach wojennych. Debiutował w wieku 54 lat powieścią Ptasiek, która przyniosła mu międzynarodową sławę, zwłaszcza dzięki nagrodzonej w Cannes ekranizacji w reżyserii Alana Parkera (1985). Na ekran przeniesiono również dwie inne książki tego autora: W księżycową jasną noc , (1992) oraz Tato (1989).

amerykańscy psychologowie
>

W księżycową jasną noc

W księżycową jasną noc to wspaniała opowieść, w której William Wharton w poetycki i głęboko poruszający sposób przedstawia bezsens i okrucieństwo wojny. Akcja powieści toczy się na tyłach frontu w Ardenach w grudniu 1944 roku. Sześciu młodych Amerykanów natyka się na grupę żołnierzy niemieckich, podobnie jak oni zagubionych w chaosie wojny. Wszyscy stają wobec niezwykłego dylematu: mają już dość zabijania, ale nie chcą też umierać. Do spotkania dochodzi w księżycową jasną noc...

tato
>

Rubio

Trzydziestotrzyletni Amerykanin, porzucony przez żonę i dopiero co rozwiedziony, by odzyskać równowagę emocjonalną, udaje się do Hiszpanii. Przemierza cały kraj i w końcu na skraju półwyspu znajduje samotnię, w której ma nadzieję dojść z sobą do ładu. Z pasją remontuje zrujnowany dom na wzgórzu, w czym znajduje ukojenie. Z czasem zżywa się z hiszpańską rodziną, która nazywa go Rubio - "blondyn", i traktuje jak swego. Rubio - choć wydawało mu się, że nie jest zdolny do miłości - namiętnie i ze wzajemnością zakochuje się w hiszpańskiej siedemnastolatce. Gwałtowne uczucie wybucha z siłą, jakiej Rubio nie zaznał nigdy w życiu. Wydaje mu się, że w końcu poznał, co to szczęście. Ale zapomniał o jednym - jest w Hiszpanii, a nie w Ameryce. Tu sprawy nie układają się tak prosto, jak by chciał. Czy naprawdę umie nie tylko brać, ale i dawać szczęście?

tam gdzie spotykają się wszystkie światy
>

Tato

Tato to wzruszająca saga rodzinna, ukazująca codzienne życie trzech pokoleń przeciętnych Amerykanów, osnuta na kanwie przeżyć pisarza. Bohater powieści, wyrwany z najbliższego otoczenia i rodziny, ulega głębokiemu przeobrażeniu wewnętrznemu w kontakcie z wielkomiejskim światem zmiennych norm moralnych i gwałtownego rozwoju techniki. Zderzenie tych dwóch tak całkowicie odmiennych światów sprawia, że bohater na nowo odkrywa dawne wartości, które okazują się najtrwalsze: miłość do ojca, przyjaźń i wierność samemu sobie.

Dom na Sekwanie

To jedna z najbardziej osobistych książek Whartona, który wiedziony pasją malarstwa przybywa do Francji. Kupuje zacumowaną na Sekwanie barkę, aby uczynić zeń swój dom. To przede wszystkim opowieść o sile rodzinnej miłości zdolnej stawić czoło najtrudniejszym wyzwaniom oraz walce człowieka w obronie własnego gniazda.

Opisy pochodzą ze strony Wydawnictwa Rebis.

Zobacz także:

Kultowe romanse Danielle Steel

Książki o świecie mody i kulisach showbiznesu

 

amerykańscy pisarze
>

Ptasiek

Jedna z najgłośniejszych powieści XX wieku. W całkowicie nowatorski sposób podejmuje temat wojny. Wydana w 1979 r. w USA, szybko została uznana za najlepszy debiut roku. Ptasiek jest historią młodego człowieka, któremu obsesyjna miłość do ptaków umożliwia ucieczkę od ponurej rzeczywistości. Zszokowany okrucieństwem i bezsensem wojny, całkowicie pogrąża się w swoim ptasim świecie. To książka o poszukiwaniu normalności w szaleństwie, o dążeniu do prawdy. To również wspaniała powieść o przyjaźni. Entuzjastycznie przyjęta przez krytykę. Prawdziwy rozgłos przyniosła jej ekranizacja dokonana przez Alana Parkera w 1985 roku, która zdobyła główną nagrodę na festiwalu w Cannes.

Polecane wideo

Komentarze (41)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 17.08.2010 16:01
"Tato" i "Rubio",totalnie uderzyly w me serce,mysle ze moze dlatego iz codzien obserwuje zmagania mojego schorowanego ojca,walke o kazdy dzien,a rubio uswiadomilo mi iz nie warto zwlekac z okazywaniem uczuc,nie warto przejmowac sie tym co powiedza ludzie,bo oni nie przezyja zycia za nas
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.05.2010 00:09
Pragnę przypomnieć, że pan Wharton był jednym z nielicznych zagranicznych pisarzy, którego połowa książek została najpierw opublikowana w Polsce, tak jak chciał tego sam autor. Ten pisarz ukochał sobie naszą ojczyznę, przebywał w niej wiele razy. Po przeczytaniu wszystkich jego książek wiem, że warto mieć marzenia i spełniać je za wszelką cenę:))) polecam serdecznie!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.05.2010 18:14
"Ptasiek" to jedna z moich ulubionych książek, poza tym uwielbiam " W księżycową jasną noc". Wharton jest świetny, polecam!!!!!!
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 25.05.2010 15:51
rubio jest wspaniałe, po prostu niesamowite
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.05.2010 20:51
zepsułyście zabawę! tam nie od razu wiadomo że to jego alter ego.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie