Kobiece ciało pod kontrolą: O czym każda z nas powinna wiedzieć?

Są objawy, których nie możesz bagatelizować. Niepokojące sygnały wysyłają ci przede wszystkim piersi i kobiece miejsca intymne.
Kobiece ciało pod kontrolą: O czym każda z nas powinna wiedzieć?
21.02.2010

Ciało kobiety jest ogromną mapą, której poznanie jest nie lada wyzwaniem. Każda z nas uczy się  samej siebie przez wiele lat. Często dopiero po wielu próbach udaje się nam dostrzec niepokojące zmiany w naszym organizmie, choć najczęściej bywa, że je po prostu bagatelizujemy. Należy jednak pamiętać, że żaden ból nie bierze się bez przyczyny – jest sygnałem, że w naszym ciele coś dzieje się nie tak. Jeśli przechodzi sam, to nie należy się niepokoić. Ale gdy nasila się i towarzyszą mu inne objawy, wtedy trzeba reagować od razu. Często pierwszy atak bólu to oznaka, że choroba jest już w zaawansowanej fazie. 

Szczególnie powinnaś dbać o piersi. Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet – co roku w Polsce choruje na niego około 10 tys. kobiet, z których średnio połowa umiera. Chorują coraz młodsze kobiety – raka piersi zdiagnozowano nawet u 10-latki ze Stanów Zjednoczonych. Dlatego powinnaś nauczyć się o nie dbać. Wykonuj samobadanie piersi – obejrzyj je, czy nie widzisz żadnych zmian, weź ręce za głowę i dokładnie przypatrz się im przed lustrem. W takiej pozycji dotknij dokładnie jedną i drugą pierś. Samobadanie najlepiej wykonać 2-3 dni po zakończeniu miesiączki. Jeśli wyczujesz jakiekolwiek grudki pod palcami czy dostrzeżesz zmiany, powinnaś natychmiast udać się do lekarza! Tylko specjalista jest w stanie ocenić, czy zmiany w twoich piersiach są niepokojące i co z nimi zrobić. 

Do lekarza powinnaś udać  się od razu, gdy zauważysz wyciek z brodawek. Jeżeli nie jesteś  w ciąży, prawdopodobnie w twoim organizmie za dużo jest prolaktyny. Jej nadmierne produkowanie związane jest najczęściej z wysiłkiem fizycznym, stresem czy intensywnym uciskaniem piersi bądź brodawek. Ale gdy w wycieku widać ślady krwi, może to świadczyć o guzkach – nawet nowotworowych! W takim wypadku bez chwili wahania udaj się do specjalisty. Zrób to nawet, gdy wyciek ustanie, bo jest on oznaką niepokojących zmian w twoim organizmie. 

Pójdź na badanie, gdy piersi cię bolą bez przyczyny – jeśli w ostatnim czasie nie kochałaś się intensywnie lub nie zbliża ci się  okres, takie bóle nie są dobrym objawem. Idź do lekarza, gdy odczuwasz ból w całej klatce piersiowej. Może się okazać, że w twoich piersiach pojawiły się guzki. Tylko lekarz znajdzie przyczynę i powie, jak powinnaś się leczyć oraz czego unikać (może się okazać, że masz źle dobraną pigułkę antykoncepcyjną – to jeden z powodów, dla których warto ją zmienić). 

Szczególnie powinnaś dbać  o miejsca intymne. Twoje ciało zwłaszcza w tej okolicy wysyła ci cały szereg sygnałów, które pokazują ci, że coś jest nie tak. Pierwszym i najczęściej lekceważonym przez kobiety objawem są zmiany w wydzielinie. To normalne, że zmienia się ona wraz z kolejnymi fazami cyklu, ale upławy to zupełnie co innego. Jeśli wydzielina jest żółta czy nawet zielonkawa, zawiera grudki, jest mętna, bardzo gęsta i nieładnie pachnie, twoje ciało wysyła ci sygnał, że dzieje się coś niedobrego. 

Przyczyn może być wiele –  zapalenie pochwy czy sromu. Grzybica pochwy występuje bardzo często – czasem może ją wywołać przyjmowanie antybiotyków. Upławom (i jednocześnie zapaleniu) najczęściej towarzyszy pieczenie, swędzenie i zaczerwienienie pochwy. Idź do lekarza – lekarstwa najczęściej nie są drogie, ale na większość z nich musisz mieć receptę. I pamiętaj, że tylko specjalista oceni, czy to tylko „zwykła” grzybica, czy może coś o wiele poważniejszego. Wizyta jest konieczna, zwłaszcza, że grzybiczne zapalenie pochwy jest dolegliwością trudną do wyleczenia, bardzo często powracającą. Lekarz powie ci dokładnie, co powinnaś zrobić, żeby pozbyć się tej choroby raz na zawsze. 

Upławy mogą świadczyć  również o nadżerce. Ryzyko jej wystąpienia wzrasta u kobiet aktywnych seksualnie, które często zmieniają partnerów i wcześnie rozpoczęły współżycie. Nadżerkę możesz u siebie podejrzewać, jeśli zmianom w wydzielinie towarzyszą bóle w okolicy krzyżowo-lędźwiowej, w podbrzuszu oraz gdy zauważysz plamienia między miesiączkami (niezwiązane z rozpoczęciem przyjmowania pigułki antykoncepcyjnej). Lekarz oceni, co należy z tą nadżerką zrobić i czy jest niebezpieczna. Często leczy się ją właśnie hormonalnie, czasem się ją usuwa, choć wielu specjalistów odradza jej usuwanie u kobiet, które jeszcze nie rodziły. Szereg badań pomoże lekarzowi ocenić, jak nadżerka może być dla ciebie niebezpieczna. Bo często nieleczona może prowadzić do raka szyjki macicy.   

Uważaj również na bardzo przykrą, ale niebezpieczną dolegliwość, jaką jest zapalenie dróg moczowych. Czasem można się jej nabawić przez zwykły maraton seksualny. Pieczenie w miejscach intymnych i parcie na pęcherz to pierwsze objawy zapalenia. Często towarzyszy im podwyższona temperatura i mocz zabarwiony krwią. Gdy wystąpią te objawy, pędź do lekarza jak najszybciej! To niezwykle nieprzyjemna dolegliwość, a gdy cię dopadnie, żadne nasiadówki czy wygrzewanie się nie wyleczą cię (mogą jedynie złagodzić dolegliwości). Najpopularniejszym lekiem na zapalenie pęcherza jest Furagina – kosztuje ok. 3 zł, ale dostępna jest tylko na receptę. Zaniepokoić cię również powinno nietrzymanie moczu – zwłaszcza gdy jesteś młodą kobietą. Lekarz znajdzie przyczynę i pomoże ci uporać się z tym schorzeniem. 

Jeśli do tej pory unikałaś  każdej wizyty u specjalisty jak ognia, powinnaś zmienić swoje nastawienie. Są bowiem sytuacje, w których po prostu musisz iść do lekarza – bo nie wyleczysz się sama. Pamiętaj, że wiele chorób w początkowej fazie przebiega bezobjawowo, dlatego tym ważniejsze są regularne badania. Z kolei w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, nie powinnaś wahać się ani chwili i po prostu spotkać się ze specjalistą. 

Ewa Podsiadły 

Zobacz także: 

Choroba ambitnych nerwusek 

Ciągle boli cię brzuch i masz kłopoty z wypróżnianiem? To może być zespół jelita nadwrażliwego, na które cierpi aż 10 proc. ludzi. 

Ginekolog – kobieta czy mężczyzna? 

Nie taki ginekolog straszny jak go malują – wystarczy, że zdecydujesz, czy wolisz leczyć  się u kobiety, czy też mężczyzny.    

Polecane wideo

Komentarze (101)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 21.11.2012 00:03
Ważne to żeby dobrze znać swoje ciało i jak tylko pojawia się jakiś niepokojący element reagować. Dużą wagę należy również przywiązywać do profilaktyki. Dobrze się odżywiać, dbać o higienę i odpowiednio się ubierać czego przeważnie nie widzę w tego typu artykułach. Powinniśmy unikać tworzyw sztucznych, bieliznę nosić z materiałów oddychajacych. Pieczołowicie okrywać lędźwia-tak kobiety jak i mężczyźni. W taka pogodę nie powinno być mowy o krótkich kurtkach tylko długie płaszcze, dłuższe bluzki, tuniki, hippsy, body.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.02.2010 23:20
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.02.2010 17:33
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.02.2010 15:56
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.02.2010 14:05
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
zobacz odpowiedzi (13)

Polecane dla Ciebie