„Między nami dobrze jest". A może jednak nie?

18 Stycznia 2009

Ludzki dramat, który rozśmiesza do łez...

„Między nami dobrze jest

Książka powstała na specjalne zamówienie Teatru Warszawskiego i Teatru w Berlinie. Dramat jest napisany przystępnym językiem - z tego znana jest Dorota Masłowska.

Opisuje ona życie trzech kobiet: Małej, metalowej dziewczynki, jej mamy - Haliny i babci - osowiałej staruszki na wózku inwalidzkim. Wszystkie trzy postacie mieszkają w małym mieszkanku - klitce, w którym znajduje się tylko jeden pokój. Mała metalowa dziewczynka to postać nacechowana współczesnością i nowoczesnością, jest bezczelna, arogancka, egoistyczna. Bez przerwy używa słowa „wojna", nie mając pojęcia, co ono oznacza, dla niej jest puste.

Babcia, natomiast, nieustannie o niej opowiada, wspomina czasy młodości i brutalnego konfliktu. Nie za bardzo wie, co dzieje się wokół niej, a do tego prawie się nie rusza.

Halina, jej córka, to kobieta przeciętna, nie ma żadnego celu, a życie, jakie prowadzi, nie ma sensu. W śmietniku znajduje kolorowe pismo kobiece „NIE DLA CIEBIE" z rozwiązanymi krzyżówkami, ogląda fotografie ciuchów, których nigdy nie będzie miała, wybiera wakacje, na które nigdy nie pojedzie.

Każda z kobiet żyje w swojej rzeczywistości. Żadna z nich nie chce być Polką, chcą być normalne, czyli europejskie. Na nic je nie stać i nigdy nie będzie. Halina czyta artykuł o aranżacji mieszkania: „(...) wstawili tu tapczan z Ikei RIKKA, stolik, wazon ROSTE, (...) wodę do kwiatów LIKKE, powietrze pokojowe GRETTA, siebie samego SIEBBIE i spłacając kredyt przez następne czterdzieści lat, wpadali tu z pracy się zdrzemnąć, umyć dupsko i z powrotem".

Przeczytałam książkę w jeden wieczór. Opis rzeczywistości jest tak tragiczny, że aż śmieszny. Naprawdę godna polecenia!

Dorota Masłowska, "Między nami dobrze jest", Wydawnictwo Lampa i Iskra Boża, Warszawa 2008.

Strony

Komentarze (40)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-21 21:36:00

czytałam..polecam, książka warta uwagi :)))

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-20 15:19:00

"Mała metalowa dziewczynka to postać nacechowana współczesnością i nowoczesnością,"- Cholera, nawet redaktorzy tu po polsku nie potrafią pisać!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-20 12:04:00

muszę to przeczytać!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-20 10:18:00

zapowiada sie ciekawy wieczorek przy czytaniu :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-19 15:42:00

kupie napewno :P mam nadzieje że w empiku w Tychach będzie :p

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)