TAMPONY czy PODPASKI? (Porównanie skuteczności + multum ciekawostek)

Odwieczny dylemat miesiączkujących kobiet. U nas zestawienie faktów i mitów.
TAMPONY czy PODPASKI? (Porównanie skuteczności + multum ciekawostek)
09.01.2015

Debata `podpaska czy tampon` z pewnością doprowadziłaby do śmiechu nasze prababki, które w trudne dni musiały radzić sobie za pomocą gąbek, waty, czy tzw. miseczek menstruacyjnych. Kobiety XXI wieku mają pod tym względem dużo lepiej – sklepowe półki uginają się przecież od wszelkiego rodzaju środków higienicznych na czas miesiączki.

Mimo to wiele z nas wciąż ma dylemat, na który z nich się zdecydować. Jak bumerang wracają do nas bowiem pytania: Czy podpaski są higieniczne? Czy tampon zbyt długo pozostawiony w pochwie może doprowadzić do wstrząsu toksycznego? Co zrobić w momencie zerwania sznureczka?

Czas rozprawić się ze wszystkimi mitami na ten temat. Zapraszamy do lektury!

tampon podpaska

Tampon można wsadzić za głęboko – MIT

Nie jest to możliwe, ponieważ mięśnie pochwy przytrzymają go we właściwym miejscu. Kanał szyjki macicy jest na tyle wąski, że nie ma możliwości, żeby tampon przemieścił się w głąb ciała.

W czasie infekcji można używać wyłącznie podpasek – PRAWDA

Jeśli lekarz zdiagnozował u ciebie grzybicę pochwy, na czas kuracji zamiast tamponów używaj wyłącznie bezzapachowych podpasek.

tampon podpaska

Jeśli jesteś dziewicą, powinnaś używać wyłącznie podpasek – MIT

Prawda jest taka, że wszystko zależy od kształtu błony. Gdy przysłania ona całe wejście do pochwy, może dojść do jej uszkodzenia przez tampon. Takiego ryzyka nie ma w przypadku błony w kształcie pierścienia albo rogalika. Na wszelki wypadek lepiej zatem stosować tampony w rozmiarze mini. Jeśli jednak przy ich wprowadzani odczuwasz ból, do czasu rozpoczęcia współżycia używaj wyłącznie podpasek.

Nie wolno stosować tamponów na noc - PRAWDA

Przed snem bezpieczniej zdecydować się na podpaskę. Tampon ma bowiem to do siebie, że przy obfitych miesiączkach należy go zmieniać co 2 godziny. W ciągu dnia nie ma z tym problemu, ale w czasie 8-godzinnego snu jest to po prostu niewykonalne. Poza tym tampon, który zbyt długo znajduje się w pochwie, może wywołać infekcje intymne.

tampon podpaska

Tampon może doprowadzić do wstrząsu toksycznego – PRAWDA

Tampony należy wymieniać co 2-3 godziny w pierwszych dniach okresu i co 4 godziny w pozostałych. Nieusunięty przez np. 2 doby może stać się źródłem zakażenia, które czasem doprowadza do wstrząsu toksycznego. Towarzyszą mu bardzo ostre bóle brzucha, gorączka, osłabienie, a nawet omdlenie.

Podczas obfitych miesiączek lepiej używać podpasek – PRAWDA

Niestety, tampony mogą blokować wypływanie krwi z fragmentami złuszczonej śluzówki macicy. Wówczas zamiast wydostać się na zewnątrz, cofają się i wszczepiają, np. do jajowodów - dochodzi wtedy do endometriozy. Według niektórych specjalistów, używanie tamponów może być jedną z przyczyn rozwoju tej choroby.

tampon podpaska

Sznureczek tamponu nie może się urwać – MIT

Choć sytuacje z wadliwym sznureczkiem zdarzają się rzadko, to jednak czasem mają miejsce. Na szczęście tampon można z powodzeniem usunąć palcami. Najważniejsze, byś najpierw zaczekała do momentu, gdy będzie on w pełni nasączony. Teraz przykucnij nad sedesem i napręż mięśnie jak przy wypróżnianiu. Następnie wsuń palce do pochwy i staraj się uchwycić tampon. Dopiero gdy okaże się, że nie możesz sama go usunąć, skontaktuj się z ginekologiem.

 

tampon podpaska

Podpaski mogą wywoływać alergie – PRAWDA

Podpaski o dużej chłonności nasycone są specjalnymi związkami chemicznymi, które mogą wywoływać pieczenie, a nawet swędzenie pochwy.

 

 

Polecane wideo

Komentarze (50)
Ocena: 4.16 / 5
gość (Ocena: 5) 30.04.2019 12:02
Ja długo używałam podpasek, ale przyjaciółka poleciła mi tampony beppy, które wykonane są z materiału nie uczulającego, można w nich pływać, chodzić do sauny no i współżyć. Ja kupuje je na stronie naturalnaplodnosc.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.02.2015 21:09
Dla mnie również tampony są wygodniejsze niż podpaski, niestety należę do tych kobiet, u których powodują one podrażnienie. Jeżeli stosuje je podczas okresu zawsze pod koniec miesiączki robię sobie kilkudniowo kurację invagiem, który obudowuje mikroflorę w pochwie i łagodzi dyskomfort.
odpowiedz
elizka (Ocena: 5) 29.01.2015 12:59
Nie lubię tamponów, wolę podpaski ale są dni (upał, wakacje nad morzem, wycieczka w góry) gdzie bez tamponów ani rusz. Czytam, że są dziewczyny, które mają problem z aplikacją tamponu, ja sobie pomagam provag żelem, który nawilża i jak posmaruję się nim zaraz przed włożeniem tamponu to robię to o wiele łatwiej i szybciej. Ten żel chroni tez przed infekcjami i łagodzi podrażnienia więc przydaje si.ę w różnych sytuacjach.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.01.2015 16:09
Obrzydliwe to są podpaski... Fuuuuj! Od 8 lat używam tylko i wyłącznie tamponów!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.01.2015 16:02
moj ginekolog mowi ze tampony bardziej niz podpaski sprzyjaja powstaniu infekcji pochwy, wchlaniaja one duza czesc korzystnych bakterii lactobacillus z pochwy, ktore chronia ja przed zakazeniami, dlatego jesli juz chcemy uzywac tamponow, to najlepiej po okresie zrobic sobie kuracje probiotykami gin. zeby uzupelnic te straty dobrych bakterii, ja stosuje od lat lactovaginal i nie mam infekcji pochwy, a tampony lubie uzywac:)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie