Jaki radzić sobie z bólem przed miesiączką? (Sposoby na PMS-owe dolegliwości)

Weryfikujemy opinie na temat metod radzenia sobie z rozdrażnieniem, bólem brzucha i obrzękami.
Jaki radzić sobie z bólem przed miesiączką? (Sposoby na PMS-owe dolegliwości)
04.07.2012

Wokół metod na poradzenie sobie z dolegliwościami przedmiesiączkowymi istnieje wiele mitów. Niektóre panie wolą przeczekać te dolegliwości, inne stosują przeróżne metody na ich złagodzenie. Które z nich faktycznie są skuteczne a jakie nie do końca polecane? Poniżej weryfikujemy najczęściej pojawiające się opinie.

Na dolegliwości przed menstruacją najlepsze są leki przeciwbólowe lub uspokajające.

MIT. Jeśli ból jest dokuczliwy i uniemożliwia ci codzienne funkcjonowanie, możesz sięgnąć po tabletki przeciwbólowe, ale ich stosowanie powinno być skonsultowane z lekarzem, zwłaszcza, jeśli przyjmujesz je regularnie co miesiąc. Pamiętaj, że leki uspokajające to sposób na chwilowe poradzenie sobie z dolegliwościami, ale na dłuższą metę nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż mogą one uzależniać. Jeśli objawy są znacznie nasilone, zgłoś się do lekarza, który wskaże ci inny sposób leczenia.

Ból

Aktywność fizyczna poprawia samopoczucie przed miesiączką.

FAKT. Uprawianie sportu bardzo korzystnie wpływa na organizm. Nie tylko pomaga się rozluźnić, ale także pobudza wydzielanie endorfiny (hormonu szczęścia). Jeśli będziesz ćwiczyła regularnie, szybko zaobserwujesz poprawę swojego samopoczucia. Przed miesiączką warto dostosować intensywność treningu do swojej aktualnej kondycji psycho-fizycznej, żeby zbyt intensywny wysiłek dodatkowo cię nie osłabił. Od ciebie zależy, jaki rodzaj aktywności wybierzesz – jogę, jazdę na rowerze, czy ćwiczenia wzmacniające. Wybór najlepszego rodzaju aktywności możesz skonsultować z instruktorem fitness.

Odpoczynek zmniejszy nasilenie dolegliwości przedmiesiączkowych.

FAKT. Jeśli odczuwasz spadek formy i gorzej się czujesz przed miesiączką, poświęć więcej czasu sobie samej – odpocznij, przeczytaj książkę, spotkaj się z przyjaciółką. Będąc zrelaksowana, łatwiej poradzisz sobie z natłokiem codziennych obowiązków. Jeśli masz taką możliwość, postaraj się selekcjonować sprawy `do załatwienia` i w momentach gorszego samopoczucia skoncentruj się tylko na tych najpilniejszych. Wszystkimi pozostałymi będziesz mogła zająć się za kilka dni.

Ból

Suplementy diety nie są skutecznym sposobem na dolegliwości drugiej fazy cyklu.

MIT. Naturalne preparaty zawierają specjalnie dobrane składniki roślinne, które mogą korzystnie wpływać na niektóre objawy drugiej fazy cyklu i walczyć z konkretnymi dolegliwościami. Mając problem z obrzękami, sięgnij po suplementy zawierające wyciąg z zielonej kawy, cykorii czy pokrzywy. Jeśli zastosujesz je zgodnie z zaleceniami, będą bezpieczne dla organizmu, nie zaburzą cyklu miesiączkowego i nie spowodują skutków ubocznych.

Zobacz także:

Choroby INTYMNE: Czy należy rozmawiać o nich ze swoim partnerem?

Infekcje pochwy zdarzają się niemal każdej kobiecie.

„Wyczułam w pochwie dziwną kulkę. Czy to może być RAK?” Odpowiedź GINEKOLOGA

Oliwia jest przerażona. Nasz ekspert rozwiewa jej wątpliwości.

Polecane wideo

Komentarze (40)
Ocena: 5 / 5
segda (Ocena: 5) 25.02.2016 16:09
Mi zioła nie pomagają. Mam tak silne bóle i przed miesiączką, i w trakcie, że po prostu muszę wziąć pyralginę, żeby ból minął, bo inaczej to po ścianach chodzę i nie mogę normalnie funkcjonować
zobacz odpowiedzi (2)
Emilyy (Ocena: 5) 24.11.2014 20:42
Nie leki przeciwbólowe, nie uspokajające - tylko ziołowe, jest specjalne zioło, które bardzo dobrze działa w tych przypadkach - niepokalanek. Ja go przyjmuję w postaci tabletek Castagnusi rzeczywiście przynosi sporą ulgę. Mam też bardziej regularne cykle i mniejsze krwawienia!
odpowiedz
Grażka (Ocena: 5) 08.11.2013 14:33
Ja zawsze przed okresem chodziłam strasznie wściekła i zła na cały świat. Boleć taż bolało, ale bez przesady... Nie aż tak jak niektóre z was to opisują. Bardzo pomogła mi światłoterapia. Kupiłam sobie takie słuchawki do światłoterapii i naprawdę złagodziły mi PMS. Jak mi nie wierzycie to zapytajcie lekarza :) W innych krajach te słuchawki są naprawdę bardzo popularne. polecam
odpowiedz
Kornela (Ocena: 5) 07.01.2013 02:31
Mam 15lat i bardzo bolesne miesiączki. Najgorsze jest to, że brzuch boli mnie przez 4/5 a czasem 6 dni. Byłam u ginekologa i... Pani doktor powiedziała, że to normalne. Byłam wściekła. Nie zbadała mnie, nie miałam nawet usg. Poleciła mi czopki, które są niestety na receptę. Działają, owszem. Niestety nie zawsze mam jak umówić się do ginekologa, a lekarz pierwszego kontaktu nie może mi tego wypisać. Zażywam Nurofen forte. Jest całkiem ok, ale muszę brać 2 na raz żeby był efekt. Pomaga mi ciepły termofor, który polecam wszystkim.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.07.2012 17:07
Wiecie , co ja mam okropne bóle brzucha , że nie porafię sobie miejsca znaleźć . Moja mama ma to samo , do tego czasem dochodzą bóle w krzyżu .. masakra. I ostatnio wypróbowała ten reklamowany metafen i faktycznie działa szybko i dość długo . Mi kiedyś ketanol nie pomógł. Lepiej brać tabletki przeciwbóle w kapsułkach , mi bardzo też pomaga ipubrom sprint caps, środku ma płyn dzięki czemu szybko się rozpuszcza i dociera do miejsca bólu . Ale jak wiadamo , każda z nas ma inny organizm jednej może coś pomagać , a drugiej wręcz przeciwnie .
odpowiedz

Polecane dla Ciebie