Wasze listy: „Pomóżcie mi dobrać metodę antykoncepcji!”

Lilka, jak sama przyznaje, jest zapominalską kobietą, więc szuka środka antykoncepcyjnego, o którym nie będzie musiała pamiętać codziennie. Na szczęście, wybór jest szeroki!
Wasze listy: „Pomóżcie mi dobrać metodę antykoncepcji!”
12.03.2009

Lilka, jak sama przyznaje, jest zapominalską kobietą, więc szuka środka antykoncepcyjnego, o którym nie będzie musiała pamiętać codziennie. Na szczęście, wybór jest szeroki!

„Droga Redakcjo,

Często czytuje na Papilocie artykuły dotyczące sfery intymnej, nie ukrywam, że kocham seks, kocham mojego partnera, ale nie chcę jeszcze zostawać matką. Mam 24 lata, jestem zupełnie zdrowa. Do niedawna brałam pigułki antykoncepcyjne, ale postanowiłam je odstawić, bo i tak ciągle zapominałam o nich. Od kilku miesięcy kochamy się, używając prezerwatywy, ale nie jest to dla mnie wystarczające zabezpieczenie oraz nie czuję pełnego komfortu. Także i Piotr nie przepada za zakładaniem gumki, więc moja prośba to przedstawienie różnych metod antykoncepcji, którą się stosuje np. raz w tygodniu albo jeszcze rzadziej.

Z góry bardzo dziękuję za publikację i pozdrawiam serdecznie Papilotki oraz Redakcję, Lilka”.

Antykoncepcja o przedłużonym działaniu to fantastyczny sposób zapobiegania ciąży dla kobiet, które nie chcą uzależniać swojego trybu życia od pigułek oraz prezerwatyw.

Spirala

Spirala to dość popularna metoda, która w zależności od rodzaju działa 3, 5 lub 7 lat. Wkładka jest wykonana z plastiku z dodatkiem metalu - miedzi lub srebra - a jej zadaniem jest zmniejszenie ruchliwości plemników, tak aby nie mogły dotrzeć do jajowodów, gdzie znajduje się komórka jajowa. W przypadku wkładek hormonalnych dodatkowo uwalniany jest progestagen, wpływający na gęstnienie śluzu, co sprawia, że plemniki nie mogą się poruszać. Wkładkę zakłada ginekolog podczas menstruacji - zabieg jest bezbolesny. Niestety, kilka kolejnych menstruacji może być obfitszych niż dotychczas, ale później wszystko się normuje, a miesiączki się skracają nawet o 2 dni. Dodatkowym walorem spirali jest jej działanie zapobiegające powstawaniu polipów i mięśniaków. Jest to metoda polecana kobietom, które mają za sobą poród i nie planują kolejnego dziecka w ogóle albo w najbliższym czasie. Spirala to bardzo skuteczny sposób zapobiegania ciąży, którego koszt to od 80 do 850 złotych. W Polsce najpopularniejsza spirala to Mirena.

Zastrzyk

Stosuje się go raz na trzy miesiące. Powoduje ten sam rodzaj niepłodności, jaki występuje u kobiet w ciąży oraz we wczesnym okresie karmienia piersią. Specyfik hamuje jajeczkowanie oraz wywołuje zagęszczenie śluzu w pochwie. To świetna metoda dla kobiet karmiących piersią oraz cierpiących na schorzenia wątroby, którym klasyczne pigułki szkodzą. Zastrzyk podaje lekarz, w pośladek lub w ramię, w pierwszym lub w drugim dniu krwawienia po wykluczeniu ciąży. Miesiączka zanika na trzy miesiące, a powrót do pełnej płodności następuje po około roku od przyjęcia ostatniej dawki. Niestety, metoda jest niewskazana dla kobiet z chorobami układu krążenia. Poza tym to bardzo skuteczny sposób zapobiegania ciąży, który panie cenią także za niską cenę. Jeden zastrzyk (starcza na 90 dni) to koszt około 40 złotych. W Polsce dostępny jest zastrzyk Depo-Provera.

Pierścień dopochwowy

Obszerny artykuł oraz wypowiedzi ginekologa na temat metody Nuva-Ring znajdziesz w artykule na temat mniej popularnych metod antykoncepcji w Polsce.

Plastry

Plaster przykleja się co tydzień, a przez siedem dni uwalniane są hormony - estrogen i progestagen. Pierwszy plaster nakleja się pierwszego dnia miesiączki. Kolejny warto przykleić w innym miejscu, żeby nie wywołać podrażnień skórnych (najlepiej na ramię, pośladek, plecy lub okolice bikini). Skóra pod plastrem musi być zdrowa, nieuszkodzona, bez zadrapań czy brodawek. Po trzech tygodniach robi się przerwę na menstruację. Jest to skuteczna metoda, a za opakowanie zapłacisz około 70 złotych. Niestety, nie mogą ich stosować kobiety z nadwagą , ponieważ warstwa tłuszczyku pod skórą zmniejsza efektywność działania.

Zobacz także:

Antykoncepcja 72 godziny "po", czyli co zrobić, gdy pękła gumka?

Nastolatki wstydzą się prosić o antykoncepcję!

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Polecane wideo

Komentarze (215)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 16.10.2009 10:32
A ja mam już kolejną spiralkę i wszystkim polecam. gg:6240418
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.08.2009 10:43
ja używam zastrzyku i jestem bardzo zadowolona.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.07.2009 13:41
MAM DO WAS PROŚBĘ CO SĄDZICIE O STOSOWANIU PREZERWATYW STOSUNKU PRZERYWANEGO W DNI NIEPŁODNE NA RAZ??????????? proszę o dopowiedz nie umiałem znaleść odpowiedniego tematu
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.06.2009 23:24
skad mam wiedziec ze w przyszlosci nie przeszkodzi mi to zajscw ciaze?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.06.2009 16:45
bardzo dziękuję za pomoc :) ;*
odpowiedz

Polecane dla Ciebie