Grzybica pochwy - wstydliwy problem

Ta nieprzyjemna dolegliwość dotyka około 75% kobiet i jest bardzo trudna do wyleczenia. Objawia się świądem, pieczeniem oraz bólem przy oddawaniu moczu. Jeśli zaobserwowałaś u siebie któryś z tych objawów, koniecznie zobacz, jak je zwalczyć!
Grzybica pochwy - wstydliwy problem
02.01.2009

"Czy mogli byście napisać coś o grzybicy pochwy ten problem dotyka 75% kobiet i nie ma skutecznego leku ja od roku mam nawroty i nie mogę się wyleczyć może warto ostrzec inne dziewczyny POZDRAWIAM"

Grzybicę pochwy wywołuje grzyb z rodzaju Candida. Dotyka ona około 75% kobiet. Wbrew pozorom, głównym źródłem jej zakażenia nie jest duża aktywność seksualna czy częste zmiany partnerów. Jako najczęstszy powód zarażenia lekarze wymieniają samozakażenie się szczepami grzybiczymi, pochodzącymi z dolnego odcinka własnego przewodu pokarmowego, czyli z odbytu.

Pojawieniu się grzybicy pochwy sprzyja również nieodpowiednia higiena osobista – zbyt rzadkie podmywanie okolic pochwy, noszenie nieoddychającej, ciasnej bielizny, korzystanie ze wspólnych ręczników i kosmetyków (np. mydeł) czy nieodpowiednia higiena w czasie miesiączki. Z drugiej strony, na grzybicę pochwy narażone są również kobiety, które nadmiernie dbają o higienę osobistą, stosując żele i płyny o silnym działaniu zasadowym i bakteriobójczym. Oprócz tego, siedliskiem grzybów są baseny, sauny, hotele oraz publiczne toalety.

Rozwojowi grzybicy pochwy sprzyjają również niektóre choroby (szczególnie cukrzyca i otyłość), niedobory żelaza i witamin oraz ciąża, w trakcie której spada ogólna odporność organizmu. U wielu kobiet zarażenie tą chorobą następuje po kuracji antybiotykowej lub po zażywaniu niektórych leków.

Niestety, grzybica może zostać łatwo przeniesiona na partnera seksualnego, szczególnie jeśli nie używamy zabezpieczenia w postaci prezerwatywy. U zakażonych mężczyzn na żołędziu prącia pojawiają się grzybicze naloty w formie białawych plam.

Objawy

Typowymi dolegliwościami związanymi z infekcją grzybiczą pochwy są: zaczerwienienie i obrzęk sromu, swędzenie, pieczenie, bóle przy oddawaniu moczu oraz upławy i nieprzyjemny zapach. Objawy mogą występować w różnym nasileniu, mogą czasowo znikać i niespodziewanie powracać.

Metody leczenia

Grzybica pochwy nigdy nie mija sama, a jej leczenie jest żmudne i długotrwałe. Niestety, kurację komplikuje fakt, że w trakcie stosowania leków, grzyby przechodzą w uśpioną fazę przetrwalnikową i po skończeniu leczenia na nowo się uaktywniają, najczęściej ze zdwojoną siłą. Aby temu zapobiec, należy jak najdłużej przyjmować odpowiednie środki, najlepiej pod okiem lekarza ginekologa. Należy pamiętać, że grzybicy nie można wyleczyć domowymi sposobami, a niektóre z nich mogą przyczyniać się do namnażania grzybów. Takie działanie mają np. ziołowe nasiadówki i napary.

Jeśli więc zaobserwowałaś u siebie któryś z objawów grzybicy pochwy, niezwłocznie udaj się do ginekologa, który zaleci odpowiednią kurację. W takich sytuacjach lekarze przepisują zazwyczaj przeciwgrzybicze środki doustne albo preparaty do stosowania miejscowego, np. globulki lub kremy dopochwowe. Oprócz tego, należy się stosować do poniższych zasad:

  • trzy razy dziennie myj okolice pochwy i dokładnie osuszaj je ręcznikiem papierowym,
  • noś bawełnianą, nieuciskającą bieliznę i zmieniaj ją po każdym wysiłku fizycznym,
  • podcieraj się od przodu do tyłu,
  • zamiast tamponów używaj bezzapachowych podpasek,
  • na czas kuracji zrezygnuj z długich, gorących kąpieli w wannie oraz z wizyt na basenie i w saunie,
  • nie używaj żeli, płynów i pianek do higieny intymnej, a zamiast tego stosuj specjalistyczne preparaty farmakologiczne,
  • staraj się nie zażywać antybiotyków, a gdy to naprawdę konieczne, tylko przy infekcjach bakteryjnych
  • codziennie jedz minimum jeden jogurt naturalny oraz ogranicz spożycie cukru, serów i produktów mącznych.

Polecane wideo

Komentarze (229)
Ocena: 5 / 5
bonka (Ocena: 5) 18.04.2018 17:10
ja chyba też mam grzybicę bo swędzi mnie strasznie zarówno wargi sromowe jak i pochwa. ostatnio już się leczyłam ale widocznie nie pomogło... czy znowu mam iśc do lekarza czy może bez recepty cos da radę?
zobacz odpowiedzi (5)
Zuzka (Ocena: 5) 28.08.2016 21:25
Gdybym się wstydziła infekcji intymnych to nigdy nie poszłabym do lekarza i pewnie już bym była w szpitalu. Osoby cierpiące na cukrzycę maja większe prawdopodobieństwo zachorowania na grzybicę. Tylko głupiec unikałby leczenia. Mi pomogła terapia doustna podawana przez siedem dni.
odpowiedz
ramcia (Ocena: 5) 27.06.2016 11:32
Nie ma co się wstydzić, tylko trzeba leczyć, jak się człowiek zakazi, a najlepiej chronić się przed zakażeniem, bo niestety trudno się to leczy. U mnie bardzo dobrze się sprawdza probiotyk lacibos femina, który ma tak dobrane szczepy bakterii, żeby chronić florę bakteryjną kobiety. I odpukać od dawna nie miałam żadnej infekcji
odpowiedz
Nathalie (Ocena: 5) 19.06.2016 12:17
Staram się właśnie raz dziennie zjeść jogurt lub wypić kefir, co by uzupełnić kulturę bakterii :D Fakt, na basenie można coś złapać, różni ludzie tam przychodzą. Dlatego po każdej takiej kąpieli trzeba się dokładnie umyć, zmienić ciuchy. Jak mimo to zaczynają swędzieć dolne partie, trzeba zapisać się do ginekologa. Można też wymienić maile z ekspertem od grzybicy z leczpaznokcie, który podpowie czego konkretnie warto się dowiedzieć.
odpowiedz
gliwia (Ocena: 5) 20.10.2015 11:41
Długo się męczyłam próbując wyleczyć grzybicę, w końcu się udało, ale teraz jestem tak przewrażliwiona na tym punkcie, że jak tylko odczuwam jakąś doleglwiość pochwy czy jak idę na basen to profilaktycznie zaczynam brać probiotyk lacibios femina chroniący florę bakteryjną, żeby nie dopuścić do zakażenia.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie