Błędy językowe Polaków: Sprawdź, czy i Ty przypadkiem któregoś nie popełniasz!

05 Sierpnia 2012

`Wziąść` zamiast wziąć, `włanczać` zamiast włączać, twory językowe typu `tylko i wyłącznie`. Jakie błędy językowe zdarzają nam się najczęściej?

Błędy językowe

`Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa` – to znany cytat z `Beniowskiego` Juliusza Słowackiego. Dobrze byłoby również, gdyby te myśli udało nam się bezbłędnie spisać. Ale polski jest bardzo trudnym językiem. Dlatego wielu Polaków nigdy nie poznaje go na tyle dobrze, aby nie popełniać błędów. Inna sprawa, że wiele pomyłek utrwalanych jest w środkach masowego przekazu czy też w zwykłej, codziennej komunikacji. Oto, jak się mylimy.

Wziąść, włanczać

Obie formy w języku polskim nie istnieją! Jedynymi poprawnymi formami czasowników są bezokoliczniki: wziąć i włączać. Jeśli w tym pierwszym przypadku kiedyś się zawahasz, pomyśl, że rzeczownik od "wziąć" brzmi "wzięcie" a nie "wzięście". Z kolei mamy "włącznik" a nie "włancznik". O błędach typu: "poszłem" czy "wzięłem" lepiej w ogóle nie pisać, bo aż strach pomyśleć, że ktoś używa tych form

Tylko i wyłącznie

To typowy pleonazm, czyli wyrażenie, w którym obie części wypowiedzi znaczą to samo – podobnie jak `masło maślane`, `cofać się do tyłu` `akwen wodny`, `fakt autentyczny` czy `spadać w dół`. Oba wyrazy mają identycznie znaczenie, należy więc używać ich wymiennie (albo `tylko` albo `wyłącznie`). Jest to błąd tego samego typu co „okres czasu”.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (253)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

al
(Ocena: 5)
2013-08-26 01:24:52

re: Błędy językowe Polaków: Sprawdź, czy i Ty przypadkiem któregoś nie popełniasz!

W ogóle jest poprawnie "wogóle" nie istnieje

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-08-16 23:03:45

Prócz "1 sierpień" do szału doprowadza mnie także "rok dwutysięczny pierwszy". Jest dwutysięczny, a dalej są dwa tysiące pierwszy itd. Przecież nie było roku tysięcznego dziewięćsetnego, tylko tysiąc dziewięćsetny. A... i jeszcze PRZYSZŁEM i POSZŁEM.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-08-13 20:55:26

a o powszechnym mówieniu SE zamiast SOBIE ?!!?!?!?!?!?!?!?!?!!??!!?!?!? wypadałoby wspomnieć ;]

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-08-09 21:01:27

Najgorsze jest imo nieumieszczone w artykule 'bynajmniej' w kontekście 'przynajmniej'... Denerwuje mnie strasznie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-08-26 13:25:02

o tym samym pomyslalam

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-08-08 23:48:22

Bardzo dobry, konkretny, pouczający, mądry i trafny artykuł!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-08-08 19:31:05

Super, w końću coś przydatnego. Gratuluje Papilocie ! Więcej takich proszę. Często, siedząc i czekając na autobus, chcąc czy nie chcąc słyszę rozmowy ludzi na przystanku i aż się za głowę łapie. Jak oni kaleczą nasz język,! Straszym jakoś wybaczam, czasy wojny to głównie czas ich edukacji o którą było trudno, ale młodzi ?! HELP ! Sama mam 18 lat i już wiem jak się mówi, a jak widzę kobietę 25+ która mówi 'poszłeś' to aż sama nie wierzę co słyszę. Przykre. Jestem za tym, zeby poprawiać ludzi. Wiadomo, nie w jakiś nieuprzejmy sposób, ale grzecznie i na boku uwagę można zwrócić, bo ci ludzie po prostu nie wiedzą jak się mowi.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-08-07 01:52:38

mnie natomiast drażni wogle, jak byłam mała sama myslałam, że to słowo piszę się w ten sposób do czasu, az usłyszałam od mojej szwagierki, że prawidłowa forma to w ogóle i jakos mi zapadło do dzis w pamięci ;p

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-08-06 22:27:41

Wow prawie wszystkie błędy znałam :) Mnie najbardziej denerwuję w każdym bądź razie, zawsze mam ochotę przerwać i powiedzieć, to bądź co bądź czy k**** w każdym razie!? (a pracuję z nauczycielami...)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-08-06 20:56:49

bardzo fajny artykuł .. wydawało mi się że mówię poprawnie a dopiero teraz zdałam sobie sprawę ile błędów popełniam ..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-08-06 20:56:25

spaźniać się--------masakra!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-08-07 02:00:24

Ale to chyba jakaś gwara jest. Nie mogę uwierzyć, że ktoś tak mówi.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-08-08 23:27:48

tak, to gwara, tak samo jak zamiast kłódka mówią KŁODKA.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz