Porada ginekologiczna: Jak zapobiegać nadmiernym upławom?

Upławy niejednokrotnie mogą być objawem zmian chorobowych. Dowiedz się, kiedy warto udać się do ginekologa i zastosować odpowiednie leczenie.
Porada ginekologiczna: Jak zapobiegać nadmiernym upławom?
06.04.2010

Upławy, czyli nie będące krwią wydzieliny z dróg rodnych kobiety, nawet jeśli są obfite, nie muszą świadczyć o stanie chorobowym, w związku z czym nie w każdym przypadku powinny być leczone. Ich zwiększone ilości są zupełnie naturalne podczas zbliżenia seksualnego (wtedy ich zadaniem jest nawilżenie pochwy i ułatwienie wprowadzenia członka) oraz w okresie dojrzewania płciowego (w wyniku tak zwanej burzy hormonalnej). Ginekolodzy podkreślają także, że do pojawienia się większej niż zwykle ilości wydzieliny może przyczynić się założenie spirali wewnątrzmacicznej lub kapturka naszyjkowego.

Gdybyśmy przeanalizowali i zbadali skład wydzieliny, okazałoby się że zawiera ona między innymi złuszczone komórki ściany pochwy oraz śluz szyjkowy. Jej wygląd oraz gęstość zmieniają się jednak w zależności od fazy cyklu miesiączkowego. W okresie owulacyjnym upławów jest więcej – nawet około 30 ml. Wydzielina jest przejrzysta i ciągliwa (niektórzy porównują ją do białka jaja kurzego). W pozostałych okresach cyklu jest biaława i nieco gęstsza. Warto podkreślić, że fizjologiczna wydzielina kobiety zdrowej nie ma nieprzyjemnego zapachu.

Upławy o zmienionym wyglądzie (np. lekko brązowawe) oraz zapachu (przykrym, nieprzyjemnym) przy jednoczesnym pieczeniu lub świądzie narządów płciowych są najczęstszą  przyczyną doraźnych wizyt u ginekologa. Jak wyjaśnia dr nauk med. Katarzyna Skórzewska w artykule dla Resmedica.pl, upławy w zakażeniach pochwy i sromu powodują uczucie dyskomfortu. Może im wówczas towarzyszyć nieprzyjemny zapach, bolesne stosunki płciowe, czasem występują stany podgorączkowe i dreszcze.

Przyczyną zakażenia są drobnoustroje przenoszone drogą płciową (np. Gardnerella vaginalis, Neisseria gonorrhoeae, Chlamydia trachomatis, Trichomonas vaginalis czy Herpes simplex - wirus opryszczki typ II, płciowy). Innym źródłem upławów może być zakażenie drożdżakami (Candida albicans) lub często spotykane u kobiet w okresie przekwitania zanikowe zapalenie pochwy (spowodowane zaburzeniami hormonalnymi). Przewlekłe używanie tamponów czy podkładek higienicznych utrudniające odpływ wydzieliny i dostęp powietrza do pochwy może wtórnie spowodować rozwój beztlenowców i wystąpienie Bacterial vaginosis.

Aby wyjaśnić, jaka jest przyczyna upławów, lekarz poza wywiadem może zalecić wykonanie badania mikroskopowego wydzieliny oraz posiew bakteryjny. Konieczna może okazać się także biopsja błony śluzowej macicy oraz USG przezpochwowe. Dr nauk med. Katarzyna Skórzewska podkreśla, że upławy są leczone często przypadkowo, wieloma lekami i nierzadko nieskutecznie. Zastosowanie terapii jest właściwe jedynie po ustaleniu przyczyny i miejsca pochodzenia wydzieliny.

Podawanie leków przeciwzapalnych i antybiotyków w przypadku wzmożonej, fizjologicznej lub powstałej pod wpływem stresu wydzieliny może doprowadzić do wyjałowienia pochwy i zaburzenia mechanizmów obronnych, co zagraża rozwojem patologicznej flory bakteryjnej. Z drugiej strony, nie leczone przewlekłe stany zapalne narządu rodnego mogą spowodować zapalenie przydatków czy niepłodność. Dlatego też w przypadku pojawienia się wydzieliny odmiennej od zwykle występującej kobieta powinna zgłosić się do ginekologa.

Jak zapobiegać problemem związanym z nadmierną produkcją wydzieliny?

  • Często zmieniać tampony oraz podpaski i wkładki higieniczne
  • Stosować prezerwatywy
  • Podmywać się dwa razy dziennie płynami do higieny intymnej o odpowiednim pH, pomagającym utrzymać naturalną florę bakteryjną
  • Nosić bawełnianą bieliznę oraz przewiewne, niezbyt obcisłe ubrania
  • bieliznę prać i płukać w delikatnych proszkach i płynach (idealne będą te tworzone z myślą o niemowlętach)
  • PAMIĘTAJ! Kiedy Twoje ciało zaczyna wysyłać niepokojące sygnały, nie bój się iść do lekarza!

    Gabriela Mostowicz – Zamenhof

    Zobacz także:

    Intymne zabobony higieniczne

    Niestety, dość często z pokolenia na pokolenie przekazujemy sobie nieprawdziwe informacje dotyczące leczenia niektórych schorzeń intymnych

    Jak nie zajść w ciążę na 100%?

    Prezerwatywa, pigułki czy może zastrzyk?

    Polecane wideo

    Komentarze (72)
    Ocena: 5 / 5
    zaniepokojona (Ocena: 5) 13.02.2015 15:14
    Czy normalne jeśli wypływa duża ilość wydzieliny z pochwy gdy się nie jest podnieconą? Wygląda raczej normalnie, biała lekko maziowata, ale nie wiem czy tak się normalnie dzieje.
    odpowiedz
    kryska (Ocena: 5) 28.05.2014 08:52
    higiena intymna jest bardzo wazna, jednak niestety nie wystarczy zeby uniknac infekcji, jesli mamy niewystarczajaca ilosc dobrych bakterii w pochwye, to bardzo szybko mozna zlapac kolejna infekcje, dlatego bardzo wazne jest zeby co jakis czas uzupelniac te bakterie, nie jest to trudne, wystarczy dobry probiotyk ginekologiczny, najlepiej od razu dopochwowy, zeby dzialal szybciej, bardzo dobre opinie wsrod lekarzy ma lactovaginal, bo to probiotyk z polskiemi szczepami bakterii, co ulatwia kolonizacje pochwy!
    odpowiedz
    tereniak (Ocena: 5) 26.01.2014 00:19
    dobry płyn do higieny intymnej to podstawa walki z wszystkimi problemami intymnymi - ja używam Lacibios Femina protecta, bo ma pH 3,5, a takie czytałam, że jest najlepsze. no i chyba się to potwierdza, bo odkąd zmieniłam zwykłe mydło na ten płyn, nie miałam ani razu upławów czy grzybka ;)
    odpowiedz
    Anonim (Ocena: 5) 13.04.2010 18:47
    PAMIĘTAJ! Kiedy Twoje ciało zaczyna wysyłać niepokojące sygnały, nie bój się iść do lekarza! xd hasło na prezydenta. ;)
    odpowiedz
    Anonim (Ocena: 5) 10.04.2010 15:57
    Ja też jak nie miałam to sie martwiłam itp, a teraz jak musze się z nim męczyc to mam cholernie dość. ;/
    odpowiedz

    Polecane dla Ciebie