Czy Polacy lubią czytać?

04 Grudnia 2011

Po jakie książki sięgamy? Gdzie czytamy? Jak często?

książki

Najnowsze badania przeczą stereotypowi, jakoby Polacy nie czytali książek. Jak wygląda to w praktyce, postanowiło sprawdzić Centrum Badania Opinii Społecznej. I co ciekawe, większość ankietowanych, bo 61 proc., zadeklarowała, że lubi czytać. Gdy CBOS porównał to z wynikami czytelnictwa w sierpniu 1998 roku, okazało się, że na przestrzeni ostatnich trzynastu lat (kiedy mówi się o regresie zamiłowania do książek) liczba wielbicieli czytania spadła zaledwie o 3 proc. Popularność czytelnictwa w dużej mierze wiąże się z płcią badanych – o ile zdecydowana większość kobiet (72 proc.) twierdzi, że lubi czytać książki, o tyle wśród mężczyzn odsetek lubiących czytać jest taki sam, jak liczba tych, którzy przyznają, że tego nie lubią (po 49 proc.).

Wykształceni z lekturą

Na podstawie badań, CBOS doszedł również do wniosku, że zamiłowanie do czytania jest związane z wykształceniem respondentów. I tutaj bez niespodzianki – im lepsze wykształcenie, tym czytamy chętniej oraz częściej. – Większość osób z wykształceniem podstawowym, bo 55 procent, przyznaje, że nie lubi czytać książek. Natomiast wśród badanych z wykształceniem średnim i wyższym dominują ci, którzy deklarują zamiłowanie do czytania: odpowiednio 71 i 82 procent – podkreśla Barbara Badora, autorka opracowania. Najchętniej po lektury sięgają przedstawiciele kadry kierowniczej i wykształceni specjaliści. Zamiłowanie do czytania – jak informuje autorka opracowania – ponadprzeciętnie często deklarują także pracownicy administracyjno-biurowi, uczniowie oraz studenci. Okazuje się, że książki częściej czytają osoby żyjące w dużych miastach niż na wsi.

Strony

Komentarze (59)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-27 12:31:56

Huba Buba śmierć za jutra - Jeżeli to przeczytałeś twoja matka jutro zginie chyba że wkleisz to do 5 innyc-ja wpisuję bo się boję

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-19 15:38:56

www.sexycity.pl/polecam/72 polecam serdecznie!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-19 15:36:15

Jesteś piękną młodą atrakcyjną kobietą? Nie wstydzisz się swojego ciała? Lubisz wyzwania? Nie pogardzisz dodatkowymi 2 tysiącami złotych na weekend? Wejdź na www.sexycity.pl/polecam/72

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-19 15:31:08

Zarobiłaś kiedyś 2000 złotych jednej nocy? Nie? Mamy coś dla Ciebie www.sexycity.pl/polecam/72 Sprawdź to! Nie musisz nawet wychodzić z domu! Zarobiłaś kiedyś 2000 PLN jednej nocy? Ja tak! Wejdź na www.sexycity.pl/polecam/72

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-06 18:26:24

najlepsza ksiązk jaka czytalam w zyciu to WICHROWE WZGÓRZA a ksiazek czytam sporo,

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-06 15:16:52

możecie polecic jakieś dobre książki, takie które są bardziej 'trudne" w odbiorze, maja dobrą opinie krytyków. nie interesuje mnie paulo cohelo, zmierzch, romanse czy inne badziewie. Właściwie to przestałam czytać, bo książki polecane przez znajomych to żenada, nic mi się nie podoba, znacie coś dobrego??

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-06 17:56:38

Poleciłabym ci przeczytać książki Jacka Higginsa. Bardzo mi się podobają. Są to książki sensacyjno-przygodowe.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-06 21:00:21

Znajdź sobie w internecie listę 100 książek które trzeba przeczytać sporządzoną przez BBC. Na pewno coś sobie wybierzesz. Jest mnóstwo takich list ale wydaje mi się, że ta jest całkiem niezła, tworzona przez ludzi, którzy w miarę się na tym znają. Może "Władca much"? "Lot nad kukułczym gniazdem"?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-05 17:09:03

Gdyby praca ludzi w Polsce nie trwała od 6 do późna w nocy, to pewnie czytałoby i więcej osób. Z mojego doświadczenia wiem, że w Polsce czyta sie najchetniej kryminały, fantasy i książki przygodowe, kobiety za to siegają jeszcze po jakieś romanse, ale najmniej osób czyta książki psychologiczne, bo u nas w kraju panuje przekonanie, że to obciach...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-05 22:16:51

Ja jestem kobietą, pracuję długo, ale na czytanie zawsze mam czas, najbardziej lubię fantastykę i kryminały, żaden film, czy gra nie może się równać z dobrą lekturą :). Romanse mnie nudzą, rzadko po nie sięgam.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-05 11:26:04

ja kocham czytać, ale tylko to, co sama chcę. lektur w liceum prawie nie czytałam, ale maturę z polaka zdałam na 70% ;P chodzę tak co miesiąc do biblioteki i wracam z kolejnymi czterema grubymi książkami :) za to mój narzeczony nie cierpi czytać ;) nie uważam żeby był przez to mniej inteligentny :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-04 18:40:39

Niestety, ostatnio mam mało czasu na czytanie. Wyłączając szkolne lektury, to maksymalnie jedną na miesiąc. Za rok matura, więc muszę nadrobić zaległości, których sobie narobiłam czytając pod ławką. Niestety, mam taki problem, że jak zacznę czytać i dana pozycja mnie wciąga, to czasami do tego stopnia, że zapominam o całym świecie. I prawdą jest, że jedynymi miejscami, gdzie mam czas poczytać są pociągi, gdzie jest za głośno, żeby się czegoś pouczyć, ale nie na tyle, żeby nie przeczytać jakieś niewymagającej pozycji.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-04 16:24:22

Zapomnieli napisać, że jest część czytelników, którzy książki pobierają z internetu i czytają na komputerze lub mp4. Kiedyś czytałam zwykłe, papierowe książki, teraz praktycznie tylko te w formie elektronicznej.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz