Muzyka Doroty Masłowskiej - Genialana czy tandetna?

07 Kwietnia 2014

Autorka „Wojny polsko-ruskiej” powraca… jako piosenkarka. Śpiewa o chlebie i Kindze Rusin, a w teledysku występuje razem z Anją Rubik.

Dorota Masłowska

Pisarskich debiutów głośnych jak ten, który przydarzył się Masłowskiej, nie było w Polsce wiele. Gdy w 2002 roku, zaledwie jako 19-latka, wydała książkę „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”, krytycy literaccy, recenzenci i czytelnicy oszaleli. Pisarz Jerzy Pilch nie szczędził młodej autorce z Wejherowa komplementów. Niektórzy kręcili nosem, że to powieść dziwaczna, pokręcona, momentami niezrozumiała. Masłowska osiągnęła jednak olbrzymi sukces – napisana przez nią książką stała się bestsellerem, zdobyła „Paszport Polityki” i została przetłumaczona na wiele języków.

Masłowska-pisarka stworzyła jeszcze kilka utworów, m.in. „Paw królowej” (powieść nagrodzono „Nike” w 2006 roku), dramaty „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” i „Między nami dobrze jest”, a w 2012 roku znowu wróciła z powieścią „Kochanie, zabiłam nasze koty”. Sama autorka przyznała, że pisanie tego ostatniego utworu jej nie szło i że strasznie się z nim mordowała. Niewykluczone, że wymyślanie powieści zmęczyło Dorotę Masłowską do tego stopnia, że postanowiła zamienić pióro na… mikrofon.

Tworzenie w amoku

Dorota Masłowska z muzyką miała do czynienia już wcześniej. W 2003 roku nagrała z zespołem Cool Kids of Death piosenki: „Słyszałeś” i „Świat wyszedł z foremki”. Wcześniej zakładała różne zespoły muzyczne: Fałszerze Recept (razem z Adamem Wasilkowskim i Patrykiem Mogilnickim), Wściekłość i wrzask czy Pałac Wujka Leszka.

Muzyka zawsze była dla mnie bardzo kluczowa, również przy pisaniu; wyrastałam w środowisku osiedlowo-alternatywnym, w którym to było ważne. Płyta była moim marzeniem od zawsze” – przyznała Masłowska Agnieszce Kowalskiej w rozmowie dla „Gazety Wyborczej”. Dodała, że gdy zaczęła pisać piosenki, dostała „kompletnego szału”. Wciągnęło ją to tak bardzo, że przestała zmieniać ubrania i czesać włosy, bo wydawało jej się to zupełną stratą czasu. „Jakbym bała się, że to może zniknąć, jeśli nie będę przy tym cały czas siedziała”.

Strony

Komentarze (27)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

antrax
(Ocena: 5)
2014-04-08 14:12:01

re: Muzyka Doroty Masłowskiej - Genialana czy tandetna?

pseudointeligentny shiet który nic sobą nie reprezentuje. Pani D chyba po prostu próbuje utrzymać się na fali, na której się wybiła, jednak idzie jej to...marnie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-04-07 23:24:29

re: Muzyka Doroty Masłowskiej - Genialana czy tandetna?

Mi się mega podoba. aż wstyd się przyznac ale kanapka z hajsem do mnie przemówiła. Lubie takie dziwne, abstrakcyjne projekty muzyczne. Do Die Antwoord jej jeszcze abstrakcją brakuje ale jest dobra

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-04-07 22:39:58

re: Muzyka Doroty Masłowskiej - Genialana czy tandetna?

to jest bardzo dobre!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-04-07 17:57:53

re: Muzyka Doroty Masłowskiej - Genialana czy tandetna?

niektóre z komentarzy potwierdzają teorie Masłowskiej o naszym społeczeństwie, kochani tekst piosenki jest ironią

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-04-07 18:27:49

to wlasnie wy polaczki macie myslec ze piosenka o niczym jest ironia :) a wcale nia nie jest

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-04-07 18:44:16

No pewnie, że jest. ;p Myślicie, że Masłowskiej tak odbiło, że chciała z tego robić "sztukę" na poważnie? ;p

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-04-07 19:46:19

moze zwariowała? malo osób chorych psychicznie?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-04-07 17:50:10

re: Muzyka Doroty Masłowskiej - Genialana czy tandetna?

ludzie lubią w tandecie odnajdywac przesłanie którego nie ma, żeby myslec ze są inteligentniejsi od innych no ćóz. Prawda jest taka ,że ludzie brzydcy jak pani D szukają sposobu żeby zwrocic na siebie uwagę, a ze pierdzielenie głupot na wizji już się znudziło, to trzeba zwrocic na siebie uwagę tandetnymi piosenkami. Wstyd dla Rubikowej że dala się w to wmanewrowac, bo myslałam,że cos sobą przedstawia, ale..mylilam sie;]

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-04-07 18:45:25

Bez przesady. ;p Masłowska nie jest aż taka brzydka, a Anja Rubik, w przeciwieństwie np. do Ciebie ma dystans do takich rzeczy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-04-07 16:39:05

re: Muzyka Doroty Masłowskiej - Genialana czy tandetna?

ja idę on się paaaatrzyyyy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-04-07 15:43:39

re: Muzyka Doroty Masłowskiej - Genialana czy tandetna?

masłowska jest genialna!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
jaaaa
(Ocena: 5)
2014-04-07 14:51:21

re: Muzyka Doroty Masłowskiej - Genialana czy tandetna?

beznadzieja i tandeta xd tkaich piosenek powinni zakazac robic xd

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-04-07 14:49:20

re: Muzyka Doroty Masłowskiej - Genialana czy tandetna?

A o co chodzi w tym fragmencie z Kingą Rusin? Wystąpiła w reklamie banku, oferując pożyczkę?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-04-07 13:27:04

re: Muzyka Doroty Masłowskiej - Genialana czy tandetna?

rolowanie to tandeta, a to co? Przesłuchałam, przeczytalam teksty piosenek i większej żenady nie widziałam. No ale jest Rubikowa, wiec jest to arcydzieło. żałosne

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-04-07 15:00:30

widać Twój umysł nie ogarnia pewnych rzeczy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-04-07 16:39:48

"Rolowanie" to było "cool na poważnie" hahaha, a Masłowska robi sobie jaja z rzeczywistości.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-04-07 17:25:08

no wlasnie rolowanie miało niby tez robic sobie jaja z rzeczywistosci. Czesław Mozil też be, ale gówno jest super? proooszę was

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-04-07 18:46:22

Czesław to może i również robi sobie jaja, ale Natasza U., pani ok. 40-stki chciała być cool niczym jakaś nastolatka. Myślała, że to trafi właśnie do najmłodszych odbiorców.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-04-07 19:47:29

to jaka chciala byc pani masłowska?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz