Cierpię na bolesne owulacje...

Ból nie musi towarzyszyć tylko miesiączce. Zdarza się, że pojawia się również dwa tygodnie przed nią, w czasie jajeczkowania.
Cierpię na bolesne owulacje...
17.09.2013

Podczas owulacji twój organizm wytwarza komórki jajowe. Ma ona miejsce co ok. 28 dni, najczęściej 14 dni przed miesiączką. Choć bóle zazwyczaj kojarzą nam się z menstruacją, również jajeczkowanie może okazać się bolesne. `Czy którejś z was się to przytrafiło? Ból czasem jest tak silny, że nie mogę chodzić` – pisze jedna z forumowiczek.

Ból umiejscowiony jest w podbrzuszu; może występować w okolicy jednego jajnika, a czasem w obydwu. Najczęściej na początku jest ostry, kłujący, następnie staje się tępy. Trwa zazwyczaj od kilku, kilkunastu minut do paru godzin, choć bywa, że nie mija nawet przez kilka dni. Może promieniować w stronę miednicy, pleców, pośladków, nóg, kręgosłupa itp.

Dlaczego boli?

Skąd tak przykre dolegliwości w czasie jajeczkowania? Otóż podczas owulacji dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa w jajniku. Może wtedy wystąpić niewielkie krwawienie; a krew gromadząca się i krzepnąca w jamie otrzewnej może drażnić jej ścianki i tym samym powodować ból. Dopóki uwolniony płyn się nie wchłonie, dopóty ból jest odczuwalny. Jedna z hipotez zakłada również, że ból pojawia się w efekcie gwałtownego napinania się otoczki jajnika, inna mówi natomiast, że ból związany jest ze skokiem estrogenów. 

łazienka

W tym czasie mogą pojawić się nudności, uczucie parcia na pęcherz, poczucie zmęczenia czy plamienie międzymiesiączkowe. Typowy dla owulacji jest wzrost temperatury ciała (zazwyczaj o ok. pół stopnia), wyższe libido, poprawienie stanu włosów i cery.

Walcz z bólem!

Na ból owulacyjny nie jesteś skazana. Jeśli jest dotkliwy, możesz spróbować go załagodzić.

- Przyjmuj duże ilości płynów. Pij wodę mineralną niewielkimi łyczkami przez cały dzień, staraj się przyjmować ok. 2 litry płynów dziennie. Włącz także do diety herbaty ziołowe czy świeże soki owocowe;

- Zrób sobie relaksującą, gorącą kąpiel. Dobrym pomysłem może być dolanie do wody olejku eterycznego. Może to być np. olejek rozmarynowy, eukaliptusowy, jałowcowy, jodłowy, anyżowy, które relaksują i koją ból brzucha;

- Przyłóż do podbrzusza termofor z ciepłą wodą;

- O ile to możliwe, spróbuj się trochę poruszać (gimnastyka, spacer itp.). Umiarkowany wysiłek fizyczny pomaga w wielu dolegliwościach bólowych;

- Jeśli musisz w tych dniach normalnie funkcjonować, a ból ci to uniemożliwia, zaopatrz się w leki przeciwbólowe – pamiętaj jednak, aby nie przekraczać dziennej maksymalnej dawki, którą poznasz, czytając ulotkę. Ulgę może również przynieść lek rozkurczowy (np. No-spa).

Kiedy do lekarza?

Jeśli ból powraca i utrudnia ci funkcjonowanie, spotkaj się z ginekologiem. Może się bowiem okazać, że to wcale nie bolesna owulacja, a rozwijająca się w twoim organizmie choroba, np. stan zapalny jajnika, torbiel, stan zapalny narządów płciowych, ciąża pozamaciczna. Nie zwlekaj z wizytą, szczególnie gdy pojawiły się nudności i wymioty, osłabienie, senność, zmiana w śluzie itp.

W niektórych przypadkach ginekolog może zasugerować czasowe zablokowanie owulacji antykoncepcją hormonalną.

Chcesz sama sprawdzić, czy to ból towarzyszący jajeczkowaniu? Zrób test owulacyjny (test LH) – kupisz go w aptece bez recepty. Pomaga on ocenić stężenie hormonu luteinizującego w organizmie, który wytwarza przysadka mózgowa. Na kilka dni przed owulacją ilość tego hormonu wzrasta. Największą wartość osiąga na 24 do 36 godzin przed jajeczkowaniem.

Pomyśl o laparoskopii

W rzadkich przypadkach zdarza się, że ból owulacyjny jest spowodowany podrażnieniem otrzewnej, cienkiej, gładkiej błony surowiczej, która wyściela ściany jamy brzusznej i miednicy oraz pokrywa całkowicie lub częściowo położone w tych jamach narządy. W takim wypadku lekarz może zalecić laparoskopię, czyli wziernikowanie jamy otrzewnej. Laparoskopia służy do diagnostyki jamy otrzewnej, wykonywania biopsji oraz szeregu zabiegów. W czasie badania lekarz nie tylko stawia diagnozę, ale może też rozpocząć leczenie. Zalety laparoskopii to mała inwazyjność, mniejsza liczba powikłań, krótszy okres rekonwalescencji czy lepszy efekt kosmetyczny.

Z badań wynika, że z bólem owulacyjnym zmaga się co trzecia kobieta; ok. 17 proc. z nas odczuwa go przy każdym cyklu.

EPN

Polecane wideo

Komentarze (32)
Ocena: 5 / 5
Aga (Ocena: 5) 21.03.2017 10:27
Ja mam tak bolesne ze jak jest apogeum to gryze sciany. Bol rozlewa sie po calym podbrzuszu i ciagnie do plecow i odbytu tak ze nie moge siadac:( ale najgorsze ze odczuwam to juz kilka dni przed:( jestem przebadana przez 2 ginekologow i kazdy rozklada rece i mowi taka uroda. Zaproponowali mi tylko leki przeciwbolowe poniewaz mam klopoty z waga wiec antykoncepcja niestety odpada. Najdziwniejsze dla mnie jest to ze kiedys tak nie mialam:( od kilku lat najpierw czulam zwykly bol a od roku jest on tak nasilony ze zbiera mnie na wymioty i mam caly dzien z glowy
zobacz odpowiedzi (1)
trusia (Ocena: 5) 07.03.2014 00:29
ja na szczęście może zbyt bolesnych miesiączek nie mam ale podczas owulacji mam takie bóle, że bez czegoś rozkurczowego typu nospa czy galospa nie dałabym chyba rady. Fajny artykuł, a już myślalam, że ze mną coś nie tak
odpowiedz
etain (Ocena: 5) 18.09.2013 21:04
nie ma co kochane, matka natura nas nienawidzi
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 18.09.2013 04:27
no tak musi mnie zerznac murzyn ,zeby mi owulacje nie dokuczaly,dzieki za recepte,teraz musze tylko wycieczke do afryki zakupic i dac sie zerznac wszystkim tubylcom w buszu!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.09.2013 02:20
ja co miesiac umieram z bolu i to juz tydzien przed okresem z powodu piersi .. ;| katastrofaaa
odpowiedz

Polecane dla Ciebie