INGMAR BERGMAN: Najwybitniejszy reżyser-skandalista wszech czasów. CZ. 1

08 Lipca 2011

Ma na swoim koncie kilkanaście doskonałych filmów i tyleż nagród. Kim tak naprawdę był artysta, który na ekranie „staczał walkę z własnymi demonami”?

Ingmar Bergman

Wygląda na to, że wszystko zmienia się na gorsze. Gorsza pogoda, gorsi ludzie, gorsze maszyny, gorsze wojny. Granice pękają i wszystko, co niewypowiedziane szerzy się i nigdy nie może być powstrzymane. Wtedy dobrze jest nie żyć – mawiał jeden z najwybitniejszych szwedzkich reżyserów, Ingmar Bergman. Kim tak naprawdę był skandalista, który potrafił na ekranie szukać sensu życia, spierać się z Bogiem, zaglądać w najgłębsze zakamarki duszy człowieka, opowiadać o samotności i cierpieniu oraz poruszać tajemnicę śmierci?

Szepty i krzyki – Patologiczny ekshibicjonizm reżysera

Zagadkowa historia pochodzenia Bergmana zaczęła się 14 lipca 1918 r. Wtedy właśnie żona pewnego szwedzkiego pastora powiła w uppsalskim szpitalu dziecię płci męskiej. Matka dziecka była chora na grypę hiszpankę, która wówczas szalała w Europie, zbierając śmiertelne żniwo również w Szwecji. Noworodek urodził się w marnej kondycji, więc ojciec ochrzcił go pospiesznie w szpitalu. Dziecko zmarło.

Śmierć niemowlęcia oznaczała dla pastora katastrofę. Jego małżeństwo od pewnego czasu układało się fatalnie. Rozwód nie wchodził jednak w grę, ponieważ oznaczałby koniec kariery zawodowej ambitnego duchownego. Pastor postanowił więc zrobić wszystko, aby do takiego scenariusza nie dopuścić. Z pomocą przyszła mu wieloletnia kochanka, która w tych samych upalnych dniach lipca urodziła mu syna. Duchowny, nie mówiąc nic żonie o śmierci ich wspólnego dziecka, przedstawił jej małego bękarta. Był nim Ingmar Bergman.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (20)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-10 13:25:59

wreszcie papilot pisze na poziomie ;) oby więcej takich artykułów ;) gratuluję i czekam na innych mistrzów kina.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-08 20:55:28

Pierwsze i bodaj ostatnie zdjęcie to fotosy z filmu ''Persona''. Mam nadzieję,że zostanie poruszony jego temat w części drugiej ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-08 20:55:18

Widziałam wyłącznie "Fanny i Alexander", które zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Chętnie sięgnę po resztę filmów tego reżysera. Dziękuję bardzo za ten artykuł, chętnie przeczytam część drugą!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-08 20:50:34

widziałam siódmą pieczęć i nie zrozumiałam tego filmu, dziwny jakiś za to byłam oczarowana filmem fanny i alexander - niesamowity nastrój

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-08 20:13:38

kwejk.pl/obrazek/149331/kl%C4%85twa. html

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-08 19:46:14

nareszcie jakiś sensowny artykuł

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-09 00:40:49

racja!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-08 14:52:15

lubię dobre kino, filmy Bergmana są ciężkie w odbiorze, ale myślę, że warto obejrzeć choć jeden z nich

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-08 13:04:17

bardzo podobają mi się zdjęcia w tym artykule, są świetne!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-08 10:47:02

Pseudointelektualista

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-08 10:58:45

Dlaczego?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-08 11:05:40

Bo jego filmy bardzo plytko analizuja problemy i emocje bohaterow, niby wszystko jest OK ale brakuje tego sedna

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-08 12:30:48

pseudointelektualizm to chociazby paulo coelho czy dzisijeszy almodovar, jezeli bergman zbyt plytko analizuje przedstawiane w swoich dzielach kwestie to podaj mi nazwisko osoby, ktora twoim zdaniem robi to doglebnie, widac, ze nie masz nic do powiedzenia, gdybys miala podalabys jakiekolwiek argument przemawiajacy za tym, ze tak wlasnie jest a nie mydlila oczy ludziom jakims belkotem o "sednie"

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-08 13:36:18

juz nie mozna miec wlasnej opinii? czlowieku, uspokoj sie. co go tak bronisz? dla mnie mistrzami sa david lynch, darren arnofsky sam mendes i roman polanski. sama belkoczesz. pewnie jestes z malego miasteczka na dodatek.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-08 14:28:21

Oczywiście intelektualiści rodzą się tylko w zachodnich metropoliach.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-08 09:20:09

Filmy tego reżysera nie należą do najłatwiejszych, ale na długo pozostają w pamięci...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz