Kategorie
 1. Papilot.pl
 2. >
 3. Zdrowie
 4. >
 5. Ginekolog
 6. >
 7. Miesiączkę można przesunąć!

2009-11-05

Miesiączkę można przesunąć!

2009-11-05

Zbliża się ważna impreza, wyjazd na urlop albo własny ślub i wiesz, że niebawem zacznie się okres? Medycyna zna sposoby na przesunięcie miesiączki, tak byś mogła w pełni cieszyć się ważnymi chwilami bez bólu czy dyskomfortu.

Miesiączkę można przesunąć!

Miesiączkę można przesunąć!

-->Jeszcze kilka lat temu pomysł, by kobieta mogła sama, bez szkody dla zdrowia, przesuwać termin miesiączki, wydawał się niemalże herezją. Uważano, że okres, choćby to było tylko wymuszone krwawienie – co ma miejsce u kobiet zażywających pigułki antykoncepcyjne – powinien przychodzić z comiesięczną regularnością. Dziś o możliwości manipulowania cyklem informują ulotki dołączone do pigułek antykoncepcyjnych. Przyjmując je bez siedmiodniowej przerwy, możesz, nawet bez konsultacji z lekarzem, przesunąć krwawienie o kilka tygodni.

Wiele z nas korzysta z takiej możliwości, by np. nie zepsuć sobie romantycznego wyjazdu we dwoje. Z badań przeprowadzonych przez międzynarodowy instytut badawczy SKIM Analytical Healthcare wynika, że 28 proc. Polek stosujących tabletki wykorzystywało je do opóźnienia krwawienia, a ponad połowa kobiet byłaby skłonna zdecydować się na przedłużony schemat stosowania pigułek. Jeszcze wyższy jest odsetek kobiet, które chętnie zrezygnowałyby z krwawienia na dłużej, wśród uskarżających się na PMS. Według brytyjskich naukowców, wynosi on 70 proc. Jednak większość pań o tym, że istnieje taka możliwość, dowiedziała się z ankiety.

Lekarze potrafią zatrzymać miesiączkę bez szkody dla zdrowia kobiety od kilkudziesięciu lat. Korzystali z tej możliwości w przypadku pacjentek z chorobami krwi, poddawanych chemioterapii i chorych psychicznie. Ginekolodzy nie widzieli jednak powodu, by powstrzymywać krwawienie u zdrowych kobiet. Aż do czasu opublikowania głośnej książki: „Czy menstruacja jest zbędna?”. Sheldon Segal i Elsimar Coutinho, dwaj naukowcy o światowej renomie, stwierdzili, że miesiączki przynoszą nam tyle pożytku, co praktykowany w średniowieczu zabieg upuszczania krwi. Zgromadzili wiele poważnych dowodów na poparcie tej tezy. Przeciętna kobieta traci w ciągu życia aż 30 litrów krwi, a wraz z nią wiele cennych dla organizmu substancji. Z każdą kolejną miesiączką rośnie prawdopodobieństwo zachorowania na raka jajników i kilka innych nowotworów narządów kobiecych – to dlatego kobiety, które nie rodzą dzieci, a więc przeżywają więcej pełnych cykli, są na nie bardziej narażone. Problemy związane z miesiączką stanowią połowę wszystkich dolegliwości ginekologicznych.

Aż 90 kobiet na 100 odczuwa nieprzyjemne objawy związane z menstruacją, a u jednej trzeciej z nich zakłócają one wykonywanie codziennych czynności. Katalog tych dolegliwości jest zadziwiająco obszerny: od bólu w obrębie miednicy, poprzez wzdęcia, tkliwość piersi, nudności i wymioty, obrzęki, aż po ciężkie migreny i krwotoki. Nieprzypadkowo „the curse”, angielskie określenie miesiączki, oznacza także klątwę. W dodatku menstruacja to nie tylko krwawienie, ale szereg zmian na poziomie hormonalnym, które sprawiają, że jesteśmy w tym okresie bardziej rozchwiane emocjonalnie, łatwiej popadamy w depresję, tracimy energię i chęć do życia. Napięcie emocjonalne związane z krwawieniem odbija się negatywnie na kontaktach międzyludzkich. Spada wydajność pracy – jak obliczyli amerykańscy specjaliści z firmy Texas Instruments, aż o jedną czwartą.

„Nie ma drugiego takiego schorzenia, które dotykałoby tak wiele osób w regularnych odstępach czasu i które mimo to nie stało się priorytetowym przedmiotem zainteresowania specjalistów od problemów zdrowia publicznego i reprezentantów władz” – napisała na łamach brytyjskiego magazynu medycznego „Lancet” Charlotte Ellerston z Population Council, instytucji badającej problemy zdrowotne. Ależ miesiączka nie jest chorobą. To zjawisko fizjologiczne, zgodne z naturą! – natychmiast zaprotestowali zwolennicy regularnych menstruacji. Wydaje się, że jest to argument nie do podważenia.

Zdaniem Segala i Coutinho, natura wcale nie zaprogramowała nas na tyle krwawień, ile przeżywa współczesna kobieta. Nasze prababki miesiączkowały co najwyżej 160 razy w życiu: dojrzewały kilka lat później, wcześnie zachodziły w ciążę, wiele razy rodziły lub roniły, karmiły piersią, prawdopodobnie także wcześniej przekwitały. Obecnie kobieta przeżywa nawet 450 cykli rozpoczynających się krwawieniem i stąd właśnie szkodliwość miesiączek. Wielu naukowców te argumenty jednak nie przekonują.

Jednym z ciekawszych głosów w tej dyskusji była teza Margie Profet, specjalistki od biologii ewolucyjnej z Uniwersytetu Berkeley. Profet udowodniła, że krew miesiączkowa zawiera więcej niż normalnie makrofagów, komórek, które niszczą szkodliwe drobnoustroje i inne patogeny przedostające się do organizmu kobiety podczas współżycia. Jej zdaniem miesiączka to „wielkie porządki” w układzie rozrodczym, szczególnie potrzebne kobietom aktywnym seksualnie. „Miesiączka to krwawe łzy zawiedzionej macicy” – cytuje Hipokratesa prof. Romuald Dębski. Tłumaczy, że miesiączka jest po prostu sygnałem, iż coś się nie udało. Nie doszło do zapłodnienia, przygotowania podjęte przez organizm okazały się bezcelowe.

Już Hipokrates zastanawiał się, do czego potrzebne jest krwawienie. Doszedł do wniosku, że „wypędza z kobiety złe humory”, które nasilają się pod koniec miesiąca. Hipokratesa można więc uznać za odkrywcę zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Nie mógł on jednak wiedzieć, że jeżeli nie będzie miesiączki, to znikną także nieprzyjemne objawy ją poprzedzające.

"Zahamowanie miesiączki, a przynajmniej zmniejszenie krwawień, jest skutkiem ubocznym stosowania nowoczesnych środków antykoncepcyjnych. Ale nie jest to już działanie niepożądane, a wręcz odwrotnie: pewnego rodzaju bonus!" –mówi prof. Dębski. Wymienia szereg medycznych wskazań: endometrioza, torbiel jajnika, niedokrwistość, migreny na tle miesiączkowym, mięśniaki macicy.

"Od dwóch lat miesiączkuję raz na pół roku, przez sześć miesięcy łykając pigułki paczka w paczkę" – mówi Małgosia, 30-letnia pracownica banku. "Nie odczuwam żadnych skutków ubocznych. No, może poza faktem, że przytyłam kilka kilo. Ale to chyba dlatego, że kiedyś podczas miesiączki leżałam, zwijając się z bólu i nie mogłam nic przełknąć. Teraz już mogę". Głównym problemem Małgosi są negatywne reakcje otoczenia: "Mama, babcia, a nawet koleżanki przekonują mnie, że robię sobie krzywdę i mój organizm wkrótce się zemści za złe traktowanie. Nie zajdę w ciążę, przedwcześnie zacznę przekwitać, itd.".

Według specjalistów, przerwy na krwawienia nie mają wpływu na powrót płodności po odstawieniu antykoncepcji. Nie ma też żadnych powodów, by przypuszczać, że brak krwawień przyspiesza menopauzę. Obawy kobiet wynikają w dużej mierze z nieznajomości własnej fizjologii. Jeśli rozrost śluzówki macicy jest kontrolowany przez hormony zawarte w pigułkach, to nabłonek po prostu nie musi się złuszczać. Ale decyzja o zatrzymaniu krwawień musi być dokładnie przeanalizowana przez kobietę i lekarza.

Z badań prowadzonych przez zespół z Eastern Virginia Medical School w Norfolk wynika, że u kobiet przyjmujących pigułki nieprzerwanie przez rok, często pojawiają się niekontrolowane plamienia. Z tego powodu i ze względów psychicznych – poczucie utraty kobiecości, niepokój o stan zdrowia, niepewność co do skuteczności antykoncepcji – aż 60 proc. kobiet zrezygnowało ze schematu „raz na rok”. "Dotyczy to przede wszystkim pacjentek, które oceniały dolegliwości związane z miesiączką jako umiarkowane. Jeśli natomiast objawy te były nasilone, kobiety akceptowały nową terapię" – tłumaczy dr Paula Adams Hillard, ginekolog-endokrynolog z Uniwersytetu Cincinnati.

Lekarze nie polecają jednak, by z krwawień rezygnowały kobiety, które mają bardzo skąpe miesiączki. Oznacza to, że śluzówka macicy nie rozrasta się w sposób prawidłowy i stan ten może ulec pogorszeniu. Zatrzymywania miesiączek nie zaleca się też kobietom bardzo młodym i tym, co do których zachodzi obawa, że mogą mieć kłopoty z płodnością.

Lawrence M. Nelson z Narodowego Instytutu zdrowia w USA jest zdania, że cykliczna menstruacja świadczy o dobrym zdrowiu kobiety. Jak stwierdził Nelson na łamach brytyjskiego magazynu „New Scientist”, przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych i antymiesiączkowych może utrudnić wykrycie objawów zaburzeń funkcji jajników. Oczywiście należy też brać pod uwagę przeciwwskazania do stosowania danego środka antykoncepcyjnego, np. palące kobiety po 35. roku życia powinny raczej zdecydować się na hormonalną wkładkę domaciczną, a nie na klasyczne dwuskładnikowe pigułki.

Artykuł pochodzi z magazynu "Zdrowie Kobiety", nr 1/2007

Zobacz także:

Obalamy antykoncepcyjne mity!

Czy pigułka szkodzi? Czy daje większe bezpieczeństwo niż prezerwatywa? Na te i inne pytania odpowiada ginekolog.

Wasze listy: „Urodziłam jako 15-latka!”

Magda żałuje, że zawczasu nie pomyślała o antykoncepcji. Bardzo kocha swojego synka, ale wie, że powinien przyjść na świat kilka lat później…

Komentarze (211). Ocena artykułu 5 na 5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu (1-5)

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 1. XYZ (Ocena: 5) 2016-02-10 19:13:56 zgłoś do usunięcia re: Miesiączkę można przesunąć!

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Nie zamierzam do 40 czy 50 roku życia użerać się z zas***ą miesiączką. Wszystkim, którzy mówią, że to normalne i powinnam się cieszyć, bo mogę mieć dzieci szczerze mam ochotę zasadzić serdecznego kopa w tyłek. Co takiego jest w tym do radości? Comiesięczne umieranie i nastrój tak dołujący, że mam ochotę przeprowadzić własnoręcznie histerotomię? A nasz "kochany" polski ciemnogród w niczym nie pomoże. Nie usuną niczego, bo jest zdrowe. Ale fakt, że doprowadza to do koszmaru się już nie liczy. Mogłaby być śmierelność wysoka na miesiączkę, oni by stwierdzili, że to wina kobiety. Zamierzam wybrać się do ginekologa, ale oczywiście żeby w naszym kraju dostać się do lekarza, trzeba czekać w kilkumiesięcznej kolejce. W tym czasie zacznę się modlić o przedwczesną menopauzę. Jedno i drugie byłoby zbawieniem.

 2. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 3. IwonaCh (Ocena: 5) 2015-09-15 16:24:29 zgłoś do usunięcia re: Miesiączkę można przesunąć!

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  teraz dostępne są tabletki antykoncepcyjne o wydłużonym schemacie stosowania przyjmuje je się nieprzerwanie przez 91 dni. Krwawienie jest tylko raz na kwartał co daje nam dodatkowych 50 dni aktywnych w roku :)

 4. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 5. Ania (Ocena: 5) 2014-06-26 9:39:08 zgłoś do usunięcia re: Miesiączkę można przesunąć!

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Ja przez miesiączkę musiałam rzucić szkołę. Najpierw trwała mi 12-14 dni i pojawiała się co 2 tygodnie. Do lekarza się dostać nie mogłam, bo do dziecięcego ginekologa byłam za stara, a do lekarza dla dorosłych za młoda. Każdy okres oznaczał ból brzucha, drętwienie połowy pleców i ostra biegunka z wymiotami trwająca po kilka godzin. Potem było jeszcze gorzej, bo okres trwał trzy tygodnie, a odstęp był zaledwie tygodnia. To było w liceum - musiałam przerwać naukę. Kiedy w końcu w wieku 18 lat mogłam dostać się do lekarza miałam okres już od trzech miesięcy bez przerwy. Pan doktor dał mi tabletki na zatrzymanie okresu, które łykam już dzień w dzień przez trzy lata. Nie planuję dzieci, ale zasrane Polskie prawo zabrania usunięcia macicy, bo fizycznie macica jest zdrowa. Nie mam żadnych zmian rakowych, mięśniaków, torbieli ani nic. Problem tkwi w hormonach i jedyne co można to brać tabletki. Niby wszystko pięknie, ale wystarczy, że trafi się sezon urlopowy, a mi zabraknie zapasu leków i cały horror rozpoczyna się na nowo. Dlatego jak słyszę ludzi mówiących, że "miesiączka jest naturalna", "to oznaka kobiecości" i krytykujących zatrzymanie okresu czy wycięcie macicy mam ochotę dać w mordę. Miesiączka zniszczyła mi życie. Niedługo kończę 21 lat. We wrześniu idę do klasy maturalnej w szkole dla dorosłych. Od wielu lat walczę z nadwagą wywołaną antykoncepcją, którą dostawałam zanim dostałam się do normalnego lekarza. Żyć mi się nie chce. Nie mogę mieć żadnych planów, bo wystarczy, że zabraknie mi leków i jestem żywym trupem :/ Obecnie chce tylko zdać maturę i uzbierać pieniądze na prywatne usunięcie macicy za granicą, bo Polska jest przeciw ludziom. Pozdrawiam.

 6. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 7. Palala (Ocena: 5) 2014-06-09 21:02:02 zgłoś do usunięcia re: Miesiączkę można przesunąć!

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Ci wszyscy faceci "profesorowie" tacy mądrzy, bo nigdy nie doświadczali takiego bólu jak my i to co miesiąc!

 8. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 9. Anonim (Ocena: 5) 2013-11-03 16:27:11 zgłoś do usunięcia re: Miesiączkę można przesunąć!

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Mam nadzieję ze za jakies 2 lata, bedą jeszcze lepsze rozwiazania. :/ czekam z niecierpliwomścią, z chęcią zatrzymam swój okres. :^^

 10. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 11. Anonim (Ocena: 5) 2013-11-03 16:25:01 zgłoś do usunięcia re: Miesiączkę można przesunąć!

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Naprawdę zadroszczę kobietom mającym mało bolesne miesiaczki. Moja trwa 5-7 dni, i od 1 dnia przed okresem, aż do ostatniego dnia, nie mogę chodzic czasami, jak licze moje "cierpienie" dziennie to w sumie około trzy godziny, ale dla mnie to wieczność! To nie fair,że faceci wiodą zupełnie inne życie , bez tego h***stwa, a my musimy się z tym męczyć. Włosy sobie z głowy potrafie wyrywać, i jeszcze dochodzi do tego to, ze nikt z mojego otoczenia, nie ma tak bolesnych cykli, i nikt nie rozumie , jak bardzo to boli!

 12. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 13. Anonim (Ocena: 5) 2013-07-28 14:11:12 zgłoś do usunięcia re: Miesiączkę można przesunąć!

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Ja mam 14 lat i mam brać tabletki?

 14. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 15. Anonim (Ocena: 5) 2012-07-13 17:49:57 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Matko! Ja mam 11 lat i mam miesiączkę! Będę się z tym męczyła do menopauzy, czyli ok. jeszcze 40-50 lat

 16. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 17. Anonim (Ocena: 5) 2012-04-19 18:48:16 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  jak wywołac okres czy jest sposób?

 18. dfgdxcv (Ocena: 5) 2015-10-01 20:30:04 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  po cholerę ci to? módl się, żeby nadszedł jak najpóźniej

 19. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 20. Anonim (Ocena: 5) 2012-03-12 23:58:12 komentarz zgłoszono do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Tutaj wpisz treść komentarza do Miesiączkę można przesunąć!...

 21. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 22. Anonim (Ocena: 5) 2011-09-02 1:19:12 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Mam 20 lat a miesiączkuję od 8 lat. 2 lata temu leczyłam się tabletkami hormonalnymi by okres był regularny. Moje miesiączki bywały różne ale najczęściej występuje ból brzucha ( raz mocny, raz słaby ) w pierwszym dniu, później bólu nie ma. Okres średnio trwa 4 dni. Tylko bardzo przeszkadza mi to, że tydzień przed miesiączką pobolewa mnie brzuszek i piersi :/ Też bywa to różnie. Czasami w ogóle nie odczuwałam bólu piersi i brzucha więc obawiam się, że miesiączki nie będzie i mogę być w ciąży. Także naprawdę mój organizm płata mi figle :) Nie potrafię go okiełznać, robi sobie ze mną co chce hehe :)) Tak naprawę cieszę się jedynie, że mimo to jestem zdrowa i mam nadzieję, że będzie tak zawsze, bo nie wyobrażam sobie życia bez dzieci :)

 23. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 24. Anonim (Ocena: 5) 2011-07-11 14:04:09 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  A ja najpierw tak przez pierwszy rok miałam okropny... Pamiętam do dziś, nie mogłam leżeć!!!!!!!!!! Po prostu byłam bliska śmierci, tak bolał mnie brzuch i głowa+wymioty. Trwało to z godzinę, a dla mnie jak cała wieczność. W końcu udało mi się zasnąć. Potem, już nigdy mnie tak nie bolało( najwyżej tyciu-tyciu, ale ja rozumiem, że muszą tam być słabe skurcze, bo tak jest) a tabletek nigdy nie brałam bo mam słabe serce( tylko parę razy w szkole w ciągu pierwszego roku u pielęgniarki, bo lekcje były koszmarem)

 25. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 26. Anonim (Ocena: 5) 2010-11-29 16:09:00 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  ja mam średnio (około) 9-10 dniowy co 17-20 dni. Dostałam rok temu i mam już serdecznie dosyć!!!! ja na lekcji nie mogę wytrzymać bo podpaska+tampon po 1 lekcji musze zmieniać tampa i jak bym nie miała do tego podpaski to naspodniach już bym miała dawno. Już dawno o tym myślałam żeby coś z tym zrobić a dzieci nienawidze więc bym nie rospaczała jak bym ich mieć nie mogła

 27. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 28. Anonim (Ocena: 5) 2010-08-23 15:42:33 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  JA nie mam aż takich męczących w nocy nic nie leci ale kiedy wstaję to jak wodospad podpaska łazienka majtki całe w krwi !! pierwszego dnia też jest okropnie ale biorę 2 nospy i przestaje bolec na 3 godz. czwartego dni rano nic nie leci normalnie luksus ale po południu znowu zaczyna mnie boleć brzuch i podpaska zmieniana co 30 min :((

 29. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 30. Anonim (Ocena: 5) 2010-06-11 12:28:54 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  fajny artykuł! A ja mam 27 lat , miesiączkuje od 12roku życia i od pierwszej hwili jak dostałam okres wiedziałam ze niechce go nieć... całe 4-5 dni leże i zzeram 4 paczki tab przeciwbólowych a one jak by nie działały ... i wyciekam jak świnia . Niechce dzieci i zrezygnowałabym z checią z płodnośći na rzecz miesiączki... kił wie po co jest potrzebna tak w rezultacie... Facetom nigdy nic takiego nie dolega , i to cyklicznego... :(

 31. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 32. Anonim (Ocena: 5) 2010-01-08 16:37:27 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  „Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

 33. Anonim (Ocena: 5) 2010-03-18 14:59:36 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Nie przejmuj się dostaniesz na pewno, weż aspiryne i gorącą kompiel =)

 34. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 35. Anonim (Ocena: 5) 2009-11-15 14:26:53 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  nie widzę związku artykułu z tytułem rozumiem, że tytuł musi przyciągać ale tez nie moze byc tak, że gdy sie przeczyta artykuł czuje się zawód i niedosyt a tak jest po przeczytaniu wielu waszych artykułów polecam barziej precyzyjny dobór tytułu

 36. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 37. Anonim (Ocena: 5) 2009-11-14 20:44:25 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  zawsze podczas miesiączki umieram i nie mogę normalnie funkcjonować, już przy drugiej miesiączce (miałam wtedy 12lat) zaczęłam stosować tampony, bo to o troszeczkę poprawiało mój komfort, ale to nie zmienia faktu, ze zawsze powtarzam: mogę zrezygnować z płodności byle się tego ch******a pozbyć. Artykuł bardzo mądry, pewnie w niedalekiej przyszłości również skorzystam z tego sposobu, oczywiście po konsultacji z lekarzem. :D

 38. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 39. Anonim (Ocena: 5) 2009-11-12 10:49:58 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  a mi sie kilka razy w zyciu zsdarzylo tak ze okres mi wypadal akurat jak jechalam na tropikalne wakacje:/ ale robilam wtedy tak,, ze bralam tabletki anty normalnie opakowanie po opakowaniu nie wystepje wtedy okres i raz kiedys mozna sobie na to pozwolic

 40. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 41. Anonim (Ocena: 5) 2009-11-10 16:49:07 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Pani Macico, to ja o miesiączkę bym prosiła, ale za dwa miesiące.

 42. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 43. Anonim (Ocena: 5) 2009-11-09 12:50:08 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  ja umieram przez tydzien przed okresem tydzien okresu i 3 dni po okresie?!

 44. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 45. Anonim (Ocena: 5) 2009-11-08 15:44:30 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  gdy pojawia się ból, to tylko w jednym dniu podczas całej miesiączki. potem jest ok. pozostaje tylko dyskomfort, że coś tam na dole leci...

 46. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 47. Anonim (Ocena: 5) 2009-11-07 21:47:24 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Wreszcie jakiś konkretny artykuł

 48. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 49. Anonim (Ocena: 5) 2009-11-07 15:30:56 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  juz mi sie robi niedobrze od tego zacheciania do antykoncepcji na waszej stronie..

 50. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 51. Anonim (Ocena: 5) 2009-11-06 23:14:10 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  chcesz zostać trendsetterką maybelline i otrzymywać darmowe próbki kosmetyków? napisz na gg 9376837 a wyślę Ci zaproszenie:) WARTO

 52. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 • Komentarze strona 1 z 4
 • REKLAMA:
  Head of Sales Team: gracjan.chagowski@marquard.pl
  Manager ds. Sprzedaży Agencyjnej / Online: jaroslaw.grzywaczewski@marquard.pl
  Manager ds. Projektów Specjalnych: joanna.kopacz@marquard.pl
  Specjalista ds. projektów specjalnych online: aleksandra.aleksandrowicz@marquard.pl
  Traffic: aleksandra.pigula@marquard.pl
  Traffic: malgorzata.pigula@marquard.pl

 • KONTAKT Z REDAKCJĄ:
  ul. Wilcza 50/52
  00-679 Warszawa
  redakcja(at)papilot.pl
  tel: 692 460 196
 • popularne tematy:
  , , , , , ,

Wchodząc dalej oświadczasz, że masz ukończone 18 lat. Czy chcesz przejść dalej?

Tak Nie