Burza hormonalna w ciąży: Co się dzieje z ciałem przyszłej mamy?

03 Sierpnia 2011

Nastrój kobiety w ciąży może zmieniać się nawet kilka razy dziennie, a wszystkiemu winne są hormony. Jak sobie z nimi radzić?

ciąża

Kiedy kobieta w ciąży ma zły humor - winne są hormony. Kiedy miewa nudności – hormony… Kiedy tryska energią i ma świetne samopoczucie – hormony… Niestety taki ich urok, że potrafią zmienić przyszłą mamę albo w oazę spokoju, albo w bezlitosny huragan, który niszczy wszystko, co spotyka na swojej drodze.

Czym tak właściwie są hormony? To po prostu substancje chemiczne przenoszone przez krew. Regulują procesy biochemiczne w organizmie, wpływają na wygląd, stan psychiczny, nudności, czy odczuwanie głodu. Jak reaguje na nie organizm w kolejnych trymestrach ciąży?

1-3 miesiąc ciąży

Kiedy komórka jajowa spotyka plemnik, organizm przyszłej mamy przeżywa prawdziwą rewolucję. Zapłodnione jajo już około 7-10 tygodnia wyzwala produkcję HCG (gonadotropina kosmówkowa), która wstrzymuje okres i odpowiada za nudności. To właśnie w tym czasie kobieta w ciąży odczuwa poranne mdłości, zawroty głowy, zmęczenie i ciągły głód.

Wiele przyszłych mam znacznie tyje w pierwszych miesiącach ciąży, jednak nie jest to winą tego, że więcej jedzą. Po prostu hormony, które odpowiadają za zmęczenie organizmu, sprawiają, że ten zatrzymuje energię w postaci magazynowanego tłuszczu.

W pierwszym trymestrze ciąży ogromny wpływ na organizm mają również progesteron i estrogeny. Pierwszy z nich pomaga utrzymać ciążę, przygotowuje piersi do laktacji, chroni macicę przed skurczami i rozluźnia mięśnie układu pokarmowego. Z tego powodu przyszła mama miewa zgagę, wzdęcia i zaparcia, ale z drugiej strony jest też znacznie spokojniejsza i wycisza się.

Z kolei estrogeny budzą w kobiecie instynkt wicia gniazdka dla maluszka. Przyszła mama może zatem w tym okresie wpaść na pomysł, aby wyremontować mieszkanie lub kupić całą wyprawkę dla dziecka. Hormony te mają również wpływ na wygląd – dzięki nim kobieta pięknieje (ma lśniące włosy, gładką skórę, pełne biodra i piersi).

4-6 miesiąc ciąży

W drugim trymestrze na plan pierwszy wysuwają się relaksyna i kortyzol. Pierwszy z hormonów rozluźnia więzadła i stawy, by macica mogła rosnąć, a kanał rodny był bardziej elastyczny. Drugi natomiast sprawia, że objawy wszelkich alergii są znacznie łagodniejsze, a przyszła mama wprost tryska energią. Ciekawostką jest to, że poziom kortyzolu w organizmie podczas drugiego trymestru ciąży wzrasta… stukrotnie!

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (10)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-08-04 23:01:22

ja ostatnio ciągle jestem zmęczona, bywa że sypiam po 11 godzin, wstaję i po kilku godzinach nadal jestem zmęczona, a nie pracuję więc od czego to? napadów jedzenia nie mam, ale ochotę na coś dobrego miewam. nudności porannych też nie mam, ale w ciągu dnia albo znienacka... czy możliwe abym była w ciąży? =/ przecież biorę tabsy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-08-03 15:44:58

Hormony hormonami a zaparcie i tak dają popalić. W moim przypadku sprawdził się (i sprawdza się do dzisiaj) biobidet - elektroniczny bidecik zamontowany na misce sedesowej. Nie musiałam za każdym razem wdrapywać się do wanny a i mój kolega ze ślubu zakochał się w nim od pierwszego tryśnięcia :-) aby ułatwić podaję stronkę www.biobidet.pl

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-08-03 06:22:20

Ja w pierwszym trymestrze schudlam 5kg... Potem na szczescie sie wyrownalo :D Poza tym nigdy nie mialam problemow typu zaparcie czy zgaga. Piekne wlosy i skora? Nie u mnie, przez cala ciaze zmagalam sie z ich slabym stanem.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-08-03 00:50:10

pierwsza hahahahaha! A tak serio, to to trochę głupoty, każda kobieta może ten okres przechodzić inaczej. Jedna będzie się czuć przez całą ciążę doskonale, druga już po pierwszym miesiącu będzie padać ze zmęczenia. Co człowiek to inna reakcja.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1