Porada ginekologiczna: Skąd się bierze nieprzyjemny zapach miejsc intymnych?

Z prośbą o pomoc zwróciła się do nas Agnieszka, która pomimo zachowania wszelkich zasad higieny, wciąż nie czuje się komfortowo.
Porada ginekologiczna: Skąd się bierze nieprzyjemny zapach miejsc intymnych?
13.04.2010
>

Z prośbą o pomoc  zwróciła się do nas Agnieszka, która pomimo zachowania wszelkich zasad higieny, wciąż nie czuje się komfortowo.

„Mam dość wstydliwy problem – moje miejsca intymne wydzielają przykry zapach, mimo że naprawdę utrzymuję higienę na najwyższym poziomie. Podmywam się dwa razy dziennie, używam wkładek higienicznych, a przykry zapach wciąż się pojawia. Proszę o poradę, co robić, Agnieszka”

Przyczyny nieprzyjemnego zapachu z miejsc intymnych można podzielić na trzy grupy: nieprawidłowa higiena, przewlekła infekcja pochwy oraz dieta. Pokrótce omówimy każdy z wyżej wymienionych czynników.

Jak prawidłowo dbać o higienę intymną?

Miejsca intymne są strefą bardzo wrażliwą i wymagającą szczególnej pielęgnacji – prostej i delikatnej. Należy podmywać się dwa razy dziennie, używając wody i środka do higieny intymnej o odpowiednim pH (polecamy te z serii AA Intymna, zawierające kwas mlekowy, alantolinę oraz płyny Ziaja Intima) i wycierać się osobistym ręcznikiem. Warto zmieniać go tak często, jak to możliwe i prać w delikatnych proszkach, najlepiej stworzonych z myślą o wrażliwej skórze niemowląt (np. Jelp, Vizir Sensitive). Nie powinno się stosować irygacji oraz płukanek, które burzą naturalną florę bakteryjną pochwy, a podczas okresu wymieniać podpaski i wkładki jak najczęściej – co 2-4 godziny. Piszesz o wkładkach higienicznych - staraj się kupować te nieperfumowane, przepuszczające powietrze i również wymieniać je w ciągu dnia.

Jak zdiagnozować ewentualną infekcję?

Nieprzyjemny zapach może być także związany z przewlekłą infekcją pochwy. Przy najbliższej wizycie u ginekologa powiedz mu o swoich dolegliwościach, a on z pewnością zleci wykonanie badania czystości pochwy. Przed samym badaniem nie wykonuj irygacji oraz nie stosuj żadnych leków dopochwowych, które mogłyby uniemożliwić postawienie właściwej diagnozy. Tego rodzaju dolegliwości leczy się środkami przeciwbakteryjnymi lub przeciwgrzybicznymi, ewentualnie poleca się pacjentkom przyjmowanie dopochwowych środków z kwasem mlekowym, które zapobiegną podobnym infekcjom w przyszłości.

Jak na zapach wpływa dieta?

To co jemy ma kolosalny wpływ na to, jak się czujemy, jak wyglądamy oraz jak pachniemy. Nie jest tajemnicą, że najprzyjemniejszy zapach wydzielają ciała wegetarianów. Nieprzyjemny zapach z ust i nie tylko, gwarantuje natomiast dieta bogata w mięso, cebulę, czosnek, szczypior, por. Wprowadź do swojej diety więcej owoców. Polecamy ananasy, których właściwości zachwalają sobie szczególnie miłośnicy… seksu oralnego.

Gabriela Mostowicz – Zamenhof

Porady ginekologiczne publikujemy w każdy wtorek.

Zobacz także:

Porada ginekologiczna: Jak zapobiegać nadmiernym upławom?

Porada ginekologiczna: Jak przesunąć miesiączkę?

Polecane wideo

Komentarze (110)
Ocena: 4.93 / 5
gość (Ocena: 5) 14.09.2019 00:20
„Najlepiej pachną wegetarianie” tak, a zwłaszcza jak pierdzą...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.04.2019 12:50
Barakuda, tunia, abaka... Matki boska, ale masz inwencję twórczą! Na kolejnej stronie z artykułem o problemach intymnych reklamujesz ten cały licibios... Masakra.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.11.2018 15:53
Smierdza te psiochy jedna mniej druga wiecen
odpowiedz
Ola (Ocena: 5) 08.04.2018 08:54
Zaposc wlosy i zobaczysz ze przestanie smierdziec.tak samo mialam
odpowiedz
dżentelmen (Ocena: 1) 22.09.2017 22:53
Co w tym dziwnego, że spocona, obszczana, zakiszona psita śmierdzi?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie