Wasze listy: „Żona od porodu nie ma ochoty ma seks!”

31 Stycznia 2009

Tym razem napisał do nas mężczyzna - Kacper, którego żona straciła po ciąży ochotę na seks. Pragnie się dowiedzieć, czy to normalne.

Wasze listy: „Żona od porodu nie ma ochoty ma seks!”

Kacper jest zaniepokojony ogromną zmianą, jaka zaszła w życiu erotycznym jego i jego żony po narodzinach dziecka. Wcześniej kochali się co najmniej kilka razy w tygodniu, teraz trudno o choć jedno zbliżenie. Dlaczego?

„Ja i żona uchodziliśmy za modelowe małżeństwo - jak z książki. Było namiętnie, bywało zmysłowo i bardzo niegrzecznie, ale było też zwyczajnie. Nasze życie seksualne było wspaniałe. Kochaliśmy się nawet gdy była w ciąży, dopóki brzuszek jej nie zaczął przeszkadzać. Niestety od czasu narodzin dziecka unika seksu jak ognia. Najpierw tłumaczyła, że czuje ból, więc cierpliwie czekałem cztery miesiące. Potem nie miała na seks ochoty, była ciągle zmęczona. Teraz, prawie siedem miesięcy po porodzie wciąż nie chce zbliżeń- kochamy się najwyżej raz w tygodniu. Poza tym między nami jest wszystko ok., więc chciałabym się dowiedzieć, czym jest spowodowane jej zachowanie? Kacper”

To powszechne zjawisko, że kobiety po porodzie nie mają ochoty na współżycie, nawet jeśli ich uczucia wobec partnera pozostają niezmienne. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele - zarówno anatomiczne, jak i hormonalne. Bywa też, że dochodzą problemy natury psychicznej.

Jeśli mowa o przyczynach anatomicznych, to należy wymienić bóle w okolicy lędźwiowej oraz podbrzusza. Ponadto, w czasie współżycia może pojawić się ból związany z raną po nacięciu krocza albo ze szwami pozabiegowymi. Ze względu na rozciągnięcie wejścia do pochwy przyjemność płynąca z seksu może być mniejsza niż wcześniej - zdarza się nawet całkowita anorgazmia, czyli niemożność przeżycia orgazmu.

Przyczynami hormonalnymi są spadek poziomu estrogenów i progesteronu przy jednoczesnym wzroście poziomów oksytocyny oraz prolaktyny. To w efekcie przyczynia się do niedostatecznego zwilżenia pochwy, a co za tym idzie - do bólu w czasie stosunku.

Wielu psychologów uważa, że obniżenie libido ma związek z negatywnymi doznaniami porodowymi, jakie utrwaliły się w pamięci. Ból jest kojarzony z partnerem i może budzić wobec niego niechęć. W efekcie, rodzi się utajona awersja do partnera, a w połączeniu z połogowym zmęczeniem oraz koncentracją na zaspokajaniu potrzeb dziecka sprawia, że chęć na seks drastycznie spada. Postawa kobiety wobec samej ciąży i faktu bycia matką ma niemałe znaczenie. Jeśli młoda mama nie była gotowa na ciążę lub przeżywała depresję poporodową, jest bardziej narażona na spadek potrzeb seksualnych.

Na szczęście, wyżej opisany stan trwa najwyżej kilka miesięcy, po których zazwyczaj wracają dawne zwyczaje i kobiety na nowo potrafią czerpać radość z seksu. Mężczyźni muszą sobie uświadomić, jak trudnym i ciężkim dla organizmu przeżyciem był poród. Powinni przez tych kilka miesięcy wykazać się wyrozumiałością, cierpliwością i dać partnerce czas na regenerację.

Jeśli chcesz podzielić się z Czytelniczkami Papilota swoją historią albo potrzebujesz porady, napisz na adres: redakcja(at)papilot.pl. Gwarantujemy anonimowość.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (413)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

abcxyz
(Ocena: 5)
2014-09-15 21:42:21

re: Wasze listy: „Żona od porodu nie ma ochoty ma seks!”

mam podobne problemy ale jak temu zaradzić by, żona chciała się kochać choć raz na miesiąc ?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
jamess
(Ocena: 5)
2015-08-29 20:35:43

nie wiem stary, ja też mam zagwózdkę

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Kamil
(Ocena: 5)
2014-08-04 15:35:30

re: Wasze listy: „Żona od porodu nie ma ochoty ma seks!”

Witam, to co napisze może nie będzie się podobało dziewczyną ale takie mam na to zdanie i nie tylko ja. Oczywiście rozumiem kobiety w trakcie ciąży i po porodzie tylko ciąża to nie choroba a dziecko to nie problem. Dużo facetów zdradza ? Prawda? zgadza się! tylko że w oczach kobiet to drań, kobieciarz itp a wszystko tkwi w szczegółach...przykład mojego kumpla zycie erotyczne z żoną miał ekstra przed ciąża, w czasie i po narodzinach ( minęło już spokojnie 2,5 roku) zero zbliżeń dla faceta co robił to z 5-6 razy w tygodniu po takim czasie nic 2,5 roku nie wytrzymał bo kto by wytrzymał? ja tez nie? no i poszedł na disco spotkał fajną laskę i wiadomo... a co miał zrobić...rozmowy, proszenia. dyskusje nie pomagały...jaki był finał rozwód wszystko sie wydało....spotyka się z synem kiedy tylko może ale żyje normalnie ma nową super partnerkę i zero problemów... a jego była żona no cóż żałuje tego że mogła mu chcociaż trochę czasu poświęcić a teraz jest samotna i tyle... także Panie chłop to nie tylko do pracy i kasa kasa kasa i nic więcej od życia bo wytrzymać można do czasu ale jak się przekroczy jakąś linię to już później nie ma co zbierać i to jest też wasza wina i to bardzo duża tyle co chciałem dodać :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Tak
(Ocena: 5)
2013-06-14 01:05:23

re: Wasze listy: „Żona od porodu nie ma ochoty ma seks!”

Rozumiem. Zona opiekuje sie dzieckiem, robi pranie, sprzata, gotuje. Czyli zona wszystko robi. A za co zona kupuje proszek do prania i detergenty do sprzatania. Za co jemy ? Bo maz musi zarabiac na to a i jemu tez nie jest tam lekko... Wiec prosze zrozumiec tez tych facetow bo co on ma od zycia ? Prace i piwo po robocie ? Hm to teroche za malo. Puzniej anse od zony bo sie popatrzyl na inna kobiete. Panowie wychodzi na to ze mamy tylko pracowac. Piwo pic od czasu do czasu bo jak jest codzien po robocie to tez zle... i spac. Kolorowe zycie faceta.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Adam
(Ocena: 5)
2014-07-11 12:22:53

Bardzo feministyczna odpowiedź. Ja po porodzie, zrezygnowałem z pracy, aby pomagać żonie. Miałem odłożone pieniądze, zatem nie było z tym problemu. Sprzątam, gotuję 6 razy na tydzień, prasuję, chodzę na zakupy i myję okna etc... Nie chodzę z kumplami na piwo (może raz na 4-5 tyg, ale i tak na chwilę). Razem bawimy małego, kąpiemy itp.... A z seksem jest tak jak napisał Kacper. Nawet powiem, że 2 miesiące po porodzie było lepiej niż 6 miesięcy później. Raz na 3 tygodnie i tylko z mojej inicjatywy. Żona różnie to tłumaczy, ale zaczyna mnie taki stan niepokoić.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2013-04-10 11:52:19

re: Wasze listy: „Żona od porodu nie ma ochoty ma seks!”

My z żona po porodzie jesteśmy 3 lata. Przez ten okres było kilka zbliżeń ale bardzo rzadko. Niech się cieszy że raz w tyg ma co dziubnac. Wg mnie zmęczenie nie przeszkadza w takim stosunk. Znudzenie bardziej partnerem by pasowało. Dlatego trzeba orac co wpadnie i brać wszędzie:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
aptekarz
(Ocena: 5)
2015-10-25 21:03:31

Smutny wniosek ale tez do takiego dochodze Chyba, ze rozwod Gorzej jak jest dziecko i widzisz jak Cie potrzebuje

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-07-07 23:13:16

U mnie trwa to juz prawie 4 lata sex uprawiamy raz na 2 miesiace..... nie wiem juz co robic....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-30 00:46:45

ha ha raz w tygodniu i marudzi ja mam od 7 lat po porodzie, 2 pieszczoty średnio miesięcznie i 2 stosunki rocznie !!! I co ja mam robić, nie zdradzam bo kocham, EH a tu marudzi !!!! Zmęczenie tak, rozumiem ale jak była ochota na 2 po 3 latach to 2 miesiące super a jak już efekt to END i tak do dzisiaj. Mam już dość. POMOCY

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-08-14 15:48:39

moja zona urodziła 6 miesięcy temu i do dziś niema seksu i nic się na to nie zapowiada żeby był

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-19 21:12:27

HrNtL7 jmgaqihfomqp

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-18 18:40:05

itNt2b qihxpixspgio

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-17 16:57:33

That addresses seevral of my concerns actually.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz