Antykoncepcja po porodzie (jak się zabezpieczyć, żeby znowu nie zaciążyć?)

Kiedy maluch pojawi się na świecie, warto pomyśleć o zabezpieczeniu przed kolejną ciążą.
Antykoncepcja po porodzie (jak się zabezpieczyć, żeby znowu nie zaciążyć?)
15.05.2012

Ciąża to wspaniały czas pozbawiony troski o... antykoncepcję. Lokator w brzuszku już jest, możemy zatem nie myśleć o zabezpieczeniu. Ciąża jednak mija szybciej, niż mogłoby się wydawać. Połóg także. I znów stajemy przed dylematem wyboru odpowiedniej metody antykoncepcji.

Niepłodność laktacyjna

Choć karmienie piersią zapewnia tzw. niepłodność laktacyjną, to jednak - aby ona zaistniała - musi być spełniony szereg warunków, a długość jej trwania jest bardzo indywidualną sprawą. - U kobiet karmiących piersią, wydzielana jest obficie prolaktyna – hormon hamujący owulację i tym samym uniemożliwiający zajście w kolejną ciążę - wyjaśnia Aleksandra Demiańczyk, biolog, ekspertka ds. kobiecej płodności. - To naturalne działanie biologii, która daje kobiecie czas, aby jej organizm doszedł do siebie po trudach ciąży i porodu.

Antykoncepcja po porodzie

Zastrzyk domięśniowy

Inną metodą antykoncepcji dla kobiet po ciąży jest hormonalny zastrzyk domięśniowy. Zawiera on progestagen (syntetyczny progesteron), hamujący owulację, rozwój błony śluzowej i zagęszczający śluz szyjkowy, stwarzając barierę dla plemników. Jest to dobra metoda dla kobiet cierpiących na choroby układu pokarmowego. Zastrzyk robi się co trzy miesiące. Niestety, z tej metody antykoncepcji nie można zrezygnować z dnia na dzień, a powrót po pełnej płodności jest możliwy dopiero po około roku od momentu jej odstawienia. Z zastrzykiem problem jest jednak taki, że jeśli organizm nie będzie go tolerował i wystąpią skutki uboczne (spadek libido, przybranie na wadze, pogorszenie cery, huśtawki nastrojów), ustąpią one dopiero po około trzech miesiącach – czyli dopiero w momencie, gdy trzeba będzie zrobić kolejny zastrzyk.

Warto wówczas pamiętać, że dobrą, nieingerującą w zdrowie metodą antykoncepcji jest prezerwatywa.

Antykoncepcja po porodzie

Powrót do płodności

Trudno przewidzieć dokładnie moment, w którym cykl zaczyna funkcjonować na nowo, stąd wiele ciąż – niespodzianek następujących po sobie. Ile trzeba czekać na pierwszą owulację po porodzie? Nie da się tego jednoznacznie stwierdzić. Są panie, które pierwszą miesiączkę dostają już pół roku po porodzie, są takie, które po 2-3 miesiącach, i są również takie, które czekają rok albo dłużej.

Kobieta, która ma wprawę w samoobserwacji zauważy z pewnością symptomy zbliżającego się okresu płodnego, bywa jednak, że nawet bardzo doświadczone panie nie mają pewności, ponieważ po porodzie cykl często ulega zmianie. - Wiele kobiet wychwytuje pierwsze symptomy płodności takie jak np. bardziej obfity śluz - zaznacza Aleksandra Demiańczyk. - Nie da się jednak ukryć, że pierwsze miesiące po porodzie są okresem trudnym i wymagającym dla kobiety. Oto musi dbać przede wszystkim o maleństwo, być skupiona na jego potrzebach, do tego często kobieta w tym czasie nie wysypia się dostatecznie, jej dieta także jest inna. Organizm może zachowywać się inaczej, na przykład śluz może być słabo widoczny. Na pewno w samoobserwacji pomagają komputery cyklu Lady-Comp czy Pearly – codzienny pomiar temperatury zajmuje niecałą minutę, a pozwala kobiecie śledzić zmiany zachodzące w jej cyklu w niezwykle wiarygodny sposób: będzie wiedziała kiedy nastąpiła już owulacja i stosunek bez zabezpieczenia i bez ryzyka ciąży jest możliwy.

Antykoncepcja po porodzie

A hormony? 

- Młodym matkom oferuje się pigułkę jednoskładnikową, zawierającą tylko progestagen - tłumaczy Aleksandra Demiańczyk. - Jednakże, zarówno WHO, jak i wielu lekarzy odradza stosowanie tego rodzaju antykoncepcji w okresie karmienia piersią.

Dlaczego? Otóż większość kobiet nie wyobraża sobie stosowania antykoncepcji hormonalnej po porodzie, głównie ze względu na to, że hormony przenikają do mleka, którym karmi się niemowlę. Choć do pokarmu dostają się jedynie śladowe ilości, trudno jednoznacznie stwierdzić, w jaki sposób wpłyną one na rozwijające się, maleńkie dziecko.

Zobacz także:

Spermicydy, czyli zabójcy plemników

Jakie zalety mają globulki, pianki, kremy i tabletki dopochwowe? Ile kosztują? Dla kogo są wskazane?

Ponad połowa ciąż bierze się z wpadki! Czyżby kobiety za bardzo ufały pigułkom?

Liczba nieplanowanych poczęć rośnie w zastraszającym tempie.

Polecane wideo

Komentarze (27)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 26.02.2019 14:16
Ja po porodzie nie wróciłam do antykoncepcji hormonalnej. W czasie starań o maleństwo używałam monitoringu cyklu, który bardzo pomógł mi w czasie powiększania rodziny. Po ciąży komputer cyklu myway służy mi jako naturalna antykoncepcja, wyznacza moje dni płodne i wówczas wiem, że muszę się zabezpieczać. Swój komputer kupiłam na stronie naturalnaplodnosc.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.05.2012 21:56
Tytuł żałosny - papilocie ogarnij się!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.05.2012 16:46
ZACIĄŻYĆ?! Tak ciężko napisać po prostu "zajść w ciążę", i tym samym nie razić w oczy tym kolokwializmem?
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 15.05.2012 14:03
często zdarza się tak, że kobiety zachodzą w ciążę kilka tygodni po porodzie. To musi być szok dla organizmu
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.05.2012 12:33
Fuuuuuuu
odpowiedz

Polecane dla Ciebie