Irygacja pochwy – tak czy nie?

Wiele kobiet kierowanych troską o swoje zdrowie intymne decyduje się na irygację pochwy. Niestety, tego rodzaju zabiegi nie są bezpieczne i zamiast pomagać, mogą szkodzić.
Irygacja pochwy – tak czy nie?
12.10.2010

Prawidłowa higiena miejsc intymnych zapewnia komfort i poczucie świeżości w każdej fazie kobiecego cyklu. Specjaliści radzą, aby do codziennej pielęgnacji tych delikatnych rejonów używać  łagodnych płynów o kwaśnym pH, najlepiej z dodatkiem alantoliny oraz kwasu mlekowego. Nie powinno się za to stosować kremów ani sprayów odświeżających, ponieważ wraz z nimi do dróg rodnych dostają się szkodliwe bakterie wywołujące nieprzyjemne infekcje i uczulenia.

Podobne dolegliwości mogą pojawić u kobiet regularnie stosujących irygację. Na czym dokładnie polega ten zabieg oraz dlaczego może okazać się niebezpieczny dla zdrowia intymnego? 

Irygacja pochwy to nic innego jak intensywne płukanie pochwy wodą mineralną albo roztworem leku przy pomocy specjalnego irygatora kupionego w aptece. Wiele pań uważa, że w ten sposób dokładnie oczyści pochwę i zapobiegnie infekcjom intymnym. Nic bardziej błędnego!

Irygacja niszczy naturalną florę bakteryjną pochwy, a – jak pokazują badania – w 72 godziny po zabiegu wejście do dróg rodnych nie jest w żaden sposób chronione przed zakażeniami! Co więcej, podrażnienia wywołane irygacją mogą prowadzić do zapalenia pochwy, drożdżycy, a nawet stanów zapalnych macicy. 

Ginekolodzy zalecają, aby irygację stosować tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. pod koniec okresu, po wyleczeniu uciążliwych upławów czy po zakończeniu kuracji środkami dopochwowymi. Warto wtedy zaufać łagodnym preparatom oczyszczającym tworzonym z myślą o irygacji pochwy, np. Aflovag oraz Azucalen.

Jak sobie radzić w razie infekcji? Zamiast sięgać po irygator, lepiej udać się do apteki. Obecnie do dyspozycji mamy szeroki wachlarz możliwości – płynów do higieny intymnej, delikatnych globulek, specjalistycznych maści, które uśmierzą ból i zmniejszą dolegliwości przed wizytą u lekarza. A ta jest konieczna! Intymnych dolegliwości nie wolno bowiem bagatelizować, ponieważ nieleczone mogą doprowadzić nawet do bezpłodności.

Pamiętaj! Domowe przepisy na płukanki do irygacji mogą stać się przyczyną poważnego zakażenia! Roztwory z octu, soku cytrynowego, ziół czy kefiru z dodatkiem czosnku wysuszają środowisko pochwy i przyczyniają się do niebezpiecznego namnażania bakterii beztlenowych.

Gabriela Mostowicz-Zamenhoff

Zobacz także:

Czy owulacja może boleć?

Dotkliwy ból jajnika w środku cyklu jest zazwyczaj efektem jajeczkowania. Jak można mu zaradzić?

Nie mam okresu! Dlaczego miesiączka się spóźnia?

Sprawdź, co może oznaczać nagły zanik menstruacji. Dowiedz się, jak ją przywrócić.

Polecane wideo

Komentarze (48)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 21.06.2016 13:06
Lactovaginal jak najbardziej ale pamiętać warto też o diecie czyli ograniczyć cukry proste.Dobry jest też do podmywania Provag emulsja natomiast ciekawa jestem czy polecana tutaj żurawina jest skuteczna.
odpowiedz
tipi (Ocena: 5) 07.06.2016 23:33
Po tantum rosa dostałam takiej infekcji że z bólu płakałam siedząc na toalecie
odpowiedz
werka (Ocena: 5) 17.03.2016 14:11
Też stosowałam Lactovaginal i rzeczywiście jest ok a dodatkowo nie muszę latać i płacić za receptę 25 zł u ginekologa, bo można go kupić bez.Hmm odnośnie czosnku,szamponu przeciwłupieżowego czy płukanek ziołowych.Ok ,kiedyś nasze babcie stosowały domowe sposoby np.czosnek ale dzisiaj chyba nie musimy się męczyć bo są łatwiejsze i skuteczniejsze leki.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.08.2015 22:00
Ja staram się po stosunku podmywać Tantum bo jestem szczególnie podatna na łapanie infekcji.Profilaktycznie mam też probiotyk ostatnio sprawdził się dopochwowy Lactovaginal,nic już nie swędzi ,piecze.Pomaga też przy tabletkach antykoncepcyjnych w celu uzupełnienia prawidłowej flory bakteryjnej.
odpowiedz
Elżbieta (Ocena: 5) 15.04.2015 20:14
Intensywne płukanie pochwy wodą gorącą, jakimś kefirem, czy czosnkiem, leczenie lekkiej infekcji antybiotykami i innymi środkami z apteki - nie zważając na działania uboczne doprowadzają szczególnie do niepłodności kobiet, co tez dużo wspólnego ma także antykoncepcja.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie