Kategorie
 1. Papilot.pl
 2. >
 3. Mama
 4. >
 5. Ciąża
 6. >
 7. CIĄŻA BEZ TAJEMNIC: Jak się kochać w stanie błogosławionym?

2010-03-24

CIĄŻA BEZ TAJEMNIC: Jak się kochać w stanie błogosławionym?

2010-03-24

Trudno zrezygnować ze współżycia na kilka miesięcy. W jakich pozycjach uprawiać seks w ciąży i czego unikać podczas łóżkowych igraszek?

Seks w ciąży

Seks w ciąży

> -->

Bycie przy nadziei to dla wielu kobiet jeden z najpiękniejszych okresów w życiu. Tych kilka miesięcy jest czasem wielkich zmian w organizmie i psychice kobiety, które przygotowują ją do bycia matką. I choć dzisiaj coraz więcej pań decyduje się na późne macierzyństwo (czy słusznie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w osobnym tekście), okres błogosławionego stanu, który trwa dziewięć miesięcy, zawsze odbija się ogromnym echem na życiu przyszłej mamy.

Często trzeba wtedy zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia, aby maluch w brzuchu prawidłowo się rozwijał. Nierzadko bywa tak, że to kobieta przy nadziei nagle zmienia się nie do poznania, w ten sposób reagując na zmiany zachodzące w jej organizmie. Dotyczą one niemalże każdej sfery życia, również tej intymnej. Seks w ciąży należy uprawiać rozsądnie i przy zachowaniu kilku ważnych zasad – dla zdrowia mamy i dziecka. 

Wbrew powszechnym opiniom, jeśli ciąża przebiega bez zarzutu, współżycie nie jest niebezpieczne – ani dla kobiety ciężarnej, ani dla płodu. Dziecko w brzuchu ma zapewnioną doskonałą ochronę. Na straży jego zdrowia stoją mięśnie macicy, płyn owodniowy i błony płodowe. Nie ma zatem ryzyka poronienia, czego obawiają się panie do końca pierwszego trymestru ciąży, pod warunkiem, że lekarz prowadzący ciążę kobiety stwierdzi, że wszystko przebiega bez zarzutu i nic nie budzi jego wątpliwości. Poronienia przez współżycie nie potwierdzają żadne naukowe badania. Co innego, gdy donoszenie ciąży jest zagrożone. Wtedy Seks w pierwszym trymestrze może być niebezpieczny – odpowiedzialne za to są groźne dla płodu skurcze macicy wywołane przez orgazm. Zawsze zasięgnij porady lekarza, czy możesz się kochać i jeśli tak, to w jakiej pozycji, żeby nie ryzykować utraty dziecka. 

Sposób odczuwania i reagowania na bodźce seksualne będzie się zmieniał już od pierwszych objawów ciąży. Przede wszystkim piersi staną się bardziej wrażliwe na dotyk. Mogą puchnąć i przynosić ból. Wtedy to, co dotychczas sprawiało przyjemność, nagle ma prawo stać się nie do zniesienia. Podobnie jest również z nastrojami – zwłaszcza na samym początku, gdy organizm przystosowuje się do kilkumiesięcznego okresu noszenia dziecka, ochota na Seks może zniknąć jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Może pojawić się zniechęcenie, zmęczenie. Poza tym częste nudności, skóra wrażliwa na dotyk, kłopoty z pęcherzem i huśtawki nastrój skutecznie zniechęcają ciężarne kobiety do uprawiania miłości

Na szczęście w drugim trymestrze wszystko wraca do normy. Buzujące hormony sprawiają, że kobieta przy nadziei ma wielką ochotę na Seks. A ten może być w tym okresie naprawdę niebiański. Wiele pań twierdzi, że to właśnie dzięki ciąży nauczyły się wsłuchiwać we własne ciało, doskonale je poznały, co zaowocowało wspaniałym, udanym życiem seksualnym. Już od tego trymestru partnerzy powinni zacząć unikać uprawiania seksu w pozycjach ugniatających brzuch kobiety. Idealne pozycje na okres ciąży to: na jeźdźca, od tyłu (ale na zgiętych kolanach, gdy kobieta nie leży na brzuchu) czy boczna tylna. Wielu lekarzy poleca również Seks na siedząco: czyli te wszystkie nieobciążające pozycje, w których nic nie dzieje się z brzuchem kobiety i które nie są zbyt absorbujące dla jej nieco słabszej kondycji fizycznej. 

Czasem po stosunku może pojawić się lekkie krwawienie. To efekt silnego ukrwienia szyjki macicy podczas ciąży. Tarcie podczas seksu może spowodować, że z dróg rodnych kobiety wydobędzie się odrobina krwi. Ale czerwony płyn po stosunku może być również sygnałem ze strony twojego organizmu, że masz nadżerkę szyjki macicy. Być może lekarz jej nie zdiagnozował albo nie usunął do końca? Czas najwyższy się tym zająć. Jeśli do krwawień dochodzi w pierwszym trymestrze, w ten sposób organizm daje ci znać, że produkcja hormonów odpowiedzialnych za doniesienie ciąży jest jeszcze niewystarczająca. Gdy pojawi się krwawienie po współżyciu, zwłaszcza gdy przytrafi ci się to kilkakrotnie, natychmiast poinformuj o nim lekarza

W ostatnim trymestrze znowu możesz odczuwać spadek zainteresowania seksem, zwłaszcza że maluch w twoim organizmie coraz częściej daje ci znać, że chce już pojawić się na świecie. Dochodzą tutaj również czynniki psychiczne, zwłaszcza gdy jest to pierwsza ciąża. Do młodych coraz częściej dociera, że już za chwilę zostaną rodzicami (a co za tym idzie, spadnie na nich cała masa obowiązków), więc ich libido może znacznie zmaleć. Wiele matek obawia się, że Seks w ostatnich miesiącach i tygodniach ciąży może wywołać przedwczesny poród. Takie minimalne ryzyko istnieje w przypadku ciąży zagrożonej i dodatkowo przenoszonej. Ale uwaga – niektórzy lekarze nawet zalecają uprawianie seksu przy ciąży przenoszonej, bo w ten sposób może naturalnie dojść do długo wyczekiwanego porodu. 

Łączy was, partnerów wielka namiętność? Świetnie, jednak w okresie ciąży powinniście zrezygnować w używania różnych erotycznych gadżetów i zabawek, które mogą wywołać groźną infekcję. Poza tym lekarz może zalecić ci wstrzemięźliwość lub ograniczenie współżycia, gdy jesteś w ciąży mnogiej, w przeszłości poroniłaś, kiedy łożysko nie znajduje się w prawidłowej pozycji lub powracają plamienia albo infekcje. Do zaleceń ginekologa trzeba się bezwzględnie zastosować. 

Jeśli wszystko jest w porządku, a ciąża przebiega bez zarzutu, kochajcie się jak najwięcej w bezpiecznych pozycjach. Dopiero po porodzie odczujecie, czym jest brak czasu i ochoty na Seks. Zwłaszcza, że wiele pań w ciąży na nowo odkrywa swoją kobiecość, a ich partnerzy nie mogą oderwać od nich rąk. 

Ewa Podsiadły 

Zobacz także: 

Ciąża bez tajemnic: Ile można przytyć przez 9 miesięcy? (SONDA) 

Sprawdź, co jeść i w jakich ilościach, żeby w ciąży i po rozwiązaniu nie wyglądać jak balon. 

Jak dbać o miejsca intymne po nacięciu krocza? 

Po urodzeniu dziecka trzeba bezwzględnie zadbać o naruszone miejsca intymne. 

Komentarze (32). Ocena artykułu 5 na 5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu (1-5)

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 1. Anonim (Ocena: 5) 2013-08-19 15:42:38 zgłoś do usunięcia re: CIĄŻA BEZ TAJEMNIC: Jak się kochać w stanie błogosławionym?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Mnie sex w ciazy jeszcze bardziej podnieca a jestem w 8 miesiacu i mam ochote na wiecej

 2. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 3. Anonim (Ocena: 5) 2012-01-19 17:43:31 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Weźcie nie trollujcie z tym seksem w ciąży. Przeciez nikt NORMALNY w tym stanie tego nie robi, ludzie... -.-'

 4. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 5. Anonim (Ocena: 5) 2010-12-15 21:25:51 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  a ja w ogóle nie mam ochoty na seks, wszystko mnie boli i piecze, jestem ociężała, gruba i zmęczona, chyba już nie lubię seksu :( nic mnie nie podnieca. Wokół pieprzy się tylko o seksie jakby to był klucz do wszystkiego. Bez sensu :/ Wolę jak mąż mnie przytula i głaszcze po brzuchu. Wszystkie piszą jakie to wspaniałe kochać się w ciąży, a jest choć jedna która tego nie lubi czy nie lubiła? Ubarwiacie, sciemniacie czy co?

 6. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 7. Anonim (Ocena: 5) 2010-12-11 22:55:33 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  ja jestem już w 8 miesiącu, więc z klasycznym seksem zaczyna być u nas ciężko :) ale uwialbiam wszelkiego rodzaju piszczoty z moim partnerem. oczywiście co kto lubi, ale moim zdaniem przynajmniej na ostatnie miesiące lepiej zrezygnować z seksu i ograniczyć się do pieszczotek, które mogą byc równie przyjemne ! :)

 8. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 9. Anonim (Ocena: 5) 2010-03-26 18:59:12 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  można sobie zastrzec by lekarzem ginekologiem była kobieta.miałam do czynienia prywatnie z dwoma ginekologami zwykłe siwienie różnią się od rasowego zboczeńca tym ze dostali od rodziców na studia uwarzjcie dziewczyny i kobiety zwłaszcza te młode.

 10. Anonim (Ocena: 5) 2010-05-15 14:45:47 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Co Ty opowiadasz kobieto i w jakim języku piszesz? Twoje wypowiedzi są bez sensu i pełne wszelkiego rodzaju błędów możliwych w języku polskim. Wstyd!

 11. Anonim (Ocena: 5) 2010-06-23 13:32:17 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  nie ma az tak strasznych bledow, nie stawiala po prostu przecinkow. a Ty czytaj uwaznie, bo to co napisala wyzej jest bardzo zrozumiale i ma sens -.-"

 12. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 13. Anonim (Ocena: 5) 2010-03-26 18:56:51 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  można sobie zastrzec ze chce się mieć tylko kobiet ginekologa..Pana dziękuje różną się tym od zwykłych facetów ze ich rodziców było stać dać im na studia.uwarzcie kobiety wiem co mówię miałam z jednym prywatnie do czynienia gorszy burak niż cieć z pod sklepu.

 14. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 15. Anonim (Ocena: 5) 2010-03-25 21:58:42 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  dokładnie 6tyg, czyli 1,5 m-ca

 16. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 17. Anonim (Ocena: 5) 2010-03-24 17:01:47 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  ja jestem w 7 miescicu ciazy i od samego poczatku nie zrezygnowalam z seksu:)jest cudownie,oczywiscie nie stosujemy z moim chlopakiem pozycji z przed ciazy ,ale jest wiele ciekawych co do tego okresu w naszym zyciu:) przeciez jak kobieta ma orgazm dzidzius jest szczesliwy bo uwalniaja sie wtedy hormony szczescia:) wiec kobietki do boju,jesli bedziemy uwazac nic nam ani malenstwu sie nie stanie:)

 18. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 19. Anonim (Ocena: 5) 2010-03-24 16:40:13 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  dla mnie seks w ciąży jest obrzydliwy....kobieta kocha się ze swoim mężczyzną , ale w środku w sobie ma dziecko ! jak tak można? to tak jakby potem urodziła i na oczach dziecka sie kochała bo co tam...

 20. Anonim (Ocena: 5) 2010-03-24 17:19:56 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  hahaha tak głupiego komentarza jeszcze nie widziałam. pozdro for u! :D

 21. Anonim (Ocena: 5) 2010-03-24 17:53:08 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Ja też jakoś nie wyobrażam sobie seksu podczas ciąży. Uważam, że trzeba przeczekać piękne 9 miesięcy. :)

 22. Anonim (Ocena: 5) 2010-03-24 19:06:04 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  a potem mezowe beda was walic w rogi znam takich na peczki co nie wytrzymali nawet 2 miesiecy i jezdzili po burdelach dla mnie to obrzydliwe ale taka jest prawda wiec jak chcecie to sobie przeczekujcie

 23. Anonim (Ocena: 5) 2010-03-24 20:18:39 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  a więc swoje dziecko zapewne poczniesz niepokalanie ;D

 24. Anonim (Ocena: 5) 2010-03-24 20:35:14 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  ile trwa trymestr?

 25. Anonim (Ocena: 5) 2010-03-24 21:21:38 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  pierwsze 3 miesiace

 26. Anonim (Ocena: 5) 2010-03-25 15:46:20 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  10 bo po porodzie nawet jakbys hciała przez jakis miesiac nie mozesz i nie dasz rady uprAWIAC s

 27. Anonim (Ocena: 5) 2010-03-28 11:45:01 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  taa jasne musisz byc dziewica jezeli tak piszesz....przypominam ze dziecko jest w brzuchu a nie siedzi na kanapie i sie na was nie patrzy idiotko

 28. Anonim (Ocena: 5) 2010-03-30 19:01:32 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  obrzydliwy obrzydli " - przeciez to ludzka rzecz..dziecko bedac w brzuchu nie ma bladego pojecia co sie dzieje!! a partner potrzebuje zblizen ze swoja ukochana kobieta! ja uprawialam seks bedac w ciazy, nie uwazam tego za cos obrzydliwego, wrecz przeciwnie. urdzilam wspanialego zdrowego synka a moj maz nie zostal odsuniety na drugi plan

 29. Anonim (Ocena: 5) 2012-01-19 17:47:42 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Dokładnie. Nikt normalny się w ciąży nie pieprzy, a te, co piszą, że seks w ciąży jest cudowny, to pewnie jakieś trolle...

 30. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 31. Anonim (Ocena: 5) 2010-03-24 13:23:51 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  U mnie zawsze w ciązy libido było tak wysokie ,że mąz nie dawał rady .Oczywiście w 9 miesiącu juz sie baliśmy troszke poniewaz sex w tym miesiącu moze powodowac przedwczesny poród, i nawet mój ginekolog mówił żebysmy troszke zbastowali.

 32. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 33. Anonim (Ocena: 5) 2010-03-24 8:09:23 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Nie napisali, że w ciąży może się pojawić "alergia" na ejakulat. To niestety dość powszechna dolegliwość i bardzo przykra - wreszcie nie ma problemu z antykoncepcją, a seks tylko w gumce :(

 34. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 35. Anonim (Ocena: 5) 2010-03-24 7:26:52 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  ciąża to coś pięknego

 36. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 37. Anonim (Ocena: 5) 2010-03-24 6:58:49 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  i ostatnia!

 38. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 39. Anonim (Ocena: 5) 2010-03-24 6:48:43 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  pierwsza!

 40. Anonim (Ocena: 5) 2010-03-24 9:40:47 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  gratulacje.............

 41. Anonim (Ocena: 5) 2012-01-19 17:46:04 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Pierwsza się zesrałaś w gacie? Brawo!

 42. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 • REKLAMA:
  Head of Sales Team: gracjan.chagowski@marquard.pl
  Manager ds. Sprzedaży Agencyjnej / Online: jaroslaw.grzywaczewski@marquard.pl
  Manager ds. Projektów Specjalnych: joanna.kopacz@marquard.pl
  Specjalista ds. projektów specjalnych online: aleksandra.aleksandrowicz@marquard.pl
  Traffic: aleksandra.pigula@marquard.pl
  Traffic: malgorzata.pigula@marquard.pl

 • KONTAKT Z REDAKCJĄ:
  ul. Wilcza 50/52
  00-679 Warszawa
  redakcja(at)papilot.pl
  tel: 692 460 196
 • popularne tematy:
  , , , , , ,

Wchodząc dalej oświadczasz, że masz ukończone 18 lat. Czy chcesz przejść dalej?

Tak Nie