Domowe sposoby na upławy, które naprawdę działają!

Upławy to przykra dolegliwość. Można sobie z nimi poradzić, stosując domowe metody.
Domowe sposoby na upławy, które naprawdę działają!
21.02.2015

Panujące w pochwie kwaśne środowisko zapobiega niekontrolowanemu namnażaniu się bakterii, zabezpiecza nas też przed wnikaniem zarazków chorobotwórczych. Pojedyncze rodzaje bakterii, głównie pałeczki kwasu mlekowego, zwykle znajdują się w stanie równowagi. Jednakże różne czynniki, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne, mogą doprowadzić do zaburzenia tego stanu. Upławami nazywamy nieprawidłową wydzielinę z pochwy.

Do czynników wewnętrznych mogących je powodować należą: ciąża, menopauza, bakterie chorobotwórcze, niektóre choroby (np. otyłość, anemia, cukrzyca, guzy macicy). A także stosowanie niektórych leków (np. antybiotyków). Do czynników zewnętrznych zalicza się natomiast: stres, niedostateczną higienę intymną (zwłaszcza w trakcie miesiączki), częste zmiany partnerów seksualnych czy nieprawidłowy sposób odżywiania. Badania lekarskie stają się konieczne, kiedy wydzielina z pochwy wyraźnie zmienia swoją barwę, jej ilość zwiększa się oraz szczególnie wtedy, kiedy towarzyszy temu pieczenie, świąd, ból w podbrzuszu, gorączka oraz nieprzyjemny zapach.

Czy z upławami można sobie poradzić na własną rękę?

Z ziół na upławy pomoże pokrzywa we wszystkich możliwych formach. Dobrze działa nalewka spirytusowa ze świeżych liści – pita trzy razy dziennie po łyżeczce. Nalewkę trzeba przygotować uprzednio wcześniej, warto jednak to zrobić, by mieć jej zapas w domu na wypadek intymnych dolegliwości. Pomoże także herbatka ekspresowa Urtica fix; należy pić ją trzy razy dziennie po szklance (herbata powinna być zaparzona z dwóch torebek).

Można też stosować mieszankę: sproszkowany suchy liść pokrzywy (2 ilości), sproszkowany korzeń kobylaku (1 ilość). Po 2 łyżki takiego proszku mieszamy w miodzie lub mleku i pijemy dwa razy dziennie. Dobry również jest kwiat białej koniczyny. Zaparzamy go w proporcji 1 łyżka na szklankę wrzątku i pijemy trzy razy dziennie. Tym naparem można też dokonywać irygacji.

vogue

Wiele kobiet w przypadku zaburzeń składu flory fizjologicznej pochwy osiąga całkiem dobre efekty lecznicze, stosując wlewki dopochwowe z zastosowaniem rozcieńczonego jogurtu. Produkt ten, tak jak fizjologiczna flora pochwy, zawiera bakterie kwasu mlekowego, które pomogą w odnowieniu naturalnej flory i w ten sposób mogą złagodzić upławy.

W przypadku upławów podstawą jest właściwa higiena miejsc intymnych. Zalecane jest też przemywanie pochwy zimną wodą. Pomogą również ćwiczenia fizyczne, które zapewnią właściwą cyrkulację krwi, usuną z organizmu toksyny, poprawiając ogólną kondycję organizmu i wzmacniając odporność, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku infekcji wszelkiego typu. Bardzo ważny jest też relaks, spokojny sen, unikanie stresu, czyli zadbanie o siebie i własne zdrowie.

vogue

W czasie upławów należy nosić bawełnianą bieliznę i wkładki higieniczne. Unikaj stosowania dezodorantów czy innych niepotrzebnych preparatów. Do podmywania się stosuj płyny zawierające bakterie kwasu mlekowego. Pomocna może okazać się aromaterapia – np. kąpiel z dodatkiem olejku rozmarynowego czy sandałowego. Niewskazane jest korzystanie z basenu, sauny, solarium.

W aptece można kupić bez recepty czopki z bakteriami kwasu mlekowego lub specjalne wlewki dopochwowe. Warto poprosić farmaceutę o poradę.

EPN

Korzystałam m.in. z:

„Apteka natury”, Jadwiga Górnicka, Agencja Wydawnicza „Morex”, Janki k. Warszawy 2011

vogue

Silniejsze działanie lecznicze w przypadku upławów osiągniemy, stosując mieszankę z ziela krwawnika, majeranku, kwiatu jasnoty, liści rozmarynu i kłącza pięciornika. Łyżkę drobno pociętego ziela zmieszanego w równych ilościach należy zalać szklanką wrzątku, krótko zagotować, odcedzić i pić trzy razy dziennie (po jedzeniu).

Jeżeli upławom towarzyszy zwiększone parcie na mocz, a także ból podczas oddawania moczu, to sygnał, że ich przyczyną jest niedostateczna praca nerek. Pijemy wtedy zioła moczopędne: liść brzozy, połonicznik, pączki brzozy, liść mącznicy, liść borówki albo poziomki, ziele nawłoci, skrzyp, rdest ptasi, korzeń wilżyny, lukrecji, kłącze perzu. Należy ich szukać w sklepach zielarskich i zaparzać według przepisów na opakowaniu. Dobrze działają również gotowe preparaty, np. mieszanka Urosan, granulat Urogranu, pasta Fitolizyna, sok z brzozy.

vogue

W przypadku upławów pomoże właściwa dieta. Zaleca się, by oprócz biojogurtów spożywać banany. Najlepiej dodać go do owsianki, z dodatkiem miodu. Obecne w nim związki pomogą zwalczyć intymną dolegliwość. Podobnie zadziała też granat i imbir. Ten ostatni najlepiej przyjmować w mieszance: weź 2 łyżeczki sproszkowanego imbiru i zalej 250 ml wrzątku. Dobrze wymieszaj; pij raz dziennie do czasu, aż uporasz się z upławami. Inne zalecane pokarmy to seler, kalafior, pietruszka, kozieradka pospolita, gujawa, mango, okra, aloes, żurawina, figa, czosnek, kurkuma. Zalecane jest spożywanie zielonej herbaty.

Unikaj natomiast pokarmów słodkich, zwłaszcza słodyczy, pikantnych dań oraz smażonych posiłków. Niewskazana jest też biała mąka. Należy odstawić alkohol, kawę i czarną herbatę. Unikaj żywności z puszki, wysoko przetworzonej oraz fast foodów. Zastąp je świeżymi owocami i warzywami, zbożami, orzechami, chudym mięsem, nabiałem, jajkami, rybami.

Polecane wideo

Komentarze (14)
Ocena: 4.79 / 5
MalaMi (Ocena: 5) 04.02.2018 22:27
Ja byłam u ginekologa, dostałam antybiotyk i probiotyki... dwa tygodnie stosowania i zupełny brak efektów. Podczas oddawania moczu był płacz, bo miałam wrażenie jakbym na otwarta ranę miała wylewany kwas. Dopiero za radą znajomej zaczęłam się myć Lactacydem, kupiłam tampony, tampony maczalam w jogurcie naturalnym i wkładam do pochwy. Dodatkowo jadłam jogurty naturalne żeby przywrócić florę bakteryjną. Pomogło. Wiem, że brzmi to niewiarygodnie, ale pomogło bardzo. Kiedy człowiek nie ma już nic do stracenia próbuje innych sposobów. Gdyby nie to, zapewne wyladawalabym na sterydach. Polecam wszystkim z całego serca. Mało który ginekolog podpowie takie rozwiązanie no kabze trzeba sobie nabić, a i koncernom farmaceutyczne także.
zobacz odpowiedzi (1)
amikka (Ocena: 5) 30.05.2016 11:06
Ja też stosuję lacibios femina przy dolegliwościach intymnych. Bardzo mi odpowiada, że jest doustny, bo przez to niekłopotliwy w użyciu, a bardzo skuteczny w ochronie flory bakteryjnej pochwy
odpowiedz
saszka (Ocena: 5) 26.01.2016 11:06
Przeczytałam ostatnio o wsadzaniu sobie czosnku albo jogurtu do pochwy, ale jakoś to do mnie nie przemawia i zdecydowanie bardziej wolę wziąć kiedy mi coś intymnie dolega probiotyk dla kobiet z odpowiednimi szczepami bakterii. Mój ginekolog polecił mi lacibios femina właśnie ze względu na dobór szczepów bakterii
odpowiedz
alison (Ocena: 5) 19.10.2015 15:15
Jak ostatnio mi się jakieś upławy pojawiły po powrocie z wakacji, to się wyleczyłam lacibiosem femina. To doustny probiotyk, który ma tak dobrane szczepy bakterii, żeby chroniły naszą florę bakteryjną i przywracały jej równowagę. Upławy bardzo szybko zniknęły
odpowiedz
angela (Ocena: 5) 09.03.2015 14:03
Nie mam zaufania ani przekonania do domowych sposobów na dolegliwości zdrowotne.W tym przypadku również.Sama walczyłam z tym intymnym problemem do czasu kiedy miałam dość i poszłam do ginekologa.Dostałam ulotkę leku Lactovaginal (bez recepty).Poczytałam i kupiłam z pewną dozą niepewnośći.Dziś jestem bardzo zadowolona bo na efekt nie musiałam czekać długo:))))
odpowiedz

Polecane dla Ciebie