Lekkostrawna dieta dla wrażliwych

Jeśli twój układ pokarmowy zaczyna się buntować, czas przejść na zdrową, lekkostrawną dietę. Wbrew pozorom i taka może być pyszna, aromatyczna oraz rozkoszna dla podniebienia.
Lekkostrawna dieta dla wrażliwych
29.04.2009

Tempo życia we współczesnym świecie nierzadko zmusza nas do stołowania się w barach szybkiej obsługi, jedzenia w biegu, popijania gazowanymi, sztucznie barwionymi napojami. Efekty nieprzespanych nocy próbujemy zniwelować kolejnymi filiżankami mocnej kawy, a witamin - zamiast w owocach - szukamy w suplementach. Niestety, to może być za wiele dla naszego żołądka. Ratunkiem w sytuacji, gdy układ pokarmowy zaczyna się buntować, jest lekkostrawna dieta, która wbrew pozorom może być smaczna, aromatyczna i błyskawiczna.

Kto powinien pomyśleć o przejściu na lekkostrawną dietę?

Lekkostrawna dieta to odpowiedź na większość problemów ze strony układu pokarmowego, takich jak: ból między żebrami, zgaga, skurcze w podbrzuszu, biegunki, niestrawności. Tego rodzaju model żywienia jest zalecany we wszystkich stanach chorobowych, ale także nie zaszkodzi osobom w pełni sił, które preferują zdrowy tryb życia.

Zalety lekkostrawnej diety:

&nb

  • Posiłki przygotowane zgodnie z jej zasadami są łatwo przyswajalne przez organizm;
  • Bazuje na składnikach, które odpowiednio zmodyfikowane szybko się trawią;
  • Dostarcza takiej samej ilości składników odżywczych jak normalna dieta, jednocześnie nie nadwyrężając układu pokarmowego.

Zasady lekkostrawnej diety:

  1. Maksymalnie ogranicz spożywanie tłustych produktów.
  2. Wyłącz z diety potrawy smażone lub pieczone w tradycyjny sposób.
  3. Unikaj produktów wzdymających, które sprzyjają gromadzeniu się gazów w jelitach (np. rośliny strączkowe - fasola, groch, soja, bób, soczewica).
  4. Ogranicz stosowanie ostrych przypraw, które drażnią ściany narządów układu pokarmowego, co przyczynia się do powstawania nadkwasoty.
  5. Nie przesadzaj z produktami bogatymi w błonnik, które zmuszają organizm do intensywniejszej pracy, więc jeśli np. jesz ciemne pieczywo, to obieraj warzywa ze skórki lub je blanszuj i przecieraj przez sito.
  6. Zalecane jest gotowanie na parze lub w wodzie, dozwolone jest duszenie oraz pieczenie mięsa w folii aluminiowej, na ruszcie lub w elektrycznym opiekaczu.
  7. Gdy sięgasz po oleje, staraj się, by były to oleje słonecznikowe, kukurydziane lub rzepakowe, a do surówek wyłącznie oliwa z oliwek.
  8. Do zup i sosów nie stosuj zaprawek z mąki (jeśli chcesz coś zabielić, wykorzystaj mleko).
  9. Potrawy powinny być rozpulchnione, np. przy pomocy ubitego białka lub namoczonej bułki.
  10. Jedynymi przyprawami, które wolno ci stosować, są sok z cytryny, pietruszka, koperek, majeranek i odrobina soli. Całkowicie wyłącz z diety ocet, pieprz, paprykę, musztardę, ziele angielskie, gorczycę oraz ketchup.

Czego absolutnie NIE WOLNO jeść i pić, będąc na diecie lekkostrawnej?

  • Ciastek z kremem;
  • Tłustego mleka, tłustych twarogów, serów pleśniowych;
  • Jajek na twardo i sadzonych;
  • Wieprzowiny, wołowiny, pasztetów, tłustych lub wędzonych albo smażonych ryb;
  • Owoców cytrusowych, śliwek, gruszek i czereśni;
  • Surowych warzyw oraz roślin strączkowych i papryki;
  • Alkoholu, kawy, napojów gazowanych.

W diecie lekkostrawnej posiłki należy jeść pięć razy dziennie, co może być sporym utrudnieniem w przypadku szczególnie zabieganych i zapracowanych osób. Dania nie powinny być zbyt obfite, żeby zbyt długo nie zalegały w żołądku, a każdy kęs należy starannie pogryźć, by ułatwić dostęp soków trawiennych.

Łagodzące działanie lekkostrawnej diety na układ pokarmowy można dodatkowo wzmocnić ziołami. Każda specjalistka z zakresu „apteczki babuni” zaleciłaby napar z rumianku, napar z koperku i kminku (redukuje bóle związane z nagromadzeniem się gazów), herbatkę z czarnych jagód (działa przeciwbiegunkowo) oraz miętę, która pobudza wydzielanie soków trawiennych.

Zobacz także:

Jak rozpoznać objawy świńskiej grypy?

Jak zrobić pizzę?

Polecane wideo

Komentarze (30)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 30.11.2013 17:04
popieram miód manuka bardzo pomaga przy chorobie układu pokarmowego ja tak wyleczyłam zgagę
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.01.2012 09:56
Pomyłka w tekście - CYTRUSY są dozwolone w diecie lekkostrawnej.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 18.11.2011 23:07
JEŻELI BOLI P..ŻOŁĄDEK PROSZĘ JEŚĆ MIÓD MANUKA.PRZEZ OKRES 3 MIESIĘCY,NAWET DŁUŻEJ POMAGA TEŻ NA ZGAGĘ .
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.10.2011 11:02
Ech, ja muszę przejść na taką dietę, jestem w 4 miesiącu ciąży i mam straszne problemy z brzuchem, tzn. niemal codziennie boli mnie żołądek, aż promieniuje na cały brzuch, jest mi ciężko, wzdyma mnie i często nieprzyjemnie mi się odbija, mam okropną zgagę, brzuch mam duży jak na 4 miesiąc ale może spowodowane jest to tym, że to druga ciąża, a ogólnie jestem szczupła, zawsze lubiłam sobie zjeść i nie miałam problemów ani z figurą ani z brzuchem, teraz to koszmar ;-/ Do tego mam mdłości i często mi duszno i słabo po zjedzeniu obiadu. Nie wiem co mam gotować?!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.03.2010 20:01
W zasadach jest więcej do unikania niż zalecanych. To co można jeść???
odpowiedz

Polecane dla Ciebie