Jak walczyć z bolesnymi miesiączkami?

15 Sierpnia 2008

Te dni potrafią być naprawdę uciążliwe. Dlaczego okres boli i jak sobie z tym poradzić, odpowiada ginekolog.

Jak walczyć z bolesnymi miesiączkami?

Według badań, aż co druga kobieta twierdzi, że miesiączka uniemożliwia jej normalne funkcjonowanie, a aż ¾ z nas musi w tym czasie zażywać środki przeciwbólowe. Zapytałyśmy ginekologa o kilka istotnych rzeczy.

Czym spowodowane są bóle podczas miesiączki?

"Bóle są efektem skurczów macicy. To ten sam rodzaj bólu, jaki odczuwa kobieta w czasie porodu, ale oczywiście podczas miesiączki jest on dużo słabszy. Macica ma skurcze cały czas, ale w normalnych warunkach są one bardzo łagodne i w sumie nieodczuwalne. Zadaniem skurczów jest pomoc w złuszczaniu się śluzówki macicy, tak aby umożliwić powstanie nowej warstwy, żeby kobieta w razie zapłodnienia mogła przyjąć w macicy jajeczko".

Jakie mogą być przyczyny tak bardzo bolesnych miesiączek?

"Jeśli kobieta odczuwa bóle menstruacyjne wyjątkowo mocno, to być może mamy do czynienia z dysmenorrhoea, czyli „bolesnym miesiączkowaniem”. To jednostka chorobowa, więc nie można tego bagatelizować. Bardzo często dodatkowym wzmacniaczem bólu jest stres, dlatego starajmy się go wyeliminować z naszego życia w te dni. Niestety, wraz z wiekiem tego typu dolegliwości mogą się nasilać. Wtedy może to świadczyć o poważnym schorzeniu, np. włókniaku, cystach jajników, chorobie zapalnej miednicy albo zwężeniu szyjki macicy".

Czy bolesna miesiączka jest powodem do wizyty u ginekologa?

"Oczywiście, jeśli tylko miesiączka nie pozwala kobiecie normalnie funkcjonować, powinna poprosić lekarza o radę. Ginekolog może przepisać kurację hormonalną albo pigułki antykoncepcyjne. Poza tym, wizyta u lekarza to jedyna szansa na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i chorób".

A co ze sportem w tym czasie? Czy tzw. niedyspozycja ma w ogóle rację bytu?

"Zdaję sobie sprawę, że kobietom może nie chcieć się ćwiczyć w tym czasie i młodsze panie często wykorzystują ten stan do zwalniania się z zajęć wf, ale wbrew pozorom, ćwiczenia to walka z bólami menstruacyjnymi. Pływanie i jazda na rowerze to moim zdaniem najlepsze treningi na ten czas".

Jakie środki uśmierzające ból są polecane przez ginekologów?

"Polecam środki rozkurczowe, aspirynę oraz tabletki przeciwbólowe z ibuprofenem. Można też zdecydować się na elektrostymulację. TENS to urządzenie, którego elektrody przykłada się do bolącego miejsca - w przypadku okresu na podbrzusze. Kosztuje około 500 zł".

Słyszałyśmy, że wiele kobiet stosuje podczas okresu termofor. Czy to nie grozi krwotokiem?

"Faktycznie, trzymany na podbrzuszu zbyt długo i zbyt gorący może do tego doprowadzić. Ale umiarkowanie ciepły łagodzi ból bardzo skutecznie".

Czy podczas miesiączki należy się odżywiać w jakiś szczególny sposób?

"Osobiście polecam dużo ciepłych napojów, np. ziół - dobry jest rumianek, bo działa rozkurczowo. Poza tym, posiłki powinny być bogate w węglowodany. Można wspomóc się produktami bogatymi w magnez, cynk i witaminę B6 albo przyjmować suplementy diety. Do tego polecam dużo odpoczynku (szczególnie leżenie na plecach z uniesionymi nogami) oraz niezbyt długie i nie za gorące kąpiele".

Ciekawostki Papilota:

  • Czasami na bóle pomaga medytacja i joga - zmniejszają odczuwanie stresu i bólu.
  • Niektóre kobiety stosują aromaterapię - olejek lawendowy, rozmarynowy i majerankowy to najlepsze połączenie.
  • Palenie i brak sportu sprawiają, że miesiączki są bardziej bolesne.
  • Często po urodzeniu dziecka problem bolesnych miesiączek ustępuje.

A może wy macie jakieś sprawdzone sposoby na walkę z bólami menstruacyjnymi?

Strony

Komentarze (260)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

PaOla
(Ocena: 5)
2016-08-30 20:12:00

Dla mnie też tylko tabletki okazały się wybawieniem. Niestety od najmłodszych lat miałam problemy z cyklami i bolesnymi miesiączkami. Wtedy lekarz przepisał mi własnie tabletki antykoncepcyjne. Nie chciałam tego, bo bałam się tabletek i nasłuchałam od koleżanek głupot o tyciu i problemach. Ale mój organizm świetnie je przyjał i od tamtego czasu mam uregulowane cykle. Jedynie robie przerwy w braniu według zaleceń lekarza.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Faraonka
(Ocena: 5)
2016-08-01 05:55:08

Kiedyś w czasie okresu leżałam zwinięta w kulkę, z termoforem na brzuchu, starając się przespać pierwszy dzień okresu. Teraz chodzę do pracy, więc nie mogę sobie pozwolić na pozostawanie w domu raz w miesiącu, więc zażywam pyralginę i mogę normalnie funkcjonować :) działa na mnie zdecydowanie najszybciej i najskuteczniej, a przy tym jest bez recepty.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Karonetka
(Ocena: 5)
2016-07-31 09:16:37

U mnie neistety też głównie masa przeciwbólowych, ale i one nie pomagały niestety. Mam dopiero 18 lat, ale lekarz mi przepisał tabletki antykoncepcyjne. Biore Vibin mini już 3 miesiące i przyznam, że jest ogromna róznica. mimo, że te tabletki mają mniejszy skład hormonalny to jednak bardzo mi pomogły. Wyregulowały też cykle, co dostałam chyba w gratisie :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
magda
(Ocena: 5)
2016-05-30 22:02:27

re: Jak walczyć z bolesnymi miesiączkami?

Dobrze wiem, jak bóle miesiączkowe mogą uprzykrzyć życie. Bardzo często nie mogę się ruszać z bólu. Też mi pomaga wtedy pyralgina, bo szybko i na długo uśmierza ból

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
margaret
(Ocena: 5)
2016-01-31 16:50:38

re: Jak walczyć z bolesnymi miesiączkami?

Jako młoda dziewczyna i także teraz cierpiałam na bolesne miesiączki. I wtedy, i teraz zawsze mi pomaga pyralgina, tylko teraz przerzuciłam się na wersję rozpuszczalną sprint. Działa równie skutecznie, a nie obciąża tak żołądka

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
IwonaCh
(Ocena: 5)
2015-09-21 17:12:33

re: Jak walczyć z bolesnymi miesiączkami?

Ja też miałam tak, ból brzucha i dolnej części pleców był tak silny, że utrudniał normalne funkcjonowanie. Poszłam do ginekologa sprawdzić przyczynę tego, bo tabletki przeciwbólowe nie pomagały. okazało się że przyczyna są hormony i przepisał mi tabletki antykoncepcyjne.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
....
(Ocena: 5)
2014-04-08 21:56:29

re: Jak walczyć z bolesnymi miesiączkami?

Dzień przed miesiączko mam straszne bóle, przez co wymiotuje i to się powtarza co 2 3 miesiące. jest nie do wytrzymania. Środki przeciwbólowe nie pomagają.. mam ogromny z tym problem. Może Wy coś na to poradzicie ..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
gall
(Ocena: 5)
2013-01-07 12:28:58

a ja sie zastanawiam jak kobiety sobie z tym radzily, powiedzmy, 100-200 lat temu ???

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-09-25 21:31:31

pływanie cała woda czerwona...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-08-17 02:39:36

Ja bynajmniej mam straszne bóle miesiączkowe, kiedys takich nie mialam, moglam normalnie ćwiczyć na w-f i nie czułam tego bólu! A teraz to jakis terror podczas miesiączki z bólu potrafię zemdleć. Moje 3 pierwsze dni miesiączkowania spędzam w domu nigdzie nie wychodze. Bylam u ginekologa i przepisał mi tabletki przeciwbólowe na miesiaczkowanie wydawane tylko na receptę, ale tez nie dają dobrego rezultatu... Wiec biore najsilniejszy ketanol, wiem ze mi strasznie szkodzi i wogóle ale bynajmniej nie mdleje z bólu... Nie wiem czy to jest dziedzicznie przekazywane bo moja młodsza siostra tez takie miesiaczkowanie przechodzi, ale wątpię zeby mam cos pomogło... Czasami pragnę aby nie miesiączkować, moze wy mi jakos pomożecie:(

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz