Wiele matek zadaje sobie to pytanie: Czy można spać z dzieckiem w jednym łóżku? (My postaramy się na nie odpowiedzieć)

27 Stycznia 2017

Zapewnia maluszkowi bliskość rodzica i ułatwia nocne karmienie, a może grozi wyrobieniem złych nawyków czy śmiercią łóżeczkową?

mama i dziecko

Marta nie ma żadnych wątpliwości. Od chwili narodzin Igora, czyli już blisko roku, większość nocy spędza z synkiem u boku. „Karmię smyka piersią, zwykle budzi się ze dwa, trzy razy w nocy na posiłek. Dlatego nie ukrywam, że dla wygody biorę go do swojego łóżka. Nie muszę za każdym razem wstawać i przekładać dziecka do cycka, a później odkładać z powrotem do łóżeczka” – tłumaczy.

Nie jest to jedyny powód. „Po prostu bardzo lubię czuć obok mojego synka, wtulonego we mnie, gdy wiem, że jest mu dobrze i bezpiecznie, że nie rozkopie pościeli i nie będzie bezradnie marzł. Oczywiście wiem, że to niepedagogiczne uczyć dziecko wspólnego spania, że potem pewnie niełatwo będzie odzwyczaić go od tego. Ale na razie nie zamierzam się przejmować, skoro nam obojgu jest z tym dobrze” – dodaje Marta.

„Spanie z dzieckiem ma same plusy, to cudownie obudzić się w nocy i usłyszeć ten słodki oddech albo śmiech przez sen. Fakt, później jest ciężko oduczyć malucha, by spędzał noc we własnym łóżku, ale przecież z czasem każde dziecko w końcu to załapuje. Może nie ma co na siłę go tresować i odstawiać na noc od matki, skoro właśnie teraz najbardziej potrzebuje jej bliskości” – przekonuje Zuzanna, matka ośmiomiesięcznej Oliwki, która oczywiście też śpi z nią w jednym łóżku.

Nic słodszego już dzisiaj nie zobaczysz. Ten maluch... oświadczył się swojej mamie! (W imieniu taty)

„Zapisałam się nawet na szkolenie, gdzie miałam dowiedzieć się, jak mam nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania w swoim łóżku, ale po tygodniu ćwiczeń, gdy mała histeryzowała i rozpaczała, uznałam, że ani ona, ani ja nie jesteśmy gotowe na takie przeżycia. I śpimy sobie razem” – wyjaśnia. „Poza tym wyczytałam gdzieś w internecie, że spanie z dzieckiem w jednym łóżku pozytywnie wpływa na jego rozwój psychiczny, a to przecież jest bardzo ważne” – dodaje Zuzanna.

Dagmara, matka półtorarocznego Jasia jest z kolei wielką przeciwniczką takiego podejścia. „Nie wyobrażam sobie, jak można spać z dzieckiem w jednym łóżku. Przecież to niewygodne, zarówno dla niego, jak i rodziców. Kilka razy zdarzyło się, że Jasiek spędził z nami noc i nikt z nas nie wypoczął. Synek cały czas się kręcił i wiercił, my bez przerwy się wybudzaliśmy, nie tylko z powodu jego rozpychania się, ale także obawy, że go przygnieciemy. W końcu mąż przeniósł się na karimatę i spał na podłodze” – opowiada.

Strony

Komentarze (0)
ocena
0/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz