Poradnik ku przestrodze: Jak NIE zachowywać się w konkretnych rejonach świata?

Lepiej przeczytaj ten artykuł, zanim wyruszysz na zagraniczną wycieczkę. Za niektóre zachowania możesz nawet trafić do więzienia!
Poradnik ku przestrodze: Jak NIE zachowywać się w konkretnych rejonach świata?
03.05.2014

Są takie miejsca na świecie, w których niemoralne jest trzymanie się za ręce w miejscu publicznym, a na przytulenie się do drugiej osoby potrzebne jest specjalne pozwolenie. To, co nam wydaje się być naturalne, w innych państwach uchodzi za wyjątkowo nieprzyzwoite.

Jeżeli wybieramy się w odległe rejony naszego globu, należy szczegółowo zapoznać się z miejscowymi zwyczajami, żeby potem uniknąć nieprzyjemności, a nawet więzienia.

Oto, co warto wiedzieć o innych kulturach!

wakacje

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich panuje bardzo restrykcyjne prawo w tej kwestii. Całowanie w miejscu publicznym jest tam kategorycznie zakazane, nawet względem cudzoziemców. Pewna para Brytyjczyków została skazana na miesiąc więzienia za obrazę moralności publicznej, jakim było całowanie się w jednej dubajskiej restauracji. Oliwy do ognia dodał fakt, że para nie była małżeństwem.

Afrykańskie ludy są w tej kwestii nieco bardziej liberalne. W RPA nie mogą publicznie całować się pary poniżej 16. roku życia. Niektóre plemiona wierzą, że pocałunek odbiera duszę lub powoduje osłabienie organizmu. Nam wydaje się to absurdalne, jednak dla tamtejszej ludności ma to uzasadnienie prawne.

wakacje

W różnych rejonach świata ludzie zupełnie inaczej patrzą na pewne zachowania społeczne. Dla nas takie kwestie, jak pocałunek, trzymanie się za ręce czy klepanie po plecach wydaje się czymś zupełnie normalnym - wręcz dziwne by było, gdybyśmy tak nie postępowali. Kultura kulturze nierówna i nie da się walczyć z ludzką mentalnością, dlatego jedynym wyjściem pozostaje przystosowanie się do sytuacji.

Pamiętajcie o tym, kiedy będziecie wybierać się na romantyczną wycieczkę do któregoś ze wspomnianych przez nas krajów.

KLK

wakacje

Powitanie nie do przyjęcia

Wydawać by się mogło, że w krajach skandynawskich mentalność i obyczajowość ludzi jest taka sama, jak nasza. Niestety tak nie jest. Finowie są bardzo powściągliwi i uważają, że podanie komuś ręki na powitanie jest zwyczajnie nietaktem. Z kolei Szwedzi bardzo cenią sobie i dbają o przestrzeń osobistą. Dlatego też położenie komuś ręki na ramieniu albo co gorsza poklepanie po plecach - natychmiastowo odstrasza i zniechęca do nas obywateli tego kraju.

W Azji, np. w Chinach i Korei Płn. uścisk dłoni na powitanie jest nie do zaakceptowania. Azjaci nie mają tego w swoim zwyczaju. Zamiast zadowolenia i wdzięczności spotkamy się tylko z oburzeniem lub zmieszaniem. W azjatyckiej kulturze preferowana jest wymiana ukłonów na powitanie i pożegnanie.

W wielu kulturach zwyczajne podanie ręki może wywołać nie lada skandal i konsekwencje. W Somalii przywitanie się z kobietą (tradycyjna dla nas metoda) może spowodować, że w najlepszym przypadku zostaniemy wtrąceni do więzienia, a w najgorszym zostaniemy straceni! W kulturze arabskiej ściśle przestrzegane jest prawo ograniczania kontaktów z płcią przeciwną. Dotyczy to również cudzoziemców.

wakacje

Dotyk pod kontrolą

Wiemy już co nieco o tym, jak nie należy witać się w niektórych krajach. Skupmy się teraz na bliższych cielesnych relacjach, jakimi jest publiczne okazywanie czułości partnerowi. W Indiach według hinduskiego Kodeksu Karnego trzymanie się za ręce i inne okazywanie uczuć jest karane grzywną lub więzieniem. Jeżeli mamy w planach podróż do tego kraju, musimy uważać na wyrażanie uczuć w miejscu publicznym. Takie zachowanie zachęca do praktyk przedmałżeńskich, co w tej kulturze nie jest tolerowane.

Z kolei w północnej i zachodniej Afryce trzymanie się za ręce jest dozwolone, ale pod warunkiem, że zakochani są po ślubie. Jednak o przytulaniu możemy już zapomnieć.

wakacje

Jeszcze do niedawna w Chinach nikt nie obnosił się publicznie ze swoimi uczuciami. Jednak podejście do tego typu zachowania ulega zmianom, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Coraz częściej można spotkać zakochane pary dające upust swojemu uczuciu w kawiarniach, barach, parkach. Jednak nie wszystkim mieszkańcom się to podoba, zwłaszcza konserwatystom. Na Uniwersytecie w Nankin zostały wprowadzone specjalne patrole, których zadaniem jest wyeliminować „niegodziwe” zachowania wśród studentów.

Na terenach muzułmańskich, a także w Nepalu i Indiach przytulanie dozwolone jest w obrębie ludzi tej samej płci. Z kolei singapurskie władze, które walczą z rozsiewaniem zgorszenia, stanowczo zakazały publicznego przytulania. Jedyną możliwością złamania zakazu jest posiadanie specjalnego pozwolenia!

wakacje

Cenny pocałunek

Nic bardziej nie gorszy niż publiczny pocałunek. Taki występek w niektórych rejonach świata grozi grzywną, chłostą, a nawet śmiercią!

W Azji ludzie mają podzielone zdanie na ten temat. Japończycy uważają całusa za grę wstępną, Chińczycy sądzą, że jest to wulgarne, a Indonezyjczycy za takie zachowanie wtrącają do więzienia na 5 lat lub każą zapłacić 250 mln rupii (czyli ok. 124 tysięcy złotych).

 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie