Co zrobić, gdy bolą piersi?

Intensywne tempo życia, stres, miesiączki - to wszystko naraz powoduje, że co trzecia z nas boryka się z problemem bolących piersi. Co najgorsze, są to bóle związane nie tylko z miesiączką. Jak sobie pomóc?
Co zrobić, gdy bolą piersi?
16.02.2009

Co miesiąc piersi przygotowują się do ciąży i karmienia. Brak naturalnej równowagi pomiędzy hormonami prowadzi do mestalagii. To proces, który powoduje bolesne napięcie mięśni. Jeśli zadbacie o odpowiednią dietę, nauczycie się relaksować, a także wykonywać ćwiczenia, to wszelkie bolączki albo się zminimalizują, albo nie będzie ich w ogóle.

Jeśli piersi podczas okresu i długi czas po miesiączce są powiększone oraz obolałe, warto zbadać poziom prolaktyny w organizmie. Jest to hormon, który stymuluje gruczoły mleczne na wypadek, gdyby kobieta nieoczekiwanie została matką. Pod jego wpływem piersi są obrzmiałe, stają się ciężkie. Po zajściu w ciążę poziom hormonu wzrasta do maksimum, lecz coraz częściej dzieje się tak, że kobiety, które nie są matkami, również borykają się z nadmiarem prolaktyny. Nie ma racjonalnego wytłumaczenia, dlaczego tak się dzieje. Kiedy kobieta intensywnie pracuje, a w dodatku narażona jest na ciągłe napięcie i stres, jej mózg produkuje więcej prolaktyny. Wtedy niezbędne są badania. Wykonuje się je na początku cyklu , nigdy podczas dużego wzburzenia emocjonalnego ani po wizycie u ginekologa.

Według norm, poziom prolaktyny nie powinien przekraczać 20 nanogramów w mililitrze krwi. Warto wspomnieć, że wszelkie leki na depresję czy nadciśnienie powodują wzrost hormonu. W razie wysokiego stężenia podaje się lek o nazwie Bromokryptyna, który przepisywany jest po konsultacji lekarskiej, oczywiście na receptę. Z kolei, jeśli wynik stężenia hormonu nieznacznie odbiega od normy, zaleca się odpoczynek i zażywanie witaminy B6.

Gdy ból ewidentnie występuje przed miesiączką, czyli w drugiej połowie cyklu, to niepokojący dowód na to, że w organizmie równowaga między hormonami - estrogenem i progesteronem jest zaburzona. Ten pierwszy dyktuje wszelkie warunki podczas pierwszej fazy cyklu miesiączkowania. Drugi odpowiada za utrzymanie ciąży i przygotowanie piersi do karmienia. W drugiej fazie cyklu powinno być po równo dwóch hormonów. Gdy tak jest, piersi nie bolą, nie są obrzmiałe i wszystko jest w porządku. Gorzej, gdy progesteronu jest mniej. Powoduje to zatrzymanie wody w organizmie, przez co tkanki piersi nasiąkają nią i stają się duże oraz obolałe. Zalecana jest wówczas wizyta u lekarza.

Polecane wideo

Komentarze (70)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 28.06.2015 15:45
Dziewczyny nie przesądzajcie z tym powiększaniem. Ja mam 80 e. Teraz w ciąży są jeszcze większe. Bolą ciągną w dol ugniataja brzuch. Co za dużo też niezdrowo.
odpowiedz
tututututu (Ocena: 5) 04.05.2014 16:00
Mam 13 lat i piersi bolą mnie cały czas. Jak je rozmasuję, to ten ból mija, ale tylko na chwilę. Wiem, to że bolą, to znaczy, że rosną, ale ostatnio się to stało strasznie nieznośne :/ Eh
odpowiedz
kinga (Ocena: 5) 22.03.2014 19:18
tabletki na powiększenie piersi to totalna ściema ja dałam się nabrać wydałam kupę kasy na różne Bust Up itd.i efektów żadnych.wszystkie na bazie chmielu za tą kasę mogłam się piwa napić a skutki były by takie same
odpowiedz
Kasia (Ocena: 5) 07.03.2014 09:29
Jestem bezdzietna, nawet szansa zajścia w ciąże jest nikła, ponieważ mam problemy z przysadką. Piersi powiekszyły mi sie o 2 rozmiary. Są obolałe, nabrzmiałe, spanie sprawia ból podobnie jak chodzenie. Proszę napisać co robić. Czy jest możliwe pomniejszenie biustu na NFZ?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.01.2014 18:20
Ale mi to pomogło ja nie jestem jakąś dorosłą osobą .
odpowiedz

Polecane dla Ciebie