10 książek, które powinnaś przeczytać zanim ukończysz 25 lat!

Są takie książki, które po prostu powinno się znać zanim na dobre wkroczy się w dorosłe życie.
10 książek, które powinnaś przeczytać zanim ukończysz 25 lat!
20.02.2011

Lewis Carroll – "Alicja w krainie czarów"

To klasyczna powieść na pograniczu snu i jawy. Każdy znajdzie w niej coś siebie, zarówno dzieci, jak i dorośli. Tytułowa bohaterka w pogoni za Białym Królikiem wpada w podziemny tunel i za pomocą magicznych ciasteczek zmieniających wzrost dostaje się do fantastycznej krainy, w której wszystko może się zdarzyć. Powieść Lewisa Carrolla, wybitnego matematyka i profesora Oxfordu, uznano za arcydzieło literatury światowej. Być może dlatego, że przygody Alicji, jak żadna inna lektura, bardzo pobudzają  naszą wyobraźnię, kształtują wrażliwość i zaskakują.

Frances Hodgson Burnett – "Tajemniczy ogród"

„Tajemniczy ogród”  to powieść o znaczeniu przyjaźni i miłości w życiu każdego dziecka, o odzyskiwaniu radości i budzeniu się do życia. Rozkwitający wiosną ogród, który przetrwał pomimo zapomnienia, to dla dzieci miejsce niezwykle ważne i magiczne. Na ich oczach dzieją się bowiem czary. Pozbawiony troski ogród zaczyna tętnić życiem, a Colin każdego dnia staje się silniejszy i zaczyna swobodnie chodzić, choć do tej pory przez wiele lat leżał w łóżku, unikając ludzi i użalając się nad sobą, przekonany, że wkrótce umrze.  Powieść przepełniona jest swoistym idealizmem, w którym dobro zawsze zwycięża. To również powrót do krainy dzieciństwa, dotarcie do granic świata dziecięcej fantazji.

Lucy Maud Montgomery – "Ania z Zielonego Wzgórza"

Ania Shirley, osierocona jako niemowlę, zostaje przygarnięta przez samotne rodzeństwo w średnim wieku, Mateusza i Marylę Cuthbertów. U nich wreszcie 13-letnia dziewczynka doświadcza miłości i ciepła domowego ogniska. Ania to osóbka o nieprzeciętnym temperamencie i wybujałej fantazji. Jej obecność wywraca życie mieszkańców Avonlea do góry nogami, a Zielone Wzgórze przestaje być takie, jak dawniej.  Lekturę tę powinna przeczytać każda młoda dziewczyna.  Książka ta powoduje bowiem, że stajemy się bardziej wrażliwi na piękno, dobro i szlachetność.

 

 

alicja w krainie czarów

Jane Austen – "Duma i uprzedzenie"

Akcja powieści rozgrywa się w XIX wieku w Anglii. Główna bohaterka pochodzi ze średnio zamożnej rodziny szlacheckiej. Głównym celem jej matki i punktem, wokół którego obraca się życie towarzyskie rodziny, jest próba znalezienia odpowiednich kandydatów na męża dla pięciu córek. Ale, jak to w życiu bywa, wszystko musi się komplikować... "Duma i uprzedzenie" jest doskonałym przykładem tradycyjnej powieści angielskiej. Przedstawia obraz wiernej, trwałej, cierpliwej miłości, która powoli dojrzewa...

Barbara Kosmowska – "Buba"

Buba jest nastoletnią dziewczyną. Jak na swój wiek ma dość nietypowe zainteresowania. Nie ciekawią jej kosmetyki, ciuchy, chłopcy... Lubi za to grać w karty z dziadkiem. Jednak nie jest do końca szczęśliwa, gdyż jej zapracowani rodzice prawie się nią nie interesują! Buba chciałaby, aby jej rodzina była zwyczajna. Dziewczyna musi poradzić sobie z wieloma problemami – nauką w szkole, pierwszą miłością, a także wziąć udział w konkursie gry w karty.  To historia nastolatki próbującej odnaleźć swoje miejsce wśród ludzi, którzy zupełnie nie zwracają na nią uwagi.

Jerome David Salinger – "Buszujący w zbożu"

Książka opowiada o dwudniowej wyprawie Holdena Caulfielda, zbuntowanego nastolatka, który w przeddzień Bożego Narodzenia ucieka ze szkoły i błądzi po ulicach Nowego Jorku. Holden nie zgadza się na świat dorosłych, w którym dostrzega tylko fałsz i zwyrodnienie - jak Piotruś Pan nie chce być dorosłym, ponieważ tylko dziecko jest dla niego uosobienie niewinności i autentyzmu.

Dorota Masłowska – "Wojna polsko-ruska"

To pierwsza polska powieść dresiarska. W głównej warstwie narracyjnej opowiada o przygodach dresiarza Silnego z pięcioma kolejnymi dziewczętami. Jednocześnie stanowi nadrealistyczną alegorię polskiej tożsamości narodowej w rzeczywistości małego miasta w województwie pomorskim. Wątki kryminalne przeplatają się w niej z nadzwyczaj dojrzałą egzystencjalną refleksją. Trzeba tu dodać, że jest to utwór dość brutalny, uświadamiający jak wielkim zagrożeniem jest dla człowieka narkotyk (w tym wypadku amfetamina), niszczący osobowość i generujący niebezpieczne urojenia. Uwagę zwraca zwłaszcza doskonale stylizowany język marginesu społecznego.

literatura dla kobiet

Ann Brashares – "Stowarzyszenie wędrujących jeansów"

Wzruszająca, czarująca opowieść o przyjaźni, miłości i poświęceniu. Książka opowiada o losach czterech przyjaciółek, nastolatek, które, mając rozstać się w czasie wakacji, przekazują sobie po kolei tytułowe "wędrujące dżinsy". Mimo dzielących je odległości i zajęć, potrafią wspierać się nawzajem w trudnych chwilach. Książka potrafi wzruszyć. Niesie proste przesłanie - przyjaźń jest ważna, kilometry nic nie znaczą, przyjaciele powinni wspierać się w trudnych chwilach, to na nich zawsze można liczyć.

Dorota Terakowska – "Tam, gdzie spadają anioły"

Autorka ukazuje nam cudowną historię życia człowieka i zachodzących w nim zmian. To również opowieść o potędze wiary i przeznaczenia. Mała Ewa pewnego dnia widzi na niebie stado ciemnych i jasnych aniołów.  Toczy się krwawa walka między dobrem a złem. Dziewczynka nie wie, że w tym czasie walczy także jej anioł. Wtedy też rozpoczyna się niesamowita historia pełna smutnych zdarzeń, ale i zmian następujących w życiu Ewy i jej rodziny. Książka jest alegorią dzieciństwa, o którym szybko zapominamy. Uczy  również patrzenia na wszystko przez pryzmat tajemnicy i niedopowiedzenia.

Paulo Coelho – "Alchemik"

Cała historia jest jedną wielką przypowieścią. Główny bohater - Santiago, pasterz pochodzący z południa Hiszpanii, wędruje ze stadem swoich owiec poprzez równiny Andaluzji. Cała przygoda nie skupia się jednak na wydarzeniach zewnętrznych, one są zaledwie zarysem, tłem dla właściwego planu wydarzeń, którym jest w tym wypadku świata wewnętrzny bohatera. Wszystkie uczucia i problemy związane z egzystencją młodzieniec musi pokonać sam bądź tylko z niewielką pomocą spotkanych ludzi. Powieść ta to wspaniała podróż w świat marzeń, przywracająca nadzieję i pomagająca dostrzec to, co w życiu najważniejsze.

Karina Hefner

Zobacz także:

Literatura kobieca: Polecamy nowości wydawnicze!

Niezależnie od tego, czy jesteś molem książkowym, czy może czytasz tylko przy okazji długich kąpieli w wannie pełnej piany, polecamy Ci kilka wartych uwagi propozycji wydawnictwa Amber.

Dietetyczne propozycje z księgarni – dieta herbaciana, oczyszczająca i na płaski brzuch!

Trzy poradniki dotyczące żywienia, które warto kupić! Masa w nich ciekawostek, cennych wskazówek i dobrych rad!

Polecane wideo

Komentarze (206)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 09.08.2013 13:33
Stefania Jagielnicka- Kamieniecka jest dziennikarką, poetką i powieściopisarką, absolwentką Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, zamieszkałą obecnie w Wiedniu. Zapraszam na stronę pisarki
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.11.2011 19:33
to jakis zart?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.10.2011 18:22
mam 15 lat i znam wszystkie...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.04.2011 13:02
ja bym jeszcze poleciła "Szkołę, miłość i inne diety". może trochę uporządkować spojrzenie młodych dziewczyn na ciało, odchudzanie, i ogólnie ich wartość . i dać siłę do walki o swoje marzenia
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.03.2011 14:33
A gdzie jest Mały Książę???
odpowiedz

Polecane dla Ciebie