Błędy językowe Polaków: Być może też je popełniasz! (LISTA)

05 Lipca 2014

Lepiej to przeczytaj, zanim znów ośmieszysz się w towarzystwie.

książki

`Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa` – to znany cytat z `Beniowskiego` Juliusza Słowackiego. Dobrze byłoby również, gdyby te myśli udało nam się bezbłędnie spisać. Ale polski jest bardzo trudnym językiem. Dlatego wielu Polaków nigdy nie poznaje go na tyle dobrze, aby nie popełniać błędów. Inna sprawa, że wiele pomyłek utrwalanych jest w środkach masowego przekazu czy też w zwykłej, codziennej komunikacji. Oto, jak się mylimy.

Wziąść, włanczać

Obie formy w języku polskim nie istnieją! Jedynymi poprawnymi formami czasowników są bezokoliczniki: wziąć i włączać. Jeśli w tym pierwszym przypadku kiedyś się zawahasz, pomyśl, że rzeczownik od "wziąć" brzmi "wzięcie" a nie "wzięście". Z kolei mamy "włącznik" a nie "włancznik". O błędach typu: "poszłem" czy "wzięłem" lepiej w ogóle nie pisać, bo aż strach pomyśleć, że ktoś używa tych form

Tylko i wyłącznie

To typowy pleonazm, czyli wyrażenie, w którym obie części wypowiedzi znaczą to samo – podobnie jak `masło maślane`, `cofać się do tyłu` `akwen wodny`, `fakt autentyczny` czy `spadać w dół`. Oba wyrazy mają identycznie znaczenie, należy więc używać ich wymiennie (albo `tylko` albo `wyłącznie`). Jest to błąd tego samego typu co „okres czasu”.

Strony

Komentarze (72)
ocena
4.8/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2014-07-10 12:38:31

re: Błędy językowe Polaków: Być może też je popełniasz! (LISTA)

Zapomnieliscie o przynajmniej bynajmniej... Z reszta po co to wszystko? Kazda forma powinna byc dozwolona... Co za roznaca czy pierwszy sierpien czy pierwszy sierpnia...wazne ze wiadomo o co chodzi.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-07-07 11:54:25

re: Błędy językowe Polaków: Być może też je popełniasz! (LISTA)

Nie zgadzam się z uznaniem wyrażenia "adres zamieszkania" za błędny. Istnieje on w mowie formalnej w opozycji do "adresu zameldowania". (na formularzach wpisuje się najczęściej obydwa)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-07-10 16:06:36

gdybyś się trochę douczyła, to byś widziała, że język formalny i urzędowy nie zawsze jest poprawny i zgodny z normą językową

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-07-06 14:07:33

re: Błędy językowe Polaków: Być może też je popełniasz! (LISTA)

Mnie wkurza jak ktoś dodaje literke N typu "umNiem,Mnichał " i najlepsze! zamiast np" nie miej żalu " piszą "nie mNiej żalu " to doprowadza mnie do szału haha

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-07-06 22:27:32

Hmm.. muszę uważać się w takim razie za szczęściarę, bo nigdy się z takim błędem nie spotkałam :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-07-07 19:44:57

mnie najbardziej denerwuje, jak ktoś mówi "ja nie rozumie" zamiast "nie rozumiem"

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-07-06 12:31:21

re: Błędy językowe Polaków: Być może też je popełniasz! (LISTA)

Wpisujcie w YouTube "Janusz Korwin-Mikke - najlepsza wypowiedź 2014 " RATUJMY NASZ KRAJ! To młodzież zmieni tą Polske!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
foka
(Ocena: 5)
2014-07-08 00:51:42

tĘ Polskę :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Ola
(Ocena: 5)
2014-07-06 12:04:02

re: Błędy językowe Polaków: Być może też je popełniasz! (LISTA)

Niektóre osoby "cofają do tyłu" ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-07-06 10:04:28

re: Błędy językowe Polaków: Być może też je popełniasz! (LISTA)

tam pisze

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-07-06 09:00:03

re: Błędy językowe Polaków: Być może też je popełniasz! (LISTA)

Zapomnieliście o w "przeciągu" dużo ludzi tak mówi, a prawidłowo jest "w ciągu". A w przeciągu to ewentualnie można stać :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-07-06 08:47:30

re: Błędy językowe Polaków: Być może też je popełniasz! (LISTA)

A co ze zwrotem "proszę panią, ...", zamiast "proszę pani, ..."?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-07-05 22:49:51

re: Błędy językowe Polaków: Być może też je popełniasz! (LISTA)

Mnie zagięła reklama oreo: tato jest super czy jakoś tak. TATO? kto? co? [rzeczownik] tata jest super, a nie O! [wołacz] tato.... i takie billboardy wisiały w całym kraju.. Albo uszy bolą jak słyszę: idę z tatem... no i słynne: umówmy sie na 25 maj [a nie maja...]

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-07-05 22:34:17

re: Błędy językowe Polaków: Być może też je popełniasz! (LISTA)

najgorszy jaki kiedykolwiek słyszalam, najczęsciej pada z ust gimnazjalistów ale i starsi tak mówią KONDON. Co to ma być? Poproszę kondona. Może jeszcze kondora. Czemu nie mogą się nauczyć ,że na końcu tego wyrazu jest M

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz