62% Polaków nie przeczytało w zeszłym roku żadnej książki!

20 Marca 2009

Polska zanotowała najniższy wskaźnik czytelnictwa od niemal 20 lat. Czy rolę książki do końca przejęła telewizja, która powoli oddaje pola Internetowi?

62% Polaków nie przeczytało w zeszłym roku żadnej książki!

Wczoraj do mediów przeciekły szczątkowe wyniki badań Biblioteki Narodowej i TNS OBOP. Wynika z nich, że tylko 38 procent Polaków w 2008 roku choć raz sięgnęło po książkę. Aż 62 procent przez 12 miesięcy nie miało z nią żadnej styczności.

Tendencja spadkowa w czytelnictwie obserwowana jest od początku lat 90. Jednak do tej pory przejawiała się przede wszystkim zmniejszeniem intensywności. Po prostu rzadziej sięgaliśmy po książki. Zeszłoroczne statystyki nie napawają optymizmem, są najgorsze w historii badań, które po raz pierwszy przeprowadzono w 1992 roku.

Jedynie w miastach powyżej 500 tysięcy mieszkańców odsetek czytających wzrósł z 54 procent do 57. W pozostałych kategoriach, na przełomie lat 2006 - 2008, wskaźniki spadły.

Podczas badania sprawdzono też, po jakie książki sięgają osoby, które zadeklarowały, że przeczytały co najmniej jedną. Najczęściej wybierały obyczajowo-romansowe (18 proc.) i sensacyjno-kryminalne (15 proc.) oraz książki encyklopedyczno-poradnikowe (14 proc.).

Nad stanem czytelnictwa można ubolewać, ale przede wszystkim trzeba wyrobić u ludzi nawyk czytania. Dobór odpowiednich lektur w szkole może zachęcić do częstszego sięgania po książki w dorosłym życiu.

Zobacz też:

Recenzja oscarowego filmu z Kate Winslet - "Lektor"

Audiobooki - moda dla leniwych

Joanna Martel

Strony

Komentarze (154)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-28 13:22:39

Ja uwielbiam czytać książki ; )

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-22 16:49:53

chyba psuje im statystyki bo czytam przeciętnie jedną książkę na trzy dni

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-25 22:55:02

od dziecka pochłaniam książki, uwielbiam, przeczytałam ich już mnóstwo. miałam koleżankę, która nienawidziła czytać, jednak przynosiłam jej kolejne kryminały i bardzo to polubiła :) zatem zachęcam, bo warto sięgnąć po jakąś ciekawą książkę. przyznaję, że bardzo ubogaca to słownictwo, a na dodatek sprawia, że robimy mniej byków ortograficznych. zatem zachęcam, bo książki są ciekawe i setki razy lepsze od filmów~!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-22 11:30:00

czytam tylko lektóry szkolne, czasem jakąś gatetę... przynajmniej mówię szczerze xD

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-06-27 11:03:19

Widać. Po pisowni.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-10 15:45:00

a ja uwielbiam czytac ksiazki ;d

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-23 22:00:00

osobiscie oprocz lektur czytam aktualnie 5 ksiazke w tym roku, a moi rodzice tylko krzycza (smieje sie) ze traca majatek na moje nawrocenie ( bo nigdy do teraz ksiazek nieobawiazkowych nie czytalam) a teraz ...lubie ksiazki ...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-29 17:44:00

[quote="Gosc"]Fakt, przede wszystkim lektury odstraszają ludzi od czytania książek... chociaż myśle, że też pewien strach i lęk, że zostanie się wyśmianym przez czytanie książek... Jestem w pierwszej klasie technikum informatycznego i wbrew pozorom czytam bardzo dużo...( przynajmniej 4 książki miesięcznie + szkolne lektury) ...ale powiem szczerze, często spotykam się z nie miłymi komentarzami typu: "durna jesteś, po co ty książki czytasz?" ... "nie szkoda Ci czasu? ja bym wolał na kompie posiedzieć!" ... mogłabym takich przykładów wymieniać w nieskończoność.... Myśle, że właśnie takie reakcje "odstraszają" od książek ....[/quote] U mnie zadają pytania po co czytam... Ja uwielbiam czytać, ale od wakacji czytam mało... trochę związana jest z tym praca w księgarni przez 3 miesiąze codziennie po 12 godzin... nawet po 24 bo spałam wśród książek...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-29 17:42:00

kiedy mam czytać... jak zaczynam swoją książkę to mi lektury wprowadzają... nie wiem w końcu co mam czytać... oprócz tego tyle roboty...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-27 15:20:00

ja widac w wiekszosci to ludzie syf czytaja i na lipnych portalach siedza. brutalna i szczera prawda!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-24 14:27:00

Ja czytam ksiazki z zakresu psychologii socjologii bo musze do szkoly nie licze tego, bo to prawie jak lektura... ale lubie czytac cos lekkiego i przyjemnego belatrstyke..ostatnio jeden z profesorkow polecil nam ksiazke NO LOGO NAOMI KLEIN świetnie opisane to co wokol nas sie dzieje...dla kazdego swiadomego konsumenta czyta sie lekko i przyjemnie duzo ciekawych imofrmacji o koncernach znanych takich jak coca-cola czy nike adidas...polecam przynajmniej spadnie odsteek tak wysoki ludzi ktorzy nic nie przeczytali:P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz