Przyjemne lektury na mroźne wieczory

Bez względu na to, czy jesteś molem książkowym, czy wolisz inne formy spędzania wolnego czasu, te lektury z pewnością cię pochłoną.
Przyjemne lektury na mroźne wieczory
Adrian Mole lat 13 i 3/4, Portier nosi garnitur od Gabbany
31.01.2010

Za oknem śnieg, plucha, na ulicach lód. Do tego siarczysty mróz, od którego już tylko mały krok do poważnego przeziębienia. Brrr, w taką pogodę większość z nas zamknęłaby się w ciepłym domu pod kocem z jakąś przyjemną i ciekawą książką. Zwłaszcza w tym czasie powinna być ona lekka i dawać ci dużo radości. Nie czas na krwawe horrory, rzeź czy brutalne morderstwa. Oto książki, które są po prostu sympatyczne. 

„Portier nosi garnitur od Gabbany”, Lauren Weisberger

Tę pisarkę możesz kojarzyć  ze światowym bestsellerem „Diabeł ubiera się u Prady”. Książka doczekała się ekranizacji i zapewniła Weisberger sławę. Ale wielbiciele książek mówiących o świecie celebrytów, romansach, szaleństwach, wzlotach i upadkach nie mogą tej powieści pominąć. Główna bohaterka powieści, Bette Robinson, to dziewczyna z małego miasteczka, która znudzona pracą w dziale bankowości inwestycyjnej, zatrudnia się w renomowanej agencji Public Relations. Od tej pory jest częścią nowojorskiej elity. Staje się stałą bywalczynią najmodniejszych klubów na Manhattanie, obraca się wśród VIP-ów, aż przypadkowo zostaje uznana za dziewczynę znanego playboya, Philipa Westona. Czy w tak zwariowanym i dusznym świecie skromna dziewczyna ma szansę zdobyć serce Sammy’ego, który nowojorskiej śmietanki towarzyskiej szczerze nie cierpi? „Portier nosi garnitur od Gabbany”, to gwarancja wyśmienitej zabawy i ekspresowego przerzucania kartki za kartką. 

„Baśnie Barda Beedle’a”, J. K. Rowling

Absolutnie obowiązkowa lektura dla fanek Harry’ego Pottera. Po zakończeniu pracy nad siedmioma powieściami o tym sympatycznym czarodzieju, Rowling oferuje nam baśnie, o których wspominała już w swoich wcześniejszych książkach. „Baśnie Barda Beedle’a”, to pięć różnych opowieści – często zaskakujących, bo z pewnością nie są to typowe bajki, jakie znamy z naszego dzieciństwa. Baśnie opatrzone są komentarzami profesora Albusa Dumbledore’a. Co ciekawe, Dumbledore dokładnie analizuje każdą opowieść i zastanawia się nad morałem, a także ujawnia wiele nowych informacji o Hogwarcie. Książkę czyta się jednym tchem. Stanowi świetne dopełnienie przygód Harry’ego Pottera. I jeszcze jeden argument przemawiający za tym, że po baśnie naprawdę warto sięgnąć – dochód ze sprzedaży książki przeznaczony jest na fundację dobroczynną Children’s High Level Group (CHLG). 

„Dziewczyna o szklanych stopach”, Ali Shaw

Magia, tajemnica, a przede wszystkim niezwykła miłość – to wszystko znajdziesz w tej debiutanckiej książce młodego brytyjskiego autora. Główny bohater powieści, Midas Crook to samotnik, który nie ufa ludziom. Z pasją uwiecznia na zdjęciach swój czarno-biały świat. Poznanie drobnej dziewczyny o urodzie nimfy, Idy, całkowicie zmienia jego życie. Zaczyna odkrywać inne kolory, zwłaszcza że na odległym archipelagu, gdzie mieszka, zaczynają dziać się niepokojąca rzeczy. Niezwykłe skrzydlate stworzenia latają nad mokradłami, a dziewczyna, którą pokochał Midas, powoli zamienia się w szkło. Swoją miłością bohater chce powstrzymać jej tajemniczą przemianę... Książkę czyta się błyskawicznie. Niech za najlepszy komentarz posłuży opinia wydawnictwa Atlantic Books, które ma nosa do niezwykle utalentowanych, młodych autorów: „Ta powieść jest jak rzadka orchidea – piękna i ekscentryczna”. 

„Adrian Mole lat 13 i 3/4. Sekretny dziennik”, Sue Townsend

Bez dwóch zdań ta książka sprawi, że nie będziesz mogła przestać się śmiać  i zapomnisz o bożym świecie. Adrian to nastolatek, który nie do końca radzi sobie ze światem, który go otacza. Ciągle się zamartwia, zadaje sobie mnóstwo pytań, na które nie znajduje jednoznacznej odpowiedzi. Figla zaczyna mu płatać również jego własne ciało – wypryski oraz inne części ciała, które zaczynają wymykać mu się spod kontroli. Monologi prowadzone przez Adriana spisane w jego tytułowym, sekretnym dzienniku to mistrzostwo. Żywy i prosty język gwarantują ubaw po pachy. Po książkę powinna sięgnąć zarówno młodzież jak i dorośli. Na fanów przygód sympatycznego Brytyjczyka czeka cała seria książek o Adrianie Mole’u. Książka ma jeszcze jeden urok – można do niej wracać bez końca. I za każdym razem smakuje równie wyśmienicie. 

„Ładne duże amerykańskie dziecko”, Judy Budnitz

To magiczny, przejmujący i wyjątkowy zbiór opowiadań, od których nie można się oderwać. Judy Budnitz opisuje świat, w którym nie istnieją żadne zasady ani reguły, a jedyną granicę stanowi wyobraźnia. Jest codzienność przeplatająca się z magią, świat rzeczywisty ukazany w krzywym zwierciadle, ale jednocześnie ubarwiony i bardzo często niezwykle zabawny. Dzięki temu czytelnik dostaje do rąk książkę, w której tkwi wielka siła. Autorka potrafi zaczarować od pierwszych stron, zwłaszcza że gra, jaką prowadzi z odbiorcą swojego dzieła, jest bardzo subtelna, wręcz niezauważalna. Ładne dziecko postanawia przyjść na świat w wolnym, idealnym świecie, dlatego jego matka odwleka poród przez pięć lat. Z kolei na pewnej farmie zamiast kur hoduje się... przedstawicieli handlowych. Opowiadania Judy Budnitz odpowiadają na wiele pytań, ale jednocześnie pozostawiają szeroki margines dla własnych przemyśleń. Wyobraźnia najintensywniej działa już po zakończeniu lektury. 

Ewa Podsiadły 

Zobacz także: 

Książki pełne tajemnic dla wielbicielek sekretów 

Jeśli lubisz mroczne powieści, w których aż roi się od tajemnic i niewyjaśnionych zjawisk, musisz przeczytać te książki. 

Książki na długie, zimowe wieczory – 10 propozycji! 

Oto 10 fascynujących powieści, zarówno dla fanek kryminałów, jak i wzruszających romansów

Polecane wideo

Komentarze (64)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 02.02.2010 20:00
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.02.2010 10:49
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.02.2010 23:45
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.02.2010 11:29
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.02.2010 08:10
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie