Bicie dziecka - jakie ślady pozostawia w jego psychice?

19 Stycznia 2009

Dawanie klapsów dzieciom wzbudza wiele kontrowersji. Jest tyle samo przeciwników, ilu zwolenników tej metody wychowawczej. Czy bicie dziecka to najlepsze rozwiązanie?

Bicie dziecka - jakie ślady pozostawia w jego psychice?

Statystki sa zatrważające. Wynika z nich, że aż 80 proc. Polaków było bitych w dzieciństwie. Gdybyście tak usiadły i porozmawiały z przyjaciółkami, okazałoby się, że 4 z 6 były bite. Sposobów na karę cielesną jest wiele. Może być to pasek, pięść, kabel, cokolwiek, co sprawi, że zamiast uczyć się na błędach, dzieci stają się wrogie wobec otaczającego świata.

Tak samo jak dzieci alkoholików, tak i bite w młodości cierpią na syndrom..., którego nie da się zdefiniować jedną nazwą. To zespół co najmniej kilkunastu syndromów. W zależności od przyczyny bicia, w dziecku wykształcają się różne postawy.

Pancerniki to osoby, które były bite za to, że np. spóźniły się do domu. Dziecko miało być o 22, a przyszło o 22.30. Jaki jest pancernik w życiu? Przede wszystkim zadaniowy, lubi, gdy ktoś mu coś narzuca. Jest zasadniczy i często dobrze wykształcony. Ale czy uczy się na błędach rodziców? Nie! Pancernik jest bardzo surowy i wymagający. Też bije, bo tak trzeba, uważa, że skoro jemu pomogła taka forma wychowawcza, jego potomstwu również nie zaszkodzi kilka batów pasem za niewyniesienie śmieci. Pancernik jest samotnikiem. Nawet jeśli posiada rodzinę, to spędza w pracy maksimum czasu.

Skorupiaki to osoby, które były bite przez rodzica - frustrata. Bił za wszystko, często bez konkretnej przyczyny. Kim jest skorupiak? Żyje w ciągłym lęku, zamyka się na świat i ludzi. Poczucie kary i zagrożenia może przyjść w każdej chwili, bo przecież w dzieciństwie też tak było. Skorupiak dostawał po głowie za byle co, bo chodził za głośno albo w ogóle nie chodził.

Jak skorupiak sobie radzi z życiem? Nie radzi. Jego poczucie własnej wartości jest obniżone do minimum. Skorupiak żyje w ciągłym lęku przed poniżeniem, ośmieszeniem. Dlatego tak trudno mu znaleźć bratnią duszę.

Oczywiście, osoby bite w dzieciństwie nie dzielą się tylko na skorupiaki i pancerniki. Jeśli byłaś bita, definiuje cię kilka cech, z którymi trzeba sobie poradzić. Ale jak?

  • Bita osoba w dorosłym życiu rzadko odmawia, nie ma wyuczonego nawyku mówienia "nie". Jej asertywność jest równa zeru. Dlatego warto ćwiczyć odmawianie, bez strachu przed konsekwencjami.
  • Bite osoby często chcą w ten sam sposób karać swoje dzieci. Ale za każdym razem, gdy wyciągniesz pasek lub pięść, weź głęboki oddech i na sucho przeanalizuj, czy to najlepsze rozwiązanie.
  • Jeśli byłaś bita w dzieciństwie, powinnaś udać się na terapię. Człowiek, nawet gdy ma najlepsze chęci, sam sobie nie poradzi z tego typu problemami.

Szacuje się, że 60 procent Polaków stosuje kary fizyczne wobec swoich dzieci do 19. roku życia. Około 40 procent studentów przyznaje, że doświadczyła przemocy domowej. Co najgorsze, aż 53 procent Polaków uważa bicie za dobrą metodę wychowawczą.

Zaledwie 19,6 procent rodziców deklaruje, że nigdy nie uderzyło swojego dziecka. Aż 5 procent dorosłych przyznaje, że tak skatowało Dziecko, iż doznało ono urazu fizycznego.

Strony

Komentarze (320)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2016-05-29 18:30:53

re: Bicie dziecka - jakie ślady pozostawia w jego psychice?

Artykuł prawie o mnie tylko, że ja byłem katowany przez matkę od 5 do 13 roku życia poniżany wyzywany straszony oczerniany, dlaczego katowany, dlatego że biła pasem aż krew leciała bardzo mocno biła 3 razy dziennie przez 8 lat biła za nic dało sie odczuć, że bije po to żeby jej ulżyło, gdy sie wyżyła jej twarz normalnie promieniowała. Biła tak często, że czasami sprawdzałem czy będzie mnie katować tyle, co zawsze, czyli kilka minut czy do momentu aż sie rozpłacze się, więc wytrzymywałem to przez kilka minut nie płacząc tylko krzycząc, ale musiała katować dotąd aż sie rozpłakałem zawsze katowała oprócz świąt. Jak sie spytałem psychologów, dlaczego akurat ja a nie siostra tak z ciekawości ( nie chciałem żeby siostry katowała), ale jej nigdy nie uderzyła nigdy wogole?) To psycholodzy powiedzieli żebym uciekał z domu jak najszybciej, bo Pana matka to psychopatka a znęcała i utrudnia Pana życie, dlatego bo albo była bita przez mężczyznę w dzieciństwie albo upatrzyła sobie bezbronny cel, czyli mnie. I tak to jest byłem katowany nieustanie powtarza sie nam ze matkę sie ma jedno i trzeba ja szanować to kpiny matki trzeba zabijać trzeba robić odwet jak najszybciej. Też mam ojca despotę i pantoflarza, który nic nie robił jak mnie katowała tylko oglądał TV jak niby nigdy nic to daje do myślenia ze u nich to normalność, nie wiem jak wy, ale ja mam zamiar w przyszłości swoich zastrzelić za to, że mnie tak traktowali teraz wszystkiego sie wypierają a nawet wkurzają, ale to i tak nic nie pomoże. Dzieci jak najprędzej muszą zacząć robić tak jak młoda para z Rakowisk wtedy może sądy na ten problem zwrócą uwagę. Dodam jeszcze ze nigdy w życiu nie widziałem żeby ojciec tak tłukł dziecko jak matka tak poniżał tak wyzywał oczerniał straszył ze odda do domu dziecka głodził itd. Takie coś to domena matek 9 kobiet), którym nie wyszło w życiu i wyzywają sie na własnych dzieciach, bo innych sie boją. Naprawdę poznawajcie Arabów i zlecajcie zabójstwa swoich katów oni zrozumieją to dopiero w niebie tu tego nie zrozumieją, co nam zrobił, ponieważ system popsuł im głowy. Tak, więc nie wstydźcie się mówić, że wasi rodzice to psychopaci i nie wierzcie w bajkę, że matka jest cudowna, bo was urodziła i trzeba ją szanować.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
pit
(Ocena: 5)
2016-05-24 10:46:38

re: Bicie dziecka - jakie ślady pozostawia w jego psychice?

Jak miałem 11 lat nauczycielka wezwała matkę do klasy bo nie prowadziłem lekcji w zeszycie, Pamiętam jak stojąc w ławce matka, przy całej klasie podeszła do mnie uderzyła mnie w twarz i wyszła. Do końca lekcji płakałem i nie mogłem się uspokoić. Do tej pory mam poważne problemy z odnalezieniem się w większym gronie ludzi, publicznych wypowiedzi nawet w gronie rodzinnym, boje się że mogę się ośmieszyć i że wyjdę na głupka i debila. Mam teraz 40 lat,zonę dwójkę dzieci ale problem się pogłębia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
anonim, ale kiedyś się ujawnię
(Ocena: 5)
2016-02-24 00:14:54

re: Bicie dziecka - jakie ślady pozostawia w jego psychice?

Depresjo pozwól żyć, chciałoby się powiedzieć. Czy ktoś wie jak z tym wszystkim po tych przeżyciach? Przecież to jakaś męka i tortura. Czy ktoś wie? Marzę o tym żeby się pozbyć depresji na tym tle i normalnie żyć.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
...
(Ocena: 5)
2016-02-23 15:20:14

re: Bicie dziecka - jakie ślady pozostawia w jego psychice?

Pancernik...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-01-26 17:12:17

Moja matka była perfekcjonistkom. Matka i tata posiadali wyższe wykształcenie, nie pijący ,bez nałogów... Piękny dom, dostatek i zabawki ...i ani ksztyny serca czy miłości... Matka na mnie nawet nie krzyczała specjalnie. Biła na zimno bez emocji. Tata się nie wtrącał . Wszystko musiało być idealnie : Dostawałam już za 3+ nie wspominając o 3- czy 2. Musiałam często chodzić ubrana na biało lub jasno/ecru /bo tak się matce podobało. Ja się pobrudziłam dostawałam, dostawałam za krok w kolanach kiedy zsunęły mi się rajstopy ,za nie wydmuchany nos kiedy nim pociągałam. Dostawałam za chodzenie w rozsznurowanym bucie , za krzywo zapięty płaszczyk ,nie odstawioną na miejsce szklanka..Za każdy drobiazg. Nie były to jakies wielkie lania. Ale za to kilka lub kilkanaście razy dziennie klaps ,pasek, szpicruta, linijka. Za grubsze przewinienia jak (podarte nowe rajstopy ,dwójka w szkole, nie przyjście na czas do domu, pyskowanie) dostawałam od rodzicielki batem do jazdy konnej na goła pupę. Musiałam sama przynieść go z przedpokoju i poprosić o karę. Po laniu jak już się wypłakałam musiałam odnieść bat na miejsce i przeprosić matkę za to ze musiała się przeze mnie zdenerwować . Dostawałam tęgie lania za to że się zbyt wolno ubierałam, za to się bałam lekarza i urządziłam scenę, za to że weszłam w kałużę. Prała mnie za wszystko. Mój tyłek do 17 roku życia był prawie zawsze tęczowy siny ,żółty, czerony... Bałam się jej panicznie -dziś jestem znerwicowana- . Powtarzała mi zawsze że rozumiem tylko przez dupę, i że robi to tylko dla mojego dobra, bo jak oberwę w skórę baty to dopiero chodzę jak w zegareczku. Byłam zalękniona ,zahukana, bałam się wszystkiego. Jedyne czym mogę ja usprawiedliwić to to że była wychowywana na perfekcjonistkę w identyczny sposób przez swoją matkę. Babcia też mi wlała nie raz..kiedyś np. przy stole jak rozlałam kompot. Dostałam z 15 razy smyczą jako mały dzieciak. Niech zdychają obie nienawidzę ich !!!!!!!!! Do dziś boje się jak ktoś klaśnie czy podniesie głos.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
MAx
(Ocena: 5)
2016-02-18 18:26:48

Niech zdychają

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-03-23 03:55:29

Przeczytaj ksiazki Alice Miller. Nie musisz takiej/takich idiotek kochac/szanowac. Mozesz z nimi kontakt skonczyc...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Helena
(Ocena: 5)
2015-12-13 18:45:31

re: Bicie dziecka - jakie ślady pozostawia w jego psychice?

Mówiąc o przemocy w rodzinie zazwyczaj wyróżnia się jej odmianę czynną i bierną. Mianem przemocy czynnej określa się sytuacje, kiedy gniew agresora jest skierowany wprost na ofiarę i kiedy podejmuje on działania krzywdzące psychicznie, fizycznie lub seksualnie. Nasi psychiatrzy i psychoterapeuci dbają o wnikliwość diagnozy u każdego pacjenta. Można do nas się zapisać na ul. Laciego 19 (tel. 22 299 11 22) i na ul. Filtrowej 62 (22 253 88 88). Czynna jest 7 dni w tygodniu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-10-22 23:02:35

re: Bicie dziecka - jakie ślady pozostawia w jego psychice?

Dziś mam fobię społeczną, objawy nerwicy i depresji, jak również osobowość antyspołeczną. Gdy byłam dzieckiem ojciec tylko dwa razy sprawił mi lanie. Później biła mnie matka, a ojciec wyżywał się na moim starszym bracie. Bili pasami, kablami etc. Najgorsze były "śliskie elektryczne kable" bolały najbardziej, szczególnie na goły tyłek. Różnokolorowe siniaki były częstymi gośćmi na całym moim ciele. Mając 16-17 lat nie dawałam się już bić. Byłam w stanie wyrwać z ręki pasek, kabel już po w pierwszych uderzeniach. Starszy brat gdy był już na tyle silny, żeby przeciwstawić się matce i biciu kablem/pasem przez ojca, dostawał pięściami i kopniakami. Nienawidził mnie nie wiem czy bardziej za to, że w stosunku do niego cierpiałam mniej, czy że nic nie robiłam gdy on był bity? Ale to drugie raczej niemożliwe, bo wszyscy sąsiedzi wiedzieli co się u nas dzieje. Ojciec alkoholik, pije i bije. Brat mając 19 lat wyprowadził się. Wtedy już zaczynałam sobie jakoś radzić z biciem. Ale ojciec pił coraz więcej, robił awantury, znęcał się nade mną psychicznie. Pewnego razu pijany ojciec z pijanym starszym bratem (pili razem już), gdy miałam 18 lat wyciągnęli mnie z samochodu mojego chłopaka, który odwiózł mnie pod dom. [Paranoja ojca brzmiała "ona się puszcza" brat nie mieszkał z nami. Ojciec był i jest niezwykłym manipulantem.] Bili mnie z pięści po twarzy, po ciele, gdy wyciągali z samochodu, a gdy upadłam kopali mnie. Myślałam, że tam umrę. Przechodząca obok sąsiadka chyba zwróciła na to uwagę, ale poskutkowało to tylko tym, że zaciągnęli mnie do domu i skończyli bić w domu. Pamiętam, że w domu wyciągnęłam telefon i chciałam wezwać policję, to mój starszy brat - oprawca zabrał mi telefon. I dalej mnie kopał. Żałuję bardzo, że nie poszłam od razu na policję. Od tych wydarzeń minęło już wiele lat, a ja nadal przez nie cierpię. Ja widziana oczami z zewnątrz: szanowana i doceniana przez osoby, które ze mną pracują, problemy zostawiam w domu. Gdyby tylko ktokolwiek mógł spojrzeć na to co mam wewnątrz siebie - przeraziłby się, ile tam smutku, żalu, cierpienia, rozpaczy, i bólu, którego nie można nawet opisać słowami. Teraz dopiero rozprawiam się z demonami przeszłości i apeluję - NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI JEŚLI KOMUŚ ZA ŚCIANĄ LUB NA NASZYCH OCZACH DZIEJE SIĘ KRZYWDA!!!!!!! Alarmujmy, dzwońmy na policję, informujmy krewnych tych osób, jeśli ich znamy. Jeśli ktoś mi napisze albo powie, że wtrącam się w czyjeś sprawy - trudno! To tylko puste słowa, które nic nie znaczą. A bicie i znęcanie się nad rodziną/bliskimi zostanie z tymi osobami do końca życia. POMAGAJMY, NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
anonim, ale kiedyś się ujawnię
(Ocena: 5)
2015-10-29 21:49:50

A ile teraz masz lat, jeżeli nie jest to tajemnicą?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-09-29 16:39:19

re: Bicie dziecka - jakie ślady pozostawia w jego psychice?

Miałam dokładnie to samo, ojciec pijak, sadysta, człowiek nierównoważony.. Znęcał się nad wszystkimi, dwoma starszymi braćmi, mną i chorą na zespół downa siostrą. Byłam od wszystkich młodsza, różnica od najstarszego 10 lat, drugiego 7. Agresja rodzi agresję, ojciec pastwił się nad nami, a bracia nade mną, a ja nad sobą. Nie dość, że byłam bita, nie ważne gdzie byle bym przestała mieć swoje zdanie, wyzywana to jeszcze niszczona psychicznie. Każde moje sprzeciwienie się oznaczało tylko ból i zrównanie mnie ze szmatą od podłogi. Wspominając dzieciństwo pamiętam tylko wyzwiska, kłótnie, alkohol i bijatyki. Jeśli ojciec wrócił pijany po pracy i kładł się spać dzień był udany, gorzej kiedy wracał trzeźwy- siedziałam i się trzęsłam. Najpierw znęcaniem się doprowadzał do historii a potem wyrzuty sumienia powodowały, że gwiazdkę z nieba by nawet podarował. W zerówce kiedy bracia swoim znęcaniem się doprowadzali mnie do histerii biłam się po głowie, gryzłam po rękach, nogach, stali nade mną i się śmiali. Matka mnie broniła, ale nigdy nie dała żadnego wsparcia -chora siostra była dla niej wszystkim, ja nigdy nie byłam potrzebna. Zostawiła mnie na dwa tygodnie samą z pijącym ojcem i braćmi wyjeżdżając sobie z chorą siostrą. Byłam wiecznie problemowym dzieckiem, sytuacja w domu, a potem sytuacja w szkole, gdzie byłam kozłem ofiarnym spowodowały, że zaczęłam wagarować i ciąć się, wpadłam w złe towarzystwo paliłam, piłam, ćpałam wszystko by czuć tego bólu, nienawidziłam siebie. Dwa razy próbowałam popełnić samobójstwo. Mam 21 lat, dopiero niedawno zrozumiałam, że to nie jest moja wina, że byłam bita, cały wcześniejszy okres myślałam, że to moja wina, że jestem zła.. Jestem skorupiakiem, nie umiem nawiązywać kontaktu z ludźmi.. Chcesz pogadać napisz justynatkacz@onet.pl

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
anonim, ale kiedyś się ujawnię
(Ocena: 5)
2015-10-06 00:17:39

To straszne i przerażające, co napisałaś o swoich przeżyciach. Ale musisz pamiętać, żeby nie dać nigdy dać się poniżyć do tego poziomu, aby sięgać po alkohol czy narkotyki a już w ogóle dokonywać samookaleczeń. Nic i nikt nie jest tego warte, uwierz mi. Musisz również szanować samą siebie i nigdy nie myśl nawet już o targaniu się na własne życie. Też jestem skorupiakiem, ale z drugiej strony to fajnie brzmi prawda? Moje dzieciństwo, a raczej to co powinno być dla każdego z nas dzieciństwem, było dla mnie tym samym pasmem cierpień psychicznych i fizycznych, ale nigdy nawet nie poddałem się na chwilę. Zacznij czytać książki, one mają jakąś magię i czar, pomagają na dłuższą metę. Możesz zacząć od Małego Księcia, to kilkadziesiąt stron a potem inne pozycje tego autora. Celowo nie podaję tego autora, żebyś go sama znalazła. Pokochaj zwierzęta, psy, koty, króliki, lisy, wiewiórki, obserwuj je, one też pozwalają zapomnieć o świecie i problemach, mają duszę i magię. Zwierzęta bardzo pomagają. I pamiętaj, w jednej ze sztuk Czechowa jest takie piękne zdanie, naucz się nosić krzyż i go noś. Cieszę, że zrozumiałaś że to nie twoja wina i to jest oczywiste. Ten statek już wypływa z portu w długi rejs, ale nie za tak bardzo długi. Będę burze, silne wiatry, sztormy ale ten statek musi tylko trzymać się kursu i dopłynie do pięknych, ciepłych krajów. Wszystkiego dobrego.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-12-03 22:27:25

Dziękuje za miłe słowa, dobrze jest czuć, że ktoś rozumie. Moja matka do tej pory gra męczennice i ma pretensje, że ja już sobie nie pozwalam..:( Książki czytam od kiedy nauczyłam się czytać, bardzo pomagają :) Dziękuje serdecznie za rady, a jeszcze bardziej za ciepłe słowa;*

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
5
(Ocena: 5)
2015-09-08 21:01:34

anonim

a też kiedy byłam mała byłam katowana przez matke ,która ciągle mnie krytykowała ojciec też mnie bił robił wszystko to co mu kazała nigdy nie miał swojego zdania to mnie strasznie irytowało ... Pamietam taką sytuacje jak mama rozmawiała z sąsiadką wiem tylko że wtrąciłam się w tą rozmowe i w jakiś zły sposób odezwałam się do mamy przy tej sąsiadce to tak mnie sprała pózniej w domu że masakra najpierw chyba dostałam w buzie z całej siły i lała mi się krew a potem w domu szarpała mnie za włosy i tak strasznie biła w tyłek że jak poszłam do toalety się załatwić to zobaczyłam że chyba mam czarnego siniaka a gdy spojrzałam z bliska miałam tyłek cały czarny fioletowo-czarny nigdy czegoś takiego nie widziałam ... dostawałam za wszystko szczególnie gdy mama wracała z wywiadówki ooo w tedy strasznie przez lata byłam przekonana że już o tym zapomniałam ale to siedziało we mnie dzisiaj mam 20 lat i jestem wrakiem człowieka pracuje ale boje się zawrzeć relacje ze znajomymi z pracy zachorowałam na nerwice miałam okropne ataki lęku i depresje zarabiam po to żeby się leczyć chodze na terapie narazie nie ma jakiś dużych efektów ale wiem że musze byc cierpliwa i wygram bo walcze ... a z matką nadal mieszkam nie bije mnie już nawet nie miała by za co bo jestem dorosła i odpowiedzialna ale mam niskie poczucie własnej wartości i czasem mam ochote położyć sie do łóżka i leżeć ale nie bo mam cudownego chłopaka poznałam go przed nerwicą i dla niego walcze wiem że mnie kocha chodz ma swoje wady ale tak na prawde od niego zaznałam takiej normalnej czystej miłości ...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
anonim ale kiedyś się ujawnię
(Ocena: 5)
2015-10-06 00:29:17

Autor " Małego księcia" napisał kiedyś pięknie, iż być niekochanym to tylko pewnego rodzaju przypadłość, prawdziwym zaś nieszczęściem jest nie kochać drugiego człowieka. Kochaj tę swoją drugą połówkę, a wszystkie problemy znikną i kiedyś obudzisz się w innym, lepszym świecie. Jeżeli piszesz, że masz położyć się do łóżka i leżeć, to jest to dobra reakcja a do tego sen i płacz. Sen i płacz jednocześnie to bardzo dobre lekarstwo.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-08-29 02:10:37

re: Bicie dziecka - jakie ślady pozostawia w jego psychice?

Witam serdecznie.....odkad pamietam za byle co bylam bita czarna guma.....gdy mialam 6 lat poszlam ze starsza kuzynka o 4 lata nad jezioro....Ona spotkala kolezanki i nie zwracala na mnie uwagi....a ja weszlam na lod....lod sie zalamal i zaczelam sie topic.....kuzynka i jej kolezanki wyciagnely mnie....gdy wrocilam do domu dostalam takie lanie, ze przez dwa tyg nie wychodzilam z domu...pregi na calym ciele...7 lat pierwsze dni w szkole....gdy rysowalam slaczki i zrobilam to krzywo dostawalam w glowe i wyrywal kartki z zeszytu.....duzo tego jest....nie wolno mi bylo pralki wlaczyc....marzylam o normalnym domu....spokojnym....bez klotni....bicia....16 lat poznalam przyszlego meza....cztery lata byl jak wymazony.....pierwszy raz udezyl 9 miesiecy po slubie ....bylam w ciazy z corka....to bylo straszne....nie mialam dokad uciec....przeprosil.....Pan lesniczy....bylo wszystko super do czasu kiedy urodzilam drugie dziecko....koszmar powrocil....nie mialam pieniedzy.....mieszkania i pracy.....ale pewnego dnia odeszlam ....zostawilam wszystko ...zabralam tylko dzieci....corka 6 lat i syn 4 latka....nie chcialam dla nich takiego dziecinstwa....wyprowadzilam sie 700 km.....zylismy skromnie ale dalismy rade...najwazniejszy byl spokoj i cisza....smiech dzieci....marzenie wkoncu sie spelnilo.....mam 39 lat poznalam najwspanialszego czlowieka .....kochajacy....czuly....troskliwy....ma trzy dorosle corki....dostal od nich taki list zatytuowany....Dla najlepszego taty na ziemi....zawsze moga na niego liczyc w kazdej sytuacji....moje dzieci kocha jak swoje.....a ja jego dzieci....a swojego ojca nie chce juz znac...odcinam sie od negatywnych i zlych ludzi....mysle zawsze pozytywnie.....serce boli a On jest moim lekarstwem i Nasze dzieci.....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
anonim ale kiedyś się ujawnię
(Ocena: 5)
2015-08-30 22:53:16

Jestem od Ciebie starszy o 2 lata i tak samo od nich odciąłem się definitywnie kilka miesięcy temu i nie chcę do nich wracać. Mieszkam ponad 100 km od 2 lat od dotychczasowego miejsca, wspomnienia ciągle są straszne, mam nadzieję że znajdę kogoś bliskiego i niebawem chcę na stałe wyjechać z kraju. Powiedz mi tylko doradź, uważasz że również nie powieniem do nich wracać już nigdy i żeby odciąć się od złych i negatywnych ludzi? Te epitety, groźby, wyrzucanie z domu w dziecinstwie, bicie i katowanie było straszne, zrobiło ze mnie wrak człowieka. Myślisz, że jest szansa odzyskać normalność i normalnie żyć? Dziękuję za opdowiedź.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz