Najpiękniejsze cytaty z książek, część 2.

27 Maja 2012

Czy znasz literackie cytaty o śmierci, kobiecie, cierpieniu oraz Bogu?

Książki

W pierwszym tekście, który opublikowaliśmy w Papilocie, mogłaś poznać najpiękniejsze cytaty z książek dotyczące miłości, życia, przyjaźni czy marzeń. A czytać warto z różnych powodów. Badania dotyczące Europy Środkowo-Wschodniej potwierdzają, że dzieci, których przynajmniej jedno z rodziców ma wyższe wykształcenie i w którego domu są książki, osiągają lepsze wyniki w nauce. Noblistka Wisława Szymborska zwykła mawiać, że „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Oto kolejna garść cytatów do zapamiętania.

Cytaty o śmierci

Śmierć to jeden z najpopularniejszych motywów literackich. Począwszy od mitologii, różne były wyobrażenia na temat śmierci. Starożytni Grecy utożsamiali śmierć z czarnoskrzydłym synem Nocy, bratem Snu – Tanatosem. Ale już w baśniach i legendach śmierć występowała najczęściej pod postacią kościotrupa lub starej kobiety. Motyw ten interesował twórców od wieków.

„Nie ma powodów by bać się trupów (...) bać się należy raczej żywych” – Andrzej Pilipiuk, „Księżniczka”

„Śmierć nie jest przeciwieństwem życia, a jego częścią” – Haruki Murakami, „Norwegian Wood”

„Urodzić się głupcem to nie wstyd. Wstyd tylko głupcem umrzeć” – Erich Maria Remarque, „Trzej towarzysze”

„Ostatecznie, dla należycie zorganizowanego umysłu, śmierć to tylko początek nowej wielkiej przygody” – J.K. Rowling, „Harry Potter i kamień filozoficzny”

„Gdy zbliża się śmierć, wszystkie stworzenia okazują się zdolne do przemocy” – Alan Moore, „Strażnicy” (tom trzeci)

„Jeśli nie będę żyła tak, jak tego chcę, śmierć nie będzie zbawieniem, lecz klęską” – Marta Magaczewska, „Zaćmienie”

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (22)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2012-05-29 00:53:29

Brakuje cytatu z zaklinacza koni... "Czasem coś, co wygląda jak poddanie, wcale nim nie jest. Chodzi o to, co dzieje się w naszych sercach. O dokładne widzenie, jakie jest życie i akceptowanie go, i bycie wobec niego lojalnym, niezależnie od bólu, bo ból z powodu nie bycia lojalnym jest o wiele, wiele większy." Jest to jeden z piękniejszych cytatów i dziwię się, że go tutaj nie ma...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-05-28 16:22:23

Ja i tak będę uważać, że najlepsze cytaty miał Oscar Wilde. On miał zawsze rację. A najlepsze to chyba "Kobiety nie są po to, żeby je rozumieć, tylko po to, żeby je kochać." :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-05-28 15:59:22

te cytatu o kobiecie, to jakieś przedpotopowe...„Kobieta, która kocha, zostawia wszystko i idzie za swoim mężczyzną” i jeszcze ten -„Jeśli kobieta osiągnie wszystko, co sobie wymarzyła – szepnęła – i nie ma w swoim życiu mężczyzny, to tak jakby miała wszystkie palce u ręki oprócz kciuka” ....no proszę was....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-05-27 18:26:43

shinybox.pl/?ref=2af390a zarejestruj się ! darmowe pudełko z kosmetykami ShinyBox

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-05-27 17:05:45

Oskar i Pani Róża:)) Jedna z najpiękniejszych książek jakie w życiu czytałam (a było ich sporo) ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-05-27 11:48:51

wiktor hugo "katedra marii panny" nie ma tam fantastyki ale jest to historia pelna bolu i smierci. jest to jedna z tych ksiazek ktora trzeba po skonczeniu "odchorowac" a i po dluzszym czasie bedzie sie do niej wracac mslami. goraco polecam

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-05-27 14:39:22

Dla mnie ta książka była cudowna! Bajka dla dorosłych. Też polecam!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-05-28 01:11:36

Ja czytałam Nędzników tego autora i jestem zachwycona! "Katedrę" też przeczytam!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-05-27 11:35:56

Czy ktos może mi polecić naprawde fajne książki - przygodowe, fantastyczne, miłosne, straszne ?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-05-27 12:00:58

Polecam książki Neila Gaimana. Amerykańscy Bogowie, Nigdziebądź, Chłopaki Anansiego, Koralina i moje ulubione opowiadania "Dym i lustra". Fantastyka, która trzyma w napięciu i bawi. Graham Masterton - Głód super horror, King, Brown, Pratchet też warci poczytania. Haruki Murakami pisze wspaniale powieści i potrafi interesująco pisać nawet o niczym. :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-05-27 12:04:25

Teraz czytam ,,Dobre intencje''. Jest to książka jak najbardziej życiowa. O miłości i zdradzie.Jak najbardziej polecam :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-05-27 14:19:23

Polecam igrzyska śmierci - cudowna trylogia ;) książka pozeracz czasu ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-05-27 19:20:07

Uwielbiam i polecam kryminały autora - Jeffery Deaver, szczególnie cykl z parą detektywów Amelia Sachs i Lincoln Rhyme (powstała ekranizacja jednej z jego powieści - Kolekcjoner Kości) powieści te trzymają w napięciu do samego końca i zaskakują. Z lekkich, romantycznych pozycji polecam P.S. Kocham Cię Cecelia Ahern i Jeden dzień David Nicholls czy zabawne Diabeł ubiera się u Prady - Lauren Weisberger. Z fantastyki i to wcale nie żart polecam serie Harrego Pottera, a także trylogię mrocznego elfa - R.A Salvatore.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-05-27 19:53:26

Ja zakochałam się w Carlosie Ruizie Zafónie i już nigdy się nie odkocham. Magia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-05-27 21:58:47

dziekuje dziewczyny za propozycje;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-05-28 14:32:26

Kobietą, która pięknie pisała dosłownie o wszystkim jest Dorota Terakowska, uwielbiam ją.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-05-31 20:52:05

do koleżanki od Zafona - ja mam tak samo! zakochałam się w jego prozie, to jest po prostu majstersztyk ;) a oprócz tego mogę z czystym sercem polecić naszą rodzimą Chmielewską, zwłaszcza "Zwyczajne życie" (i kontynuacje), ale też mnóstwo innych - gwarantuję wybuchy śmiechu i niedosyt. jeśli chodzi o opowieści miłosne (aczkolwiek odbiegające od schematów) to polecam "Śniadanie u Tiffany'ego" Trumana Capote (swoją drogą film też polecam, mimo że ma zupełnie inny oddźwięk) i "Na południe od granicy, na zachód od słońca" Murakamiego. na fantastyce się nie znam, ale moja ukochana powieść wszech czasów z elementami fantastycznymi to "Mistrz i Małgorzata" Bułhakowa, którą polecam wszystkim, którzy ominęli ją tylko dlatego, że znajduje się w kanonie lektur (bo to chyba najgorsze, co można zrobić ciekawej książce - ustanowić ją jako lekturę szkolną i zmuszać ludzi do czytania jej).

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-05-27 08:44:39

gdzie można znaleźć takie filiżanki?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-05-27 09:04:23

mysle, ze w sklepie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)