Czy książki w Polsce są za drogie? Raport

30 Listopada 2014

Masz 30 zł. Czy wydasz to na książkę? Wielu odmówi sobie tej przyjemności. Powód? Przekonanie, że w Polsce książki kosztują zbyt dużo.

książki

Między 29 a 69 zł musi zapłacić polski czytelnik, który chce sięgnąć po książkę z półki bestsellerów. Dla wielu to za dużo. Agnieszka wypowiadająca się na forum GoldenLine pisze, że książki są w Polsce zdecydowanie za drogie. „Za 500 zł mam ledwo 20 pozycji (...). Przeciętnego zjadacza chleba nie stać na wydanie 40 zł na byle jak posklejaną książkę”. Ciekawe zdanie na ten temat ma natomiast biorąca udział w tej dyskusji Anna: „Książki nie są takie drogie. My po prostu nie uważamy książek za wartościowy towar. Wydanie 100 zł na bluzkę czy 20 na bilet do kina jakoś większości z nas nie oburza, ale 35 zł za powieść to już zdzierstwo”.

Absurdalna cena

Dyskusję na ten temat przed kilkoma tygodniami wywołał znany polski pisarz Zygmunt Miłoszewski, autor m.in. „Uwikłania”, „Ziarna prawdy” i „Gniewu”. Gdy na początku października do księgarń trafił ten ostatni tytuł, niektórzy czytelnicy obruszyli się, że wyjściowa cena powieści (44,90 zł) jest absurdalna. Pisarz poczuł się wywołany do tablicy i na swoim profilu na Facebooku zamieścił wyjaśnienie, w którym… zgodził się z tym zarzutem.

„Tak, jest absurdalna. Długo kłóciłem się z wydawcą (W.A.B. – przyp. red.) o jej obniżenie, ponieważ moim zdaniem nieprzekraczalną barierą dla powieści w miękkiej oprawie jest 40 złotych. Jak widać, bezskutecznie się kłóciłem. I choć ciągle ubolewam, że cena jest tak wysoka, to chciałbym przedstawić argumenty wydawcy, które częściowo do mnie trafiają”.

Jakie są więc argumenty wydawcy? Zygmunt Miłoszewski wyjaśnił, że zdaniem wydawcy „rynek oszalał i nikt już nie chce kupować książki, jeśli nie jest ona sprzedawana w takiej czy innej promocji. Dlatego ceny wydrukowane na okładce przestały być cenami książki, stały się nierzeczywistymi bytami, które służą jedynie do przekreślania i pisania obok nowej ceny. Dlatego te nieszczęsne 44,90 służy jedynie temu, żeby móc Gniew sprzedawać w normalnej dla takich książek cenie, czyli między 30 a 40 złotych”.

Za ile można więc kupić teraz „Gniew”? Sprawdziłam to. Empik – 29,90 zł. Matras – 29,23 zł. Merlin.pl – 29,99 zł. Na Allegro za najnowszą powieść Miłoszewskiego, bez kosztów wysyłki, musimy zapłacić od 26,99 do 33,50 zł (ceny z 27 listopada).

Strony

Komentarze (19)
ocena
4.9/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anan
(Ocena: 5)
2016-07-29 07:45:59

Jeżeli wie się, gdzie kupować, to nie jest tak źle ;) Faktycznie, ceny z okładek nie są małe, ale np. na inbook.pl pozycje sa już tańsze, czasem znacznie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
zewsząd i znikąd
(Ocena: 3)
2016-07-27 20:22:13

Nie uważam książek za wartościowy towar?! Czuję się obrażona. Tak się składa, że po pierwsze: dla niektórych ludzi 35 zł to sporo, nie tylko gdy dotyczy książki. Po drugie: ceny się sumują. Dla kogoś, kto czyta kilkadziesiąt czy sto książek rocznie, ceny są za wysokie. Oczywiście nie trzeba płacić. Są biblioteki i korzystam z nich. Ale z literaturą obcojęzyczną nie ma już tak łatwo. Może najtrudniejsza kategoria: świeża literatura naukowa i popularnonaukowa - po prostu nie ma jej nawet w Bibliotece Narodowej, nie mówiąc już o wypożyczalniach, które zwykle z literatury obcojęzycznej mają tylko i wyłącznie klasykę. Jakiegoś Dickensa, jakiegoś Goethego, a nie współczesne historyczki amerykańskie. A ja kocham literaturę z całego serca i tak się składa, że w sumie literatury naukowej, popularnonaukowej i reportaży czytam więcej, niż typowej beletrystyki.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-11-30 22:54:28

re: Czy książki w Polsce są za drogie? Raport

Kupuję dużo używanych książek na aukcjach internetowych. Za kilka złotych można mieć klasykę w bardzo dobrym stanie (wydania z lat 70 i 80 prawa autorskie wygasły więc jest tanio). Niektóre książki są ładnie wydane, inne gorzej lub mają poplamione okładki - wtedy okładam je papierem prezentowym i znakomicie wyglądają na półce. W ten sposób nie tylko mogę tanio czytać bardzo dobrą literaturę ale i powoli kompletuję sobie biblioteczkę, z której kiedyś będę dumna ;) Przykłady? Za 13zł (cena z przesyłką) dostałam "Targowisko próżności" w dwóch tomach i "Wojnę i Pokój" w 4 tomach. Jeśli chcę przeczytać coś nowego to idę do księgarni albo pożyczam od koleżanki. Niestety nowe książki bywają tak paskudnie wydane, że aż nie mam ochoty wspierać finansowo tego kto zadecydwał o okładne. Np. książki Alice Munro wyglądają jak "literatura kobieca" - okładki sugerują, że to jakieś durne romansidło. Obecnie jestem w podróży, kupiłam czytnik ebooków bo nie mogłabym zabrać zapasu książek na kilka miesięcy. Choć wcześniej byłam nastawiona sceptycznie do tego typu wynalazków to teraz go kocham i wiem, że nie będę mogła bez niego żyć :) Książki, które nie są już obciążone prawami autorskimi mam za darmo z internetu, inne kupuję i ściągają się w sekundę, są dużo tańsze, mam łatwy dostęp do tego co nie zostało wydane w Polsce (lub tutaj do tego co wydaje się w Polsce). W dodatku urządzenie jest lekkie i naprawdę wygodne w użytkowaniu (nie męczy oczu, jest podświetlane). A książki materialne i tak będę kupowała ;) Pozdrowienia z południowej półkuli!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-12-01 12:17:42

dzięki za opinię. czym się zajmujesz?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-11-30 21:41:03

re: Czy książki w Polsce są za drogie? Raport

Ja przeważnie kupuję w Matrasie po obniżce, na przykład za 5-18zł.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-11-30 20:45:59

re: Czy książki w Polsce są za drogie? Raport

Tak, są za drogie. Czytam dużo i szybko. W dodatku mam to nieszczęście, że mieszkam w małym mieście. Biblioteki dla dorosłych to istna porażka. W dodatku przez ładne parę lat nie było tu żadnej księgarni sieciowej. W takich lokalnych sklepikach nie ma co liczyć na jakiekolwiek promocje czy zniżki. Wszystko jest po cenach regularnych. Bardzo chętnie uzupełniłam bym moją biblioteczkę i takie 10-15 złotych byłoby idealne.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-11-30 12:24:51

re: Czy książki w Polsce są za drogie? Raport

dlatego chodzę do biblioteki, w tym kraju ludzi nie stać na kulturę

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-11-30 11:35:32

re: Czy książki w Polsce są za drogie? Raport

Czytam bardzo dużo, ale zamiast kupować książkę, która nie wiem czy mi się spodoba wole iść do biblioteki.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-11-30 18:00:47

Robię podobnie. Kupuję książkę, jeśli wiem, że będę chciała do niej wrócić.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-11-30 08:53:48

re: Czy książki w Polsce są za drogie? Raport

Ceny e-booków to w ogóle przegięcie, ale to akurat częściowo wina tego, że w Polsce są uznawane za USŁUGĘ internetową i obłożone 23% VAT-u, a to z kolei stanowi wygodne usprawiedliwienie dla wydawców, żeby niematerialnej książce dać cenę równą tej, przy produkcji której ponosi się rzeczywiste koszty. Podobnie jest we wszystkich gałęziach cyfrowej dystrybucji (gry, muzyka, filmy...).

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-11-30 20:50:03

Dokładnie, nikt o tym nie mówi a przecież to jest absurd. Rozumiem płyty lub audiobooki o zbliżonej cenie bo jakość towaru się nie zmienia. Ktokolwiek jednak miał przyjemność korzystać z ebooków wie jakie to nieprzyjemne na dłuższą skale. Za te kilka złotych czemu nie, ale jeśli ja za 2-3 zł mogę dostać normalną książkę to jest śmieszne...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-11-30 22:58:45

Są nieprzyjemne gdy się je czyta na komputerze, na czytnikach to zupełnie co innego.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-11-30 08:52:07

re: Czy książki w Polsce są za drogie? Raport

sluchalam jednego z wydawcow, ktory powiedzial, ze cena na okladce specjalnie jest taka wysoka - i tak malo kto musi tyle zaplacic! dzieki temu ksiegarnie moga kusic ogromnymi promocjami, ktore sa tylko marketingowa sciema... sama kupilam ostatnio u wydawcy nowosc w twardej oprawie, zamiast 49 zl na okladce, chcieli tylko 29...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-11-30 08:33:11

re: Czy książki w Polsce są za drogie? Raport

Prawo prawem rynku,ale jak sa za drogie do naszych zarobkow, to ksiazek nikt nie kupi,albo niewiele osob. Lepiej juz isc po kosztach i w ogole cos zarobic, niz ustawic cene wysoka i liczyc,ze moze sie na tym zarobi.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz