Obalamy antykoncepcyjne mity!

Przez lata w społecznej świadomości pojawiło się wiele nieprawdziwych informacji na temat antykoncepcji. Przekazywane od ucha do ucha budują fałszywy obraz metod zapobiegania ciąży. Dziś, raz na zawsze, obalamy je wszystkie!
Obalamy antykoncepcyjne mity!
29.09.2009

Przez lata w społecznej świadomości pojawiło się wiele nieprawdziwych informacji na temat antykoncepcji. Przekazywane od ucha do ucha budują fałszywy obraz metod zapobiegania ciąży. Dziś, raz na zawsze, obalamy je wszystkie!

Mit 1. Prezerwatywa jako metoda zapobiegania ciąży jest równie skuteczna jak pigułki antykoncepcyjne

Komentarz ginekologa: Zaletą prezerwatywy jest ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jeżeli chodzi o skuteczność metody, pigułka jest około 7 razy bardziej skuteczna! W praktyce wszystko zależy od poprawnego stosowania metody – o pigułce wystarczy pamiętać, a prawidłowego używania prezerwatyw trzeba się dopiero nauczyć.

Mit 2. Wnikliwa obserwacja kobiecego ciała jest wystarczająca dla ochrony przed ciążą

Komentarz ginekologa: Do pewnego stopnia to prawda, tyle że nie odnośnie antykoncepcji a koncepcji właśnie. Stosowanie kilku metod okresowej abstynencji naraz w przypadku skrupulatnej kobiety, o stabilnym cyklu i przy zachowaniu reżimu niewspółżycia może dać porównywalny efekt.

Mit 3. Stosując antykoncepcję hormonalną, należy robić przerwę w jej przyjmowaniu co kilka miesięcy lub lat dla „oczyszczenia” organizmu

Komentarz ginekologa: To „oczyszczanie” organizmu pokutuje jak nie w kontekście krwawień, to gdzie indziej. W każdym 28-dniowym cyklu robi się przerwę (7 dni przerwy albo 4 tabletki bez substancji czynnych). Nie wykazano, żeby dodatkowe przerwy wykazywały jakikolwiek pozytywny efekt. Takie „okresowe” odstawianie pigułki to najprostsza droga do ciąży.

Mit 4. Stosowanie pigułek antykoncepcyjnych może prowadzić do problemów z zajściem w ciążę

Komentarz ginekologa: To po prostu nieprawda. Badania (ostatni przegląd z 2009 roku) określają 12-miesięczny powrót płodności po pigułce jako taki sam, jak po innych metodach planowania rodziny. Pigułka utrudniając penetrację plemników powinna wręcz przeciwdziałać zakażeniom narządu rodnego, które są częstą przyczyną niepłodności. Pamiętajmy też o upływie czasu. Odstawiając antykoncepcję w wieku 40 lat, mamy potencjał płodności mniejszy niż 20 lat wcześniej, choć pigułka nie ma z tym nic wspólnego.

Mit 5. Stosowanie pigułek hormonalnych może powodować trudności w utrzymaniu ciąży oraz prowadzi do problemów zdrowotnych nienarodzonego dziecka

Komentarz ginekologa: Prawie takie same hormony stosuje się leczniczo w przypadkach zagrożenia ciąży. Substancje aktywne pigułek szybko usuwane są z organizmu po odstawieniu leku. Pigułka po prostu fizycznie nie może wpływać na rozwój dziecka poczętego po jej odstawieniu.

Mit 6. Nie ma zagrożenia ciążą bez wytrysku nasienia do pochwy

Komentarz ginekologa: W preejakulacie wydzielanym do pochwy przed głównym wytryskiem znajduje się wystarczająca ilość plemników, które garną się, żeby zostać ojcami!

Mit 7. Pigułki antykoncepcyjne są mniej skuteczne przy spożywaniu alkoholu

Komentarz ginekologa: Tylko w jednym przypadku – kiedy „alkoholizacja” skończy się wymiotami w krótkim czasie po przyjęciu pigułki.

Za pomoc w przygotowaniu artykułu dziękujemy pani dr Dorocie Wojdak-Płonce.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania związane z antykoncepcją i chciałybyście uzyskać w tym zakresie poradę specjalisty BEZ WYCHODZENIA Z DOMU i całkowicie ZA DARMO, wejdźcie na FORUM EKSPERCKIE. Dyżur pełni Dr Dorota Wojdak-Płonka, ginekolog endokrynolog z II stopniem specjalizacji, lekarz z wieloletnią praktyką kliniczną w Klinice Ginekologii i Położnictwa Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie oraz Ekspert Medyczny Bayer Schering Pharma.

Opracowała Gabriela Mostowicz - Zamenhof

Zobacz także:

Wasze listy: „Urodziłam jako piętnastolatka!”

Magda urodziła syna, mając zaledwie 15 lat. Dziś, jako 23-letnia kobieta, żałuje, że się nie zabezpieczała. Bardzo kocha Oskara, ale rozumie, że powinien przyjść na świat kilka lat później.

Wasze listy: „Czy powiedzieć mężowi, że to nie jego dziecko?”  

Aneta zdradziła męża, gdy pracował za granicą. Teraz jest w ciąży i nie wie, czy powiedzieć mu, że to nie jego dziecko. Pomóżcie jej podjąć rozsądną decyzję.

Polecane wideo

Komentarze (257)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 25.03.2013 15:32
"Wnikliwa obserwacja kobiecego ciała jest wystarczająca dla ochrony przed ciążą" Z tym się zgadzam :) Korzystam z komputera cyklu (Cyclotest) i jestem bardzo zadowolona z tego rodzaju zabezpieczenia
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.05.2012 15:58
Mam pytanko czy gdy moj partner zakładal prezerwatywe ale nie doszło do zbliżenia tylko dotykał bezposrednio moich narządów czy moge być w ciązy.Biore tabletki antykoncepcyjne tylko nie jestem pewna czy pierwsza za pozno nie wzielam a druga za dużo wzielam ..a wiec co do ich dzialania mam watpliwosci..prosze o odp
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.07.2011 14:54
Stosuję tabletki, ale ostatnio mi odbiło i chciałabym żyć "eko" :) czyli stosować npr. Podobno metody naturalne też są skuteczne. Słyszałam o Afrodycie - testerze owulacyjnym i chyba w niego zainwestuję
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.03.2010 09:12
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.11.2009 21:10
Hej ;) Mam jedno małe pytanie. Otóż dziś odbyłam swoją pierwsza wizyte u ginekologa... było w miare... poszłam ze wzgledu na straszne bóle miesiaczkowe i nie regularne miesiaczki. Miałam nadzieje ze na to wypisze mi tabletki anty. (współzyje wiec przy okazji chcialam skorzystac, tzn uregulował by mi sie okres, bóle by sie zmniejszyły, a w dodatku miałam by pewniejsze zabezpieczenie przed niechcianą ciążą). jednak pani doktor wypisała mi jakieś czopki i tabletki ziolowe... Umówiła mnie także na nastpena wizyte... Czy wypadało by jednak poprosić o tabletki anty. skoro ona sama nie wypisała mi ich ... Mam 17 lat i troche głupio mi jest prosić o nie... Prosze pomóżcie ... ;)) Dziekuje ;)
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie