Jak poradzić sobie z kolką dziecka?

11 Stycznia 2016

Dziecko wyraźnie jest zaniepokojone i nie przestaje płakać? To może być kolka niemowlęca. Sprawdź, jak pomóc maluchowi się z nią uporać.

kolka u dziecka

Kolki bywają uznawane za jedną z najczęstszych przyczyn nieprzespanych nocy. Dziecko potrafi łkać przez długi czas, a rodzice nie wiedzą, jaka jest przyczyna. Zwykle, choć nie zawsze, to właśnie kolka niemowlęca powoduje taką reakcję małego człowieka. Kolka spowodowana jest bólem brzucha pojawiającym się u zdrowych niemowląt w kilku pierwszych miesiącach życia. Najczęściej występuje między trzecim tygodniem a piątym miesiącem, zazwyczaj wieczorami, choć może zdarzyć się również w ciągu dnia.

Jak ją rozpoznać?

Dziecko z kolką płacze, krzyczy, pręży się. Ma wzdęty brzuszek. Charakterystyczne dla kolki jest to, że nie mija po przytuleniu czy nakarmieniu dziecka. Maluch prostuje nóżki, zaciska piąstki, jest czerwony na twarzy. Pojawiają się gazy. Rodzicom bardzo trudno takiego malucha uspokoić. Dla dziecka kolka jest bardzo uciążliwa. Dla rodziców, nie da się ukryć – również. Dzieje się tak za sprawą niedojrzałości układu pokarmowego maluszka, który nie umie poradzić sobie z usunięciem gromadzonych podczas jedzenia gazów czy z procesem trawienia.

„Nagle występuje krzyk, brzuszek staje się twardy, dziecko nie reaguje na przytulanie czy pieszczoty. Stan ten trwa od kilkunastu minut do nawet kilku godzin. U podstaw kolki leży nadmierne rozdęcie pętli jelitowych, spowodowane niedojrzałością ich motoryki i nadmiernym łykaniem powietrza oraz najprawdopodobniej zwiększoną przepuszczalnością bariery jelitowej dla makromolekuł” – tłumaczy Barbara Kowalewska-Kantecka w poradniku „Pierwszy rok razem” rekomendowanym przez Instytut Matki i Dziecka.

Uwaga! Nie każdy płacz musi oznaczać kolkę niemowlęcą. Jeśli dziecko zaczyna nadmiernie płakać, nie należy od razu zakładać, że ma kolkę – płacz jest normalną cechą rozwoju niemowlęcia, a przyczyny jego występowania mogą być różne. U prawidłowo rozwijającego się dziecka niepokój i płacz nasilają się od urodzenia, a najintensywniejsze są mniej więcej w szóstym tygodniu życia. Następnie okresy płaczu skracają się, aż do osiągnięcia przez dziecko około pół roku. Kolkę można podejrzewać, jeśli dziecko chętnie je (poza okresami płaczu), prawidłowo przybiera na wadze, a nagły niepokój występuje mniej więcej o tej samej porze dnia i pojawia się co najmniej trzy razy w tygodniu.

Strony

Komentarze (3)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Justynka
(Ocena: 5)
2016-06-10 11:36:38

re: Jak poradzić sobie z kolką dziecka?

no tak, ile dzieci tyle powodow kolki, u mnie corka bardzo lapczywie jadla i pezez to robily sie kolki, okazalo sie ze wystarczy zmienic butelke, podobnie ze smoczkami trzeba uwazac, dobrze jak maja systemy antykolkowe, wszytskie od nuka takie maja, takze warto najpierw w ten sposob sprobowac zanim zacznie sie podawac malenstwu jakies specyfiki

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Ewelina
(Ocena: 5)
2016-01-31 11:51:26

re: Jak poradzić sobie z kolką dziecka?

Ja też stosowałam u córki kolaktaze i po niej w ogóle nie miała kolek. Zauważyłam nawet, że z trawieniem nie ma już takich problemów jak kiedyś :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
aldona
(Ocena: 5)
2016-01-14 19:43:45

re: Jak poradzić sobie z kolką dziecka?

moja córeczka od urodzenia cierpi na nietolerancje laktozy przez co mecza ja straszne kolki, pediatra polecil nam kropelki kolaktaza po ktorych coreczka mniej placze

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1