Najlepiej zarabiający pisarze świata 2015. Znasz książki, na których się dorobili?

Kto jest najlepiej zarabiającym pisarzem świata? Kto wśród nich jest najmłodszy, a kto sprzedał najwięcej książek?
Najlepiej zarabiający pisarze świata 2015. Znasz książki, na których się dorobili?
11.08.2015

Magazyn „Forbes” regularnie publikuje ranking najlepiej zarabiających pisarzy świata. Liczby, o których za chwilę przeczytasz, robią wrażenie – chociażby dlatego, że w Polsce z pisania utrzymuje się garstka osób, a o tym, jakie to trudne, niewdzięczne i niedochodowe zajęcie, wiele już powiedziano i napisano. Okazuje się jednak, że z pisania można żyć całkiem nieźle… Niektórzy w rankingu są od lat. Inni właśnie wskoczyli do pierwszej dziesiątki. O kim mowa?

Ranking uwzględnia dochody uzyskane od lipca 2014 roku do lipca 2015 roku.

 

1: James Patterson (89 mln dolarów)

Kolejny raz na szczycie zestawienia, z ogromną przewagą nad konkurencją. Patterson, autor thrillerów i powieści kryminalnych, wyśmiałby pisarzy mówiących o natchnieniu i dopieszczaniu każdego przecinka. Amerykanin znany jest z tego, że książki pisze ze współautorami – bardzo często konsultuje z nimi ogólną koncepcję powieści, a nad rozdziałami pracują jego współpracownicy. Efekt? Średnio 16 książek rocznie. Przepis Jamesa Pattersona na sukces to ograniczenie opisów do minimum, krótkie rozdziały i szybkie tempo akcji.

2. John Green (26 mln dolarów)

W ubiegłym roku był poza pierwszą dziesiątką. Teraz pod względem zarobków ustępuje tylko Pattersonowi. Green, autor takich bestsellerów jak „Gwiazd naszych wina” i „Papierowe miasta”, to twórca powieści z gatunku Young Adult. Jego książki podobają się zarówno czytelnikom, jak i krytykom. Ci drudzy zwracają uwagę, że po modzie na „Zmierzch” czy „Igrzyska śmierci”, dzięki Greenowi powieść młodzieżowa wróciła do korzeni. Amerykanin nie boi się trudnych tematów, a jego bohaterowie zmagają się z takimi problemami jak dorastanie, poszukiwanie własnej tożsamości czy konieczność dokonywania życiowych wyborów.

książki

5. Jeff Kinney (23 mln dolarów)

W ubiegłym roku umieszczono go na szóstej pozycji z łącznymi zarobkami rzędu 17 mln dolarów. Kinney jest autorem słynnego „Dziennika cwaniaczka”. To luźny zapis przygód, jakie przytrafiły się Amerykaninowi w dzieciństwie. W sumie Jeff Kinney wydał kilkanaście powieści, które świetnie się sprzedały i zostały przetłumaczone na wiele obcych języków. Pisarz jest również twórcą gier komputerowych i rysownikiem.

6. Janet Evanovich (21 mln dolarów)

Sukces zawdzięcza wielotomowej serii książek o łowczyni nagród Stephanie Plum – to obecnie jedna z najpopularniejszych serii książkowych na świecie. Charakterystyczne dla Evanovich są książki utrzymane w atmosferze sensacyjnej i humorystycznej. Życiorys Janet Evanovich może być pocieszeniem dla wszystkich osób z ambicjami literackimi. Amerykanka od dziecka wierzyła, że pisana jest jej kariera artystyczna, jednak wydawcy szukała przez przeszło… 10 lat. Dziś żartuje, że musi pisać, bo wydaje pieniądze, zanim je zarobi.

książki

9. Nora Roberts (18 mln dolarów)

Znana jest przede wszystkim jako autorka harlequinów – książek z pogranicza romansu, powieści obyczajowych, sensacyjnych i przygodowych. Jej pierwsze próby literackie zostały odrzucone, gdy jednak Roberts zadebiutowała w 1981 roku książką „Irlandzka wróżka”, jej kariera nabrała tempa. W sumie napisała ponad… 200 powieści. Ostatnie książki pisarki nie sprzedają się co prawda tak dobrze jak jej wcześniejsze publikacje, mimo to w ciągu roku Amerykance udało się zasilić konto przyzwoitą sumą 18 mln dolarów.

10. John Grisham (14 mln dolarów)

Od lat jeden z najpopularniejszych pisarzy świata – autor thrillerów prawniczych i kryminałów. Sprzedał kilkadziesiąt milionów egzemplarzy swoich książek. Jego powieści z powodzeniem przeniesiono na ekran. „Czas zabijania”, „Firma”, „Raport Pelikana”, „Klient” to jedne z najważniejszych dzieł tego autora. John Grisham wydaje jedną książkę rocznie. W 2014 roku ukazała się „Góra bezprawia”. Powieść zebrała mieszane recenzje. Jeden z użytkowników portalu lubimyczytać.pl ocenia: „Początek świetny, środek utrzymujący napięcie i tempo, końcówka niestety trochę mnie rozczarowała”.

oprac. EPN

książki

7. J.K. Rowling (19 mln dolarów)

Dla wielu czytelników to królowa wśród pisarek. Brytyjka Joanne Rowling (po mężu Murray) jest autorką książek o Harrym Potterze, fenomenu literackiego w prozie dziecięcej wszech czasów. W 2003 roku magazyn „Sunday Times” podliczył, że pisarka zgromadziła majątek większy od… brytyjskiej królowej. Na dochody od lipca 2014 do lipca 2015 składa się głównie sprzedaż kryminałów (wydanych pod pseudonimem Robert Galbraith), w których głównym bohaterem jest prywatny detektyw Cormoran Strike – „Wołanie kukułki” i „Jedwabnik”. J.K. Rowling zapowiedziała, że seria książek ze Strikiem będzie liczyła więcej tomów niż cykl z Harrym Potterem.

8. Stephen King (19 mln dolarów)

Wśród najlepiej zarabiających pisarzy świata nie mogło zabraknąć króla horrorów. King wydaje minimum jedną książkę rocznie – ostatnio jego konto zasiliły dochody ze sprzedaży takich tytułów jak „Znalezione nie kradzione”, „Przebudzenie” i „Pan Mercedes”. To spod jego pióra wyszły takie hity jak „Zielona mila”, „Carrie”, „Lśnienie”, „Misery”, „Pod kopułą” czy seria „Mroczna wieża”. Jaką radę dla początkujących pisarzy ma Stephen King? Mnóstwo czytać i jeszcze więcej pisać: „Czytaj cztery godziny dziennie i pisz cztery godziny dziennie. Jeśli nie masz na to wystarczająco dużo czasu, to nie oczekuj, że będziesz dobrym pisarzem”.

książki

3. Veronica Roth (25 mln dolarów)

Najmłodsza w rankingu, 26-letnia Veronica Roth, to autorka bestsellerowej serii „Niezgodna”. Cegiełkę do tego sukcesu dołożyły ekranizacje jej powieści z Shailene Woodley w roli głównej („Niezgodna” 2014, „Zbuntowana” 2015). Gdy opublikowano „Niezgodną”, powieść przez 11 tygodni gościła na liście bestsellerów „New York Timesa”. Jaki przepis na sukces ma Roth? „Czytam sporo książek dla młodzieży, czyli literatury Young Adult. Według mnie to ważne, żeby wiedzieć, co tworzą koledzy z branży, szczególnie kiedy się ich szanuje i często widuje” – powiedziała w rozmowie z portalem Interia, wyznając przy okazji, że jest wielką miłośniczką… Harry’ego Pottera.

4. Danielle Steel (25 mln dolarów)

Co roku w ścisłej czołówce. Przez ponad 40 lat swojej literackiej kariery Danielle Steel sprzedała ok. 800 mln książek, co zapewniło jej wpis w Księdze rekordów Guinnessa. Powieści Steel wydawane są w niemalże 70 krajach. Amerykanka tworzy utwory z gatunku literatury kobiecej, choć akurat określenie „królowa romansu” nie przypadło jej do gustu: „Nie nazywajcie moich powieści romansami! One tak naprawdę nie opowiadają o miłości czy romansowaniu. Piszę raczej o kondycji ludzkiej” (cytat: granice.pl). Danielle Steel znana jest z tego, że jednocześnie pracuje nad kilkoma powieściami.

Polecane wideo

Komentarze (5)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 11.08.2015 14:51
A Dan Brown?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.08.2015 08:25
A gdzie Harlan Coben? Pisze świetne książki, po które warto sięgnąć.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 11.08.2015 06:35
Nareszcie coś porządnego. Dziękuje bardzo za ten artykuł. Ale szkoda, że nie ma Cassandry Clare z Darami Anioła i Diabelskimi Maszynami
odpowiedz

Polecane dla Ciebie