PORADA GINEKOLOGICZNA: Miesiączka raz na kwartał

Już niebawem na polskim rynku dostępna będzie antykoncepcja zmniejszająca ilość miesiączek w roku do czterech.
PORADA GINEKOLOGICZNA:  Miesiączka raz na kwartał
10.08.2010

Współczesne, zdrowe kobiety, u których pierwsza miesiączka pojawiła około 13. roku życia, a ostatnia miała miejsce podczas później menopauzy po 45. mają na koncie aż 450 okresów. To bardzo dużo w porównaniu z naszymi praprababkami, które musiały przejść najwyżej 160 miesiączek. Skąd ta różnica? Później dojrzewały, rodziły więcej dzieci, wcześniej przekwitały.

Zdaniem lekarzy comiesięczne utraty krwi pogarszają ogólne samopoczucie kobiety, mogąc prowadzić nawet do anemii. Dlatego według specjalistów nowa metoda antykoncepcji ochrzczona roboczo „pack to pack” (opakowanie za opakowaniem) jest doskonałym rozwiązaniem szczególnie dla tych z nas, które borykają się podczas okresu z fatalnym samopoczuciem.

Ginekolodzy już od dawna są w stanie przesunąć miesiączkę (lub nie dopuścić do jej wystąpienia w spodziewanym czasie), sugerując pacjentkom przyjmowanie pigułek bez robienia zalecanej przerwy na krwawienie. Z takiej możliwości chętnie korzystają kobiety udające się na wakacje, wybierające się w podróż poślubną oraz sportsmenki, szykujące się do ważnych zawodów.

Jeszcze do niedawna zdania na temat wstrzymywania miesiączek były bardzo podzielone, dziś jedyne negatywne opinie dotyczą aspektów psychicznych – niektórzy utrzymują, że brak miesiączki może odzierać panie z poczucia kobiecości.

W USA już od kilku lat dostępny jest środek Seasonelle, który stosuje się w 91-dniowym cyklu . Przez 84 dni zażywa się pigułki, później pojawia się pięciodniowe krwawienie. Tym sposobem kobieta przechodzi jedynie cztery miesiączki w ciągu roku. Pod względem bezpieczeństwa i skuteczności w zapobieganiu ciąży środek nie różni się od klasycznych pigułek antykoncepcyjnych. Podobnie do nich również ten lek składa się z dwóch hormonów - progestinu i estrogenu.

Badanie pokazują jednak, że dla wielu kobiet zanik menstruacji jest sporym problemem, istnieje bowiem powszechne przekonanie, że regularny okres jest świadectwem zdrowia, a jego brak sygnałem alarmującym.  

Gabriela Mostowicz –Zamenhof

Zobacz także:

Porada ginekologiczna: Jak przesunąć miesiączkę?

Porada ginekologiczna: Antykoncepcja na urlopie

Polecane wideo

Komentarze (65)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 18.08.2010 13:40
Super wiadomość!!!Nareszcie nie będziemy zmuszone tak często cierpieć...Wszystko co zapobiega bólowi, na który skazane są wyłącznie kobiety jest the best...Wreszcie będzie choć odrobina sprawiedliwości...bo z jakiej to racji kobiety mają aż 12 razy w roku cierpieć?!Kobiety górą!a szczególnie te idące z duchem czasu!!!!!!!!!!!
zobacz odpowiedzi (4)
Anonim (Ocena: 5) 12.08.2010 17:39
Z tego co mi wiadomo po tabletkach antykoncepcyjnych nie ma problemu z zajściem w ciążę, wręcz występuje wtedy większe prawdopodobieństwo ciąży mnogiej:)
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 11.08.2010 17:41
Z tego co mówiła mi ginekolog i z tego co czytałam na ulotce prawdopodobieństwo zajścia w ciąże po odstawieniu tabletek jest dwa razy większe niż gdyby ich się wcale nie brało.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.08.2010 14:36
Przez 15 bralam tabletki anty. odstawilam je jakies 4 miesiace temu a od 3 miesiecy jestem w ciazy :) wcale nie jest to regula ze potem ma sie problemy z zajsciem w ciaze
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 11.08.2010 13:59
NO TO POWODZENIA W PRZYSZLOSCI DLA DZIEWCZYN KTORE MAJA ZAMIAR TO BRAC... CHCECIE MIEC DZIECI ?NIE BIERZCIE GÓWIEN HORMONALNYCH
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie