SONDA: W jakim wieku dostałaś miesiączkę? Sprawdź, czy nie zachorujesz!

Lekarze alarmują, że wiek pierwszej miesiączki ciągle się obniża. Niestety, dziewczynki, które dostały ją przed 12. rokiem życia są bardziej narażone na raka piersi i choroby serca!
SONDA: W jakim wieku dostałaś miesiączkę? Sprawdź, czy nie zachorujesz!
07.01.2010

Naukowcy od dawna obserwują proces przyspieszenia dojrzewania u nastolatków, szczególnie u dziewcząt. Specjalistyczna badania naukowców z duńskiego szpitala Rigshospitalet pokazały, że dzisiejszym nastolatkom o około rok wcześniej zaczynają rosnąć piersi w porównaniu z ich rówieśniczkami z początku lat 90-tych. Zdaniem lekarzy, za taki stan rzeczy nie są odpowiedzialne hormony, lecz zmiany środowiskowe.

Przyspieszony wzrost piersi powodują parabeny i ftalany, które są składnikami kosmetyków, farb, środków czystości, a nawet pożywienia. Ich obecność może wywołać proces wzrostu piersi u dziewcząt, które jeszcze nie wkroczyły w okres pokwitania.

Podobną zależność obserwuje się, jeżeli chodzi o datę pierwszej menstruacji. Wiek jej wystąpienia ciągle się obniża, a w efekcie coraz częściej miesiączka pojawia się nawet u ośmiolatek. Jednak zdaniem badaczy, natura wcale nie zaprogramowała nas na tyle krwawień, ile przeżywa współczesna kobieta. Nasze prababki miesiączkowały co najwyżej 160 razy w życiu: dojrzewały kilka lat później, wcześnie zachodziły w ciążę, wiele razy rodziły lub roniły, karmiły piersią, prawdopodobnie także wcześniej przekwitały. Obecnie kobieta przeżywa nawet 450 cykli rozpoczynających się krwawieniem i stąd właśnie szkodliwość miesiączek.

Ponadto, naukowo dowiedziono, że kobiety, które dostały pierwszy okres przed 12. rokiem życia, są bardziej zagrożone cukrzycą, rakiem piersi, chorobami naczyniowymi oraz zawałem serca. „Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism" opublikował wyniki badań przeprowadzonych na 15 tys. kobiet, które zaczęły miesiączkować przed 12. urodzinami. Dane są jednoznaczne – 782 z nich zmarły na raka piersi, 640 z powodu chorób serca, a ponad 1/3 borykała się z dolegliwościami układu wieńcowego oraz udarem mózgu.

Specjaliści tłumaczą,  że wcześnie dojrzewające panie są bardziej podatne na pewne schorzenia, ponieważ szybciej odkłada im się tkanka tłuszczowa oraz mają podwyższone ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.

Natasza Lasky

Zobacz także:

Pierwsze objawy ciąży – nie przegap ich!

Subtelne zmiany w Twoim ciele, które możesz zaobserwować i które powinny dać ci do myślenia… 

Jak rozmawiać z dzieckiem o dojrzewaniu?

Poważne rozmowy rodziców z dziećmi są zawsze trudne.  

Polecane wideo

Komentarze (387)
Ocena: 4.99 / 5
gość (Ocena: 5) 06.04.2018 00:13
Masakra!!!ale może w wieku 42 lat już nie będę mieć, tak jak moja mama.
odpowiedz
dc@ (Ocena: 5) 14.01.2018 17:08
Skoro od niedawna to na jakiej podstawie? Po co straszycie kobiety ,barany.
odpowiedz
Iza- 13lat (Ocena: 2) 16.10.2014 18:38
Ja dostalam wcześnie i żyje ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.01.2011 14:00
ja jestem jakas nienormalna,bo dostalam w wieku 16 lat.ale teraz mam 26 lat,wiec to dawno bylo...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.10.2010 14:41
bzdury!!! dostałam okresu w wieku 11 lat a w 4 klasie już musiałam nosić biustonosz. teraz jestem zdrowa jak ryba i nic mi się nie dzieję i nie boli. poje*ane doktorki się znalazły...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie