Kategorie
 1. Papilot.pl
 2. >
 3. Mama
 4. >
 5. Ciąża
 6. >
 7. CIĄŻA BEZ TAJEMNIC: Jak ubiegać się o becikowe?

2010-04-14

CIĄŻA BEZ TAJEMNIC: Jak ubiegać się o becikowe?

2010-04-14

Jeśli spodziewasz się dziecka lub dopiero je planujesz, po urodzeniu będą przysługiwać ci pieniądze z budżetu państwa. Jak się o nie ubiegać?

CIĄŻA BEZ TAJEMNIC: Jak ubiegać się o becikowe?

CIĄŻA BEZ TAJEMNIC: Jak ubiegać się o becikowe?

>

Model rodziny 2+1 zdominował świat. Rodzi się coraz mniej dzieci. Małżeństwa decydują się nawet przez długi czas żyć bez nich, stawiając sobie zupełnie odmienne priorytety niż wychowanie potomków. Rząd dwoił się i troił, żeby zmobilizować matki do rodzenia - przede wszystkim pieniędzmi. Odpowiedzią na małą liczbę urodzeń miało być becikowe, czyli jednorazowe wsparcie finansowe dla matek, które urodzą dziecko. Jeżeli jesteś w ciąży albo dopiero planujesz mieć gromadkę pociech, sprawdź, co powinnaś wiedzieć o pieniężnych przywilejach, jakie na ciebie czekają. 

Czym jest becikowe?

To pieniądze, które przysługują rodzicom na każde nowonarodzone dziecko. Nie jest istotne, czy to pierwszy, drugi, czy piąty maluch z kolei. Becikowe dostaje się na każde kolejne maleństwo. Jednorazowe świadczenie wynosi 1 tys. zł. Przysługuje na rodzinę – nie ma różnicy, czy wniosek złożył ojciec, czy matka. Pieniądze dostaje jeden rodzic lub prawny opiekun dziecka. 

Jak ubiegać  się o pieniądze?

Dokument konieczny do otrzymania wsparcia finansowego to akt urodzenia dziecka (skrócony odpis) lub ewentualnie inne zaświadczenie, które potwierdza datę urodzenia malucha. Dodatkowo dołącza się dokument potwierdzający tożsamość osoby starającej się o becikowe (np. dowód osobisty – ksero), a także pisemne oświadczenie, w którym orzekamy, że na dziecko nie zostały już przyznane pieniądze – przykładowo z tytułu wniosku złożonego przez drugiego rodzica. Do dokumentów standardowo dołącza się wypełniony wniosek o przyznanie becikowego. 

Ile jest czasu na złożenie wniosku o becikowe?

Od dnia, gdy dziecko przyjdzie na świat, mamy 12 miesięcy na złożenie dokumentów w urzędzie gminy lub ośrodku pomocy społecznej (wcześniej były to 3 miesiące). Druki do wypełnienia można pobrać w stosownym urzędzie lub ściągnąć ze strony internetowej www.becikowe.com. W przypadku, gdy dokumenty składają prawni i/lub faktyczni opiekunowie malucha lub rodzice zastępczy, czas jest dłuższy i wynosi 14 miesięcy od dnia podjęcia opieki nad dzieckiem, ale nie później niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Wszystkie wnioski złożone po wyżej wymienionych terminach nie są rozpatrywane.

Czy osoba niepełnoletnia może ubiegać się o becikowe?

Oczywiście. Obowiązują ją takie same przepisy jak osobę dorosłą. Jedynie ze względu na wiek, niepełnoletni ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Wtedy dokumenty może złożyć drugi pełnoletni rodzic, a jeśli nie jest to możliwe, wniosek o wypłacenie becikowego podpisuje za osobę małoletnią jej rodzic lub prawny opiekun. Nie zmienia się kwota i okres oczekiwania na wsparcie. 

Ile pieniędzy dostaje się  na bliźnięta lub trojaczki?

Becikowe wynosi 1 tys. zł na każde kolejne dziecko. Nie ma różnicy, czy są one wynikiem ciąży pojedynczej czy mnogiej. W przypadku bliźniąt rodzice otrzymują 2 tys. zł, a trojaczków – 3 tys. zł itd. Słowem – im więcej dzieci, tym dostaniemy większą kwotę. Dokumenty należy złożyć takie same; dzieci wpisuje się do jednego wniosku, który składa się wspólny na bliźnięta czy trojaczki.

Jak ubiegać  się o becikowe w przypadku porodu za granicą?

Jeśli maluch przyszedł na świat za granicą, uzyskanie becikowego może być trudne. Warunkiem koniecznym do otrzymania pieniędzy jest mieszkanie w Polsce przez przynajmniej jednego z rodziców co najmniej od roku przed dniem przyjścia malucha na świat.  

dziecko urodziło się  w tzw. wolnym związku. Czy becikowe w takiej sytuacji przysługuje?

Jak najbardziej. Nie ma żadnego znaczenia, czy dziecko pochodzi ze związku małżeńskiego, czy urodziło się poza nim. Jedynie, jak już wspomnieliśmy, pieniądze przysługują na jedno dziecko jednorazowo. 

Po jakim czasie od złożenia wniosku dostaje się pieniądze?

Becikowe jest wypłacane jak każde inne świadczenie rodzinne. Przepisy stwierdzają, że dokumenty złożone do 10. dnia dowolnego miesiąca wypłacane są do końca tego miesiąca. Z kolei gdy wnioski złożone są po 10., pieniądze otrzymuje się do ostatniego dnia następnego miesiąca. 

Kontrowersje wokół becikowego

Od listopada ubiegłego roku warunkiem koniecznym do otrzymania becikowego było zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że kobieta najpóźniej od 10. tygodnia ciąży była pod opieką specjalisty oraz że w okresie noszenia dziecka przynajmniej trzykrotnie zgłosiła się na badania w każdym trymestrze. Jeśli nie pobierała takich zaświadczeń na bieżąco podczas każdej wizyty u lekarza, mogła wziąć je nawet podczas ostatniego spotkania. 

Dlatego gdy tylko kobieta dowiedziała się, że jest w ciąży, musiała pójść do specjalisty i pamiętać o pobraniu odpowiedniego zaświadczenia. Bez tego dokumentu nie miała szans na otrzymanie pieniędzy, nawet jeśli tłumaczyła się na setki sposobów. Nikogo nie przekonywał argument, że ciążę stwierdzono za późno, albo że nie było potrzeby spotykać się z lekarzem na samym początku, bo pacjentka czuła się dobrze. Taki zapis prawa wydawał się dla wielu matek krzywdzący. Dlatego resort zdrowia zawiesił ten wymóg na dwa lata do 31 grudnia 2011 r. Oznacza to, że kobiety, którym z powodu braku zaświadczenia odmówiono wypłaty becikowego, mogą ponownie ubiegać się o wsparcie. 

Becikowe to pomysł na zachęcenie rodzin do posiadania wielu dzieci. Czy skuteczny? W pewnym sensie na pewno – to ukłon nie tylko w stronę niezamożnych kobiet, ale również bogatych, które chcą być matkami. 

Julia Wysocka  

Zobacz także: 

Jak przygotować ciało do ciąży? 

Pozbycie się nadwagi, skończenie z nałogiem, przyjmowanie kwasu foliowego – od tego trzeba zacząć, gdy marzysz o dziecku. 

Jakie badania należy wykonać w czasie ciąży? 

Sprawdź o jakich badaniach nie możesz zapominać, jeśli spodziewasz się dziecka. 

Komentarze (36). Ocena artykułu 5 na 5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu (1-5)

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 1. Anonim (Ocena: 5) 2014-08-05 12:52:58 zgłoś do usunięcia re: CIĄŻA BEZ TAJEMNIC: Jak ubiegać się o becikowe?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Fakt faktem tysiąc złoty może nie jest to dużo,Ale zawsze coś. Skoro nie stać was na wózek za 2,5tysiąca to po co takie głupie komentarze?? Kupisz fajny wózek nawet za500zł plus Masz na pampersy. Zawsze to jednak coś na jakiś początek. Skoro dziecko was tak dużo kosztuje to po co robicie dzieci? Dla nie których mieć tysiąc lub dwa na początek to zawsze coś. Ja nie wiedziałam nawet że takie coś istnieje i teraz chce się o to starać bo zawsze coś się kupi swojemu maleństwu za takie pieniądze.

 2. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 3. dmk (Ocena: 5) 2013-01-03 22:20:06 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  A jak ja dowiedziałam sie w 12 tyg ciaży ??? To co ?? A pojeby tylko w damskich dupach i emerytórach grzebia!

 4. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 5. Anonim (Ocena: 5) 2012-01-27 20:42:13 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Mam pytanie są 2 becikowe jedno z urzędu a drugie z mopsu i mam pytanie co jeżeli partner nie jest zarejestrowany w urzedzie jako bezrobotny i też nie pracuje i nie ma umowy czy ja dostane w takim przypadku pieniadze z mopsu?????

 6. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 7. Anonim (Ocena: 5) 2011-09-29 11:49:34 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Popieram koleżanke.Po przeczytaniu tych wszystkich komentarzy smiać się chce.Kto wam każe takie drogie wózki kupować?Na lekarza za dużo wydajesz idz na kasy chorych wy robicie to dla was a nie dla państwa to wam ma zależeć na dobrej opiece.Nie musisz chodzić do lekarza ale potem żeby nie było zdziwienia jak w 2012nie dostaniecie tego becikowego.Ale są ty kobiety które uszczęsliwi nawt ten tysiąc.Liczcie na siebie a nie na innych...;)

 8. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 9. Anonim (Ocena: 5) 2011-09-29 11:25:46 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  a ja wam powiem tylko tyle ze dupa to nie zabawka nie wiecie co robicie wasza sprawa a nie wielkie pretensje do państwa ze takie grosze daja ciekawe jakby nie dawali nic co by sie pisało dostajecie zle nie dostajecie jeszcze gorzej!!!!!!!a dzieci sa po to by je kochac a nie zeby kase na nie dostawac ja mam jedno dziecko dwójka w drodze i musze sobie dac rade do pełnoletności dzieci a nie liczyc na państwo jesteście żałosne wielkie damy które zaszaleły a teraz płaczą!!!!i nie jestem milionerka tylko wiem ze kiedys bedzie lepiej a MOPS zostawcie dla tych którzy muszą zyc z 5 dzieci za700zł

 10. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 11. Anonim (Ocena: 5) 2011-09-28 10:28:31 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  mam pytanie. Jestem w ciąży. Mam dopiero 17 lat. Czy zanim urodzę moje maleństwo jest możliwość żebym dostała jakieś dofinansowanie? Pochodzę z biednej rodziny i trochę ciężko jest mi kupić wszystkie potrzebne akcesoria dla mojego dziecka. Szukałam na wielu portalach ale nigdzie nic nie było na ten temat. Czy ktoś mógłby mi udzielić jakiejś informacji? Z góry dziękuję.

 12. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 13. Anonim (Ocena: 5) 2010-09-06 13:35:05 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  To śmieszne jeśli ktoś uważa,że dzięki rodzeniu dzieci można podreperować budżet domowy becikowym..co to jest tysiąc złotych?!!Za to można co najwyżej wózek kupić...a gdzie reszta wydatków??!!Jeszcze 2 razy tyle wydaje się na początkowe wyposażenie dla dziecka.Więc becikowe to mała zapomoga a nie coś co może zachęcić do macierzyństwa!!

 14. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 15. Anonim (Ocena: 5) 2010-08-12 8:50:35 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  z tego co słyszałam , i dostawały moje kolezanki 2 tysiace becikowego . i nie ma ze musi byc jakies zaswiadczenie ze sie uczeszczało od 10 tyg . do lekarza z wizyta .. to nie prawda! bo sa wycofane takieprawa i mzona isc w 9 i sie dostanie .. 1 tys zl? co to jest !? wozek i lozeczko .a cooo dalej . ? to sa jakies kpiny ! i po co to zachecac ludzi zeby rodzili dzieci ? chca rodza .. nie chca nie rodza rzecz jasna . tez maja omysly 1 tysiacem zloty przekonuja .. ludzie ..

 16. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 17. Anonim (Ocena: 5) 2010-04-20 14:35:15 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Chodzę do lekarza i płacę tak więc to becikowe pokryje mi akurat te koszty.

 18. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 19. Anonim (Ocena: 5) 2010-04-14 21:38:54 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Co to jest tysiąc złotych w porównaniu z tymi wszystkimi wydatkami, które ,,pochłania" dziecko

 20. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 21. Anonim (Ocena: 5) 2010-04-14 20:49:19 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  a nie wiecie jak jetst z tym 2 tysiacem to nie nazywa jednorazowa zapomoga z aurodzenie dziecka dostaje sie o procz becikowe jeszcze tysiac drugi. moje dziecko ma nazwisko ojca nie jestemy razem i nie płaci alimentow . wiec nie wiecie czy mi sie nalezy ta zapomoga orosze o pomoc jesli ktoras wie cos na ten temat..

 22. Anonim (Ocena: 5) 2010-04-14 21:36:14 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  ten drugi tysiąc złotych jest wypłacany jednorazowo wraz z rodzinnym (ok.68 zł)....

 23. Anonim (Ocena: 5) 2010-04-14 21:39:23 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  w artykule piszą,że becikowe ma być zachętą do posiadania dzieci...co za bzdura!!! ten marny 1000 zł nawet na wózek nie wystarcza,a gdzie reszta??? KPINY!!!

 24. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 25. Anonim (Ocena: 5) 2010-04-14 20:15:39 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Prawda jest taka że to 1000 zł to o kant dupy rozstrzaść. :P

 26. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 27. Anonim (Ocena: 5) 2010-04-14 19:33:28 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  ubezpieczony w PZU*- przepraszam za błąd

 28. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 29. Anonim (Ocena: 5) 2010-04-14 17:44:46 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  ja tez jestem w ciąży te 1000 zl niestety ale nawet nie starczą na nowy wózek . . .niestety takie są realia wiec jeśli człowiek nie ma swoich dochodów ciąża zarówno jak i dziecko jest wielkim wydatkiem. Ja studiuje dziennie i niestety nie moge sobie pozwolić na częste opuszczanie zajęć wiec wszystkie badania, wizyty muszę robić niestety prywatnie. Wiec to 1 tys zl nie starczy nawet na to co kosztuje mnie dbanie o siebie w ciąży... Wg mnie becikowe nie jest zachętą do rodzenia dzieci jest to bardzo mało w porównaniu do innych państw UE

 30. Anonim (Ocena: 5) 2010-04-14 19:26:05 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Powiem tak jeśli jestes studentka nie pracującą (twój partner tylko pracuje) a dochód w waszym gosp.domowym nie przekracza 504 zł na osobe , mozesz sie starać o becikowe i jednorazowy dodatek do zasiłku rodzinnego czyli ok 2000 zł dostaniesz.Do tego jeśli ty lub twój partner jesteście ubezpieczeni (np w PKO) ubezpieczyciel też moze wam wypłacic jednorazowo ok 1000 zł .Czyli jesli dobrze sie zakręcisz mozesz w sumie dostac na dziecko 3000 zł :)

 31. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 32. Anonim (Ocena: 5) 2010-04-14 11:04:37 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  1000zł to chyba zachęta dla nastolatek bo kazda dojrzała osoba wie że to jedynie pokrycie początkowych wydatków a co z kolejnymi latami? Rodzinne mogliby podnieść a darowac sobie te becikowe. Urodzi taka dziecko kase przechleje dziecko zabiorą i tyle. Ja spodziewam sie 3 dziecka i comiesięczna pomoc jest śmieszna wręcz, nawet dla rodzin wielodzietnych. Polityka prorodzinna w naszym kraju jest na najniższym poziomie chociaż chca byśmy im rodziły dużo dzieci i jeszcze kształciły na pożadnych ludzi posyłały na studia tylko pytam sie za co. Może to becikowe ma na to wystarczyć? W tym kraju nic nie ma prócz obietnic.

 33. Anonim (Ocena: 5) 2010-04-14 13:47:01 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  W 100 % się zgadzam. Chcą mieć wykształcony naród ale skąd brać na to pięniądze???

 34. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 35. Anonim (Ocena: 5) 2010-04-14 10:45:57 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  myślę że nikt nie pogardzi tysiącem zł, ale żeby była to jakaś zachęta to wątpię:) Wymarzony wózek dla mojego dzidziusia kosztuje 2500 zł :(

 36. Anonim (Ocena: 5) 2013-11-21 20:40:38 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Jeżeli chce Pani wózek za 2500,to znaczy,że nie jest Pani biedna.Ja wychowałam trójkę dzieci w 1 wózku.Moja córka kupiła wózek używany i jeszcze odstąpiła Go innej mamie.Dawniej nie było becikowego i kobiety dzieci rodziły.Najmniej dzieci mają bogate małżeństwa.

 37. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 38. Anonim (Ocena: 5) 2010-04-14 7:59:56 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  A co z udokumentowaniem wizyt u lekarza?? tyle się o tym mówi, a tutaj nikt nic o tym nie wspomniał.....

 39. Anonim (Ocena: 5) 2010-04-14 10:05:03 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  No chyba pisza że po urodzeniu dziecka należy zgłosic sie do prowadzacego ginekologa który wypisze taki dukument .A po za tym masz ksiązeczkę ciążową więc to też jest podstawa do wypisania w szpitalu takiego dokumentu

 40. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 41. Anonim (Ocena: 5) 2010-04-14 7:07:33 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Obecniempracuję w MOPS-ie, w świadczeniach rodzinnych i stwierdzaz, po ilości becikowego ze wtym roku urodziło sie strasznie dużo dzieci. Jednak to 1000 zł, rzeczywiscie na wiele nie wystarczy. Mogliście jeszcze wspomniec o ,,drugim becikowym'', które jest dodatkiem przy zasiłku rodzinnym, i jest to również 1000 zł. Jest ono uzależnione od dochodu, ale często młodzi rodzice nie zdają sobie sprawy, że coś takiego jest. Pozdrawiam

 42. Anonim (Ocena: 5) 2010-04-14 10:03:25 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Z tego co sie orientuję to drugie becikowe juz nie istnieje .Rodzicom przysługuje tylko jedno becikowe Chyba że kozystają z MOPS wtedy dodatkowo mogą starać sie o jakiś dodatek tzw zasiłek docelowy .Dla mnie becikowe to zadna zachęta do rodzenia dzieci .Państwo daje zasiłek raz a dziecko wychowuje się całe życie :/.Na co starczy to 10000 zł na wózek i paczkę pieluch ?.A gdzie reszta ?.Państwo powinno podnosic systematycznie zasiłki rodzinne które w niektórych rodzinach są bardzo cenne (cenniejsze niz becikowe) bo te pieniadze to pomoc dla rodzica a nie jednorazowe becikowe.W krajach UE zasiłek rodzinny jest tak duży że matka się musi martwić o zakup podstwowych rzeczy dla malucha

 43. Anonim (Ocena: 5) 2010-04-14 10:13:56 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Komu to drugie becikowe przysługuje? Jaki trzeba mieć dochód? I czy to prawda, że urlop wychowawczy jest teraz opłacany przez urząd gminy? Jakiego dochodu nie można przekroczyć, żeby dostawać takie wynagrodzenie?

 44. Anonim (Ocena: 5) 2010-04-14 10:37:14 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  idz do Mops'u i sie popytaj baranie, a nie zasypujesz pytaniami osobe, pewnie stazystke :D

 45. Anonim (Ocena: 5) 2010-04-14 16:23:18 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  No cóż krowo.... nie zawsze panie z MOPS-u są na tyle cierpliwe, by odpowiadać na wszystkie pytania. A poza tym skoro koleżanka ma pewną wiedzę na ten temat i wykazuje chęć pomocy to dlaczego z niej nie skorzystać. Może i pójdę tam, ale tobie kretynko przydałaby się natomiast wizyta u psychologa.

 46. Anonim (Ocena: 5) 2010-04-14 16:40:47 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Becikowe w wysokości 1000 zł przysługuje każdej matce ), która urodziła dziecko. i złoży stosowny wniosek w ciągu 12 miesięcy od urodzenia dziecka niezależnie od dochodów w rodzinie. Przekroczenie tego terminu spowoduje, że gmina nie wypłaci pieniędzy. Jednorazowa zapomoga nie przysługuje, jeśli rodzic pobrał świadczenie z tytułu urodzenia się dziecka za granicą. Jednak wykonywanie pracy przez rodzica/rodziców za granicą nie stanowi przeszkody w staraniu się o becikowe w Polsce .Dodatek w wysokości 1000 zł przysługuje każdej matce, która złoży stosowny wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego w ciągu roku od urodzenia dziecka, jeśli dochód na osobę w jej gospodarstwie domowym nie przekracza 504 zł.Do wniosku dołącza się uwierzytelnioną kserokopię dowodu tożsamości osoby starającej się o świadczenie (np. dowodu osobistego lub paszportu) oraz odpis aktu urodzenia dziecka, a także pisemne oświadczenie, że na dziecko nie została już pobrana jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka (np. przez drugiego z rodziców)A także pisemne oswiadczenie lekarza prowadzacego lub kartę ciąży.Osoby, które starają się o becikowe w wysokości 2000 zł (czyli o jednorazowy dodatek z tytułu urodzenia dziecka do zasiłku rodzinnego) muszą mieć ustalone prawo do zasiłku rodzinnego lub powinny jednocześnie wystąpić o zasiłek rodzinny. Dodatek ten jest dodatkiem do zasiłku rodzinnego, a więc nie może być wypłacony bez uprzedniego (lub jednoczesnego )ustalenia prawa do tego zasiłku. W czasie urlopu wychowawczego pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie. Natomiast osoba korzystająca z urlopu wychowawczego ma prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym ok 400 zł.) wynagrodzenie bedziesz otrzymywac jak wrocisz do pracy.urlop wychowawczy jest bezplatny wiec bez wracania do pracy mozesz liczyc tylko na zasilek-dodatek do zasilku rodzinnego jesli masz do niego prawo.tak to niestety jest wymyslone ze platny jest tylko urlop macierzynski Warunkiem jego uzyskania jest spełnienie kryterium dochodowego. ok 500 zł (z groszami dokładnie nie wiem) Mam nadzieje ze informacje wyczerpujące :)pozdrawiam

 47. Anonim (Ocena: 5) 2010-04-14 19:23:12 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Dziękuję :)

 48. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 49. Anonim (Ocena: 5) 2010-04-14 6:42:03 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  1000zł na wiele nie wystarczy, niestety

 50. Anonim (Ocena: 5) 2010-04-14 10:31:48 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  mi poszło na same szczepienia

 51. Anonim (Ocena: 5) 2010-05-13 23:23:07 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Kto kupuje wózek za 2500? Rozrzutność.Kupiłam niedawno na allegro używany firmowy Implast driver w stanie idealnym - śliczny w ogóle za 600 zł. Popatrzcie kobiety na allegro. Polecam używane Implast właśnie, poza tym peg perego - mercedes wśród wózków, włoska firma - używany do 1000 zł kupicie ( w tym gondola, spacerówka i fotelik samochodowy - wszystko na jednym stelażu) oraz X-lander.

 52. Anonim (Ocena: 5) 2010-10-23 22:38:23 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  ja dostałam 1000 zł becikowego i 1000 zł bo nie przekraczaliśmy dochodów.Wózek i łóżeczko dostaliśmy.A te 2000 zł tak nam dużo pomogły do kupiliśmy ubranka itp

 53. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 • REKLAMA:
  Head of Sales Team: gracjan.chagowski@marquard.pl
  Manager ds. Sprzedaży Agencyjnej / Online: jaroslaw.grzywaczewski@marquard.pl
  Manager ds. Projektów Specjalnych: joanna.kopacz@marquard.pl
  Specjalista ds. projektów specjalnych online: aleksandra.aleksandrowicz@marquard.pl
  Traffic: aleksandra.pigula@marquard.pl
  Traffic: malgorzata.pigula@marquard.pl

 • KONTAKT Z REDAKCJĄ:
  ul. Wilcza 50/52
  00-679 Warszawa
  redakcja(at)papilot.pl
  tel: 692 460 196
 • popularne tematy:
  , , , , , ,

Wchodząc dalej oświadczasz, że masz ukończone 18 lat. Czy chcesz przejść dalej?

Tak Nie