Porada ginekologa: „Czy można przytyć od tabletek antykoncepcyjnych?”

16 Września 2009

Ania boi się skutków ubocznych stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Porada ginekologa: „Czy można przytyć od tabletek antykoncepcyjnych?”

„Droga Redakcjo Papilota!

Zastanawiam się nad braniem tabletek antykoncepcyjnych, bo niedługo mam zamiar zamieszkać z chłopakiem i będą one dla nas dużym udogodnieniem. Odradzają mi to jednak moje przyjaciółki, które już brały pigułki anty i jedna uważa, że strasznie po nich przytyła (muszę jej przyznać rację), a drugą bolała głowa, ogólnie miała niekończący się PMS… Oczywiście, podobnie myśli moja mama, która przeczytała gdzieś, że od tabletek anty można być bezpłodnym. Czy to prawda? Czy ich branie rzeczywiście ma aż tyle skutków ubocznych? Bardzo proszę o odpowiedź, choćby na mail.

Pozdrawiam!”

Decyzja o rozpoczęciu stosowania hormonalnej antykoncepcji powinna być dokładnie przemyślana. Pigułki należy dobrać pod okiem  ginekologa, który dostosuje je do twoich potrzeb, wieku i trybu życia. Specjalista zapozna cię również z ewentualnymi skutkami ubocznymi zażywania tabletek, a jeśli niepożądane działania będą się nasilać, zaproponuje inny preparat albo alternatywną metodę antykoncepcji.

Reakcja organizmu na hormonalną antykoncepcję może być różna i nie da się jej przewidzieć. Nasz ginekolog uważa jednak, że jeśli pigułki są źle dobrane („na oko”, a nie przy pomocy specjalistycznych badań), faktycznie mogą powodować bóle i zawroty głowy, senność, uczucie opuchnięcia. Czasami problem tkwi także w dawce. To, że twoja przyjaciółka świetnie reaguje na pigułki A, nie znaczy, że i tobie będą one służyć.

Należy również  pamiętać, że działanie pigułki na organizm kobiety jest dużo szersze niż tylko pomoc w zapobieganiu ciąży. W rzeczywistości, hormon zawarty w tabletce wpływa (i to dość mocno) na nasze ogólne samopoczucie oraz wygląd. Dlatego, jeśli któryś z poniższych objawów odnotowałaś u siebie, poproś ginekologa o inny środek antykoncepcyjny (zmieniaj je do skutku, aż będziesz w pełni usatysfakcjonowana):

1. Przyrost masy ciała. Zdaniem lekarzy tabletki antykoncepcyjne same w sobie nie sprawiają, że zaczynamy tyć, natomiast przyczyniają się do wzrostu łaknienia. Jeśli masz więc tendencję do łakomstwa, poproś lekarza o tabletki ze zmniejszoną zawartością hormonów oraz zastosuj dietę.

2. Problemy ze skórą i włosami. Dobrze dobrana dawka hormonów może poprawić stan twojej cery i włosów. Dlatego poskarż się ginekologowi, jeśli na buzi pojawiają się wypryski, a włosy są przetłuszczone.

3. Zespół napięcia przedmiesiączkowego. Bóle i zawroty głowy, kiepski nastrój - wszystkie znamy te problemy. Tabletki antykoncepcyjne mogą je zmniejszyć lub zupełnie zniwelować. Jeżeli twoje nie pomagają, może warto pomyśleć o zastąpieniu ich takimi, które poprawią twoje ogólne samopoczucie.

4. Mdłości i wymioty. Są związane z działaniem estrogenów i częściej pojawiają się w przypadku kobiet z nadwagą. Jeśli wymiotujesz do około 3 godzin po przyjęciu pigułki, musisz liczyć się z tym, że może ona nie zadziałać, ponieważ hormony nie zdążyły się wchłonąć.

5. Krwawienia. Jeśli nieregularne krwawienia pojawiają się w ciągu pierwszych trzech miesięcy brania tabletek, nie masz powodu do niepokoju - to normalna reakcja błony śluzowej macicy. Jeśli jednak zdarzają się w późniejszym okresie, koniecznie skonsultuj się z ginekologiem w celu wykluczenia nowotworu.

6. Obniżenie libido. Z jednej strony faktycznie wiele kobiet uskarża się na osłabnięcie popędu, ale z drugiej deklaruje, że spokój i bezpieczeństwo, jakie dają pigułki, pozwala na cieszenie się seksem.

Na szczęście, większość kobiet dobrze toleruje doustną antykoncepcję hormonalną. Mają krótsze i mniej bolesne miesiączki, zespół napięcia przedmiesiączkowego przestaje być dokuczliwy, pięknieje im cera, lekko powiększają się piersi. Mitem jest również twierdzenie, że stosowanie hormonalnej antykoncepcji skutkuje bezpłodnością. Pigułka jedynie czasowo wstrzymuje możliwość zajścia w ciążę, nie powodując permanentnych zmian w organizmie. Jeśli reagujesz na wszystkie sygnały twojego ciała i o tych niepokojących informujesz lekarza, nie powinno być w przyszłości żadnych problemów. Co więcej, wiele kobiet przyznaje, że po odstawieniu pigułek było im łatwiej zajść w ciążę.

Opracowała Lilianna Tylman

Zobacz także:

Czy pierwsza wizyta u ginekologa jest powodem do stresu?

Obawiasz się bólu albo wstydzisz się rozebrać przed obcym mężczyzną? Postaramy się raz na zawsze rozwiać twoje wszelkie wątpliwości!

Porada ginekologa: "Mąż mówi, że jestem zbyt luźna!"

Ewa zwróciła się o pomoc do naszego ginekologa, ponieważ mąż twierdzi, że jej pochwa po porodzie stała się zbyt luźna i nie odczuwa on żadnej przyjemności podczas seksu…

Strony

Komentarze (305)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

agnieszka
(Ocena: 5)
2015-05-15 17:05:33

re: Porada ginekologa: „Czy można przytyć od tabletek antykoncepcyjnych?”

chciałabym przytyć ale nie mgę coś proszę po radę

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-30 18:11:02

Witam na samym początku powiem,że mam 23 lata i jestem dziewicą, ale zastanawia mnie fakt czy jeśli pójdę do ginekologa i poproszę o tabletki antykoncepcyjne tylko po to aby przytyc bo w gruncie rzeczy jeszcze nie zamierzam współżyć ze swoim facetem to czy je dostane. Będąc u lekarza rodzinnego nie dostałam żadnej rady .

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-07-31 12:03:49

my mamy miec takie problemy tylko dlatego zeby facet sie w nas zlał ... jestem na nie tabletkom :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-06 14:03:05

Ściema, po tabsach się nie tyje. To wymówka bab które lubią się obżerać

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-04 20:15:44

Ja biorę Yasminelle, bo poprosiłam swoją lekarkę, aby mi dobrała leki tak abym nie utyła. I nie utyłam, a wręcz schudła, na dodatek powiększyły mi się piersi z czego jestem zadowolona. Kiepsko się czułam tylko przez pierwsze 2,5 miesiąca.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-06 14:03:59

Dokładnie! od tabletek się nie tyje tylko od jedzenia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-20 23:41:02

Wszystko zalezy od dobrania tabletek, ja odkad biore tabletki schudlam, cera bez skazy, co do samopoczucia nie zauwazylam pogorszenia. Wiec to zalezy nie tyle od tabletek co od dobrego ginekologa.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-13 07:09:03

niezly artykul z tego co wyczytalam to mam zle dobrane tabletki poniewaz pojawiaja mi sie od czasu do czasu wypryski na twarzy oprucz tego mam bolesne miesiaczki tak samo jak mialam zanim zaczelam brac noi przytylam troche...co do tabletek to zazwyczaj ginekolog wlasnie dobiera na oko zanim kobieta sie zdecyduje na branie tabletek powinna zrobic mase badan ktore pomoga wybrac prawidlowe tabletki niestety zadko ktora kobieta robi te badania sa to miedzy innymi:badanie krwi,mierzenie cisnienia,pomiar cukru, cholesterol, pr. wątrobowe i aminotransf...tylko w ten sposob mozna dokladnie dobrac tabletki

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-22 18:01:27

witam, ja biorę tabletki hormonalne już 2 lata...i od czasu barania schudłam 10kg...wiec nie ma co się obawiać.....jeżeli tabletki złe są dobrane to występują skutki uboczna

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-19 16:54:49

na poczatku bralam microgynon, ale byl za slaby i zaczelam bac cilest. Nie rpzytylam, nie mam problemow z cera i wlosami, miesiaczki sa krotrze, jednak dalej bolesne i dosc obfite, co sie raczej nie zdarzalo przy pierwszych tabletkach. No i libido sie zmniejszylo, niestety

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-19 16:15:09

jak najbardziej polecam zaczac zazywac ale ja tez mialam problem z waga ... przytylam i to sporo i nie moge tego z rzucic ...a tak to miesiaczki staly sie bezbolesne ... cera sie poprawial to fakt ...ale to chyba przez to ze mialam zle dobrane tabletki ..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz